Caylus

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
82

Originální název:
Caylus
Rok vydání:
2005
Počet hráčů:
2 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut
Doporučení rodiny:
Tuto hru vám nedoporučujeme, najdou se pro vás lepší hry.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11795. Kategorie: . Štítek: .

Popis hry

Francouzký král Philip sličný se rozhodl postavit svůj hrad. Stáváte se tedy staviteli hradu, ale také přilehlého městečka, protože Caylus je zatím jen malá vesnička. Na průběh stavby samozřejmě dohlížejí královští agenti. Za velké podíly na stavbě získáváte královu přízeň, která vám může výrazně pomoci při získávání prestiže, což je hlavní cíl hry. Je nutné ale také dobře hospodařit s penězi.

Další informace

Počet hráčů

2 až 5

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Delší hra – 60 až 120 minut

Počeštění

Hra je v ČR dostupná, ale pouze bez přeložených pravidel

Rok vydání

2005

Míra náhody

4 – bez náhody

Míra interakce

2 – komunikace není součástí hry

Míra složitosti

4 – náročná

Míra humoru

1 – seriózní hra

Doporučení rodiny

Tuto hru vám nedoporučujeme.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

Ystari Games

Autoři

William Attia

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla:

Odkazy:

149 hodnocení k Caylus

 1. c00p3er
  5 z 5

  :

 2. ondrasu
  5 z 5

  :

 3. zeppelin
  5 z 5

  :

 4. SnurkaBill
  5 z 5

  :

 5. jakubko111
  2 z 5

  :

 6. gesslish
  5 z 5

  :


  Tahle recenze bude možná vypadat jako reklama od distributora her, ale nemůžu si pomoct.
  Caylus je bezpochyby nejsložitější hra, kterou jsem kdy hrál. Jen prostudovat (a pochopit) pravidla zabralo několik hodin, a některé věci jsme pochopili snad až při třetí partii. Ovšem ta námaha stála za to. Když napíšu, že hra uspokojí především náročné hráče, určitě to nebude nic nového. Pokud se chcete jen pobavit u něčeho jednoduchýho v hospodě, nechte Caylus doma. Pokud ale chcete utéct z reality všedního dne, a na pár hodin se naprosto ponořit do jiného světa, je to hra přesně pro vás.
  Hra má skvěle vyvážený herní mechanimus, prakticky neomezené množství herních (a výherních) strategií, dá se v ní bezvadně škodit a stejně dobře i hrát na vlastním písečku. O krásném grafickém zpravování ani není třeba mluvit.
  Rozhodně se nenechte odradit složitostí pravidel, ani dojmem z prvních partií. Zpočátku jsme si například mysleli, že jedinou cestou, jak vyhrát, je stavět hrad a ostatní budovy víceméně ignorovat, a trochu nás to zklamalo. Potom jsme ale rozlouskli tajemství výhodnosti budov, a hned je to o něčem jiném. A když uvážím, že máme zatím odehráno nějakých 10-12 partií, je mi jasné, že mnohé dalšé půvaby této hry ještě nalezneme. Zatím jsme třeba neobjevili způsob, jakým efektivně využít bránu. Možná při padesáté partii … ;o)

 7. luciáš
  4 z 5

  :

 8. Radobyhrac
  3 z 5

  :

 9. Tom a Maca
  5 z 5

  :

 10. kath
  3 z 5

  :

 11. klekytom
  5 z 5

  :

 12. tondakolik
  5 z 5

  :


  1289. Aby posílil hranice francouzského království, rozhodl se král Filip Sličný postavit nový hrad.
  Prozatím je Caylus jen ubohá vesnice, ale dělníci a řemeslníci se sem brzy přihrnou přitahováni
  obrovskými šancemi. Okolo staveniště pomalu roste město …

  Hráči se stávají velkými staviteli Francie třináctého století a sjíždějí se na stavbu hradu Caylus, neboť si chtějí získat královu přízeň a dosáhnout tak co největší prestiže. Každý z hráčů má s sebou šest dělníků a něco málo surovin a denárů. Hlavním úkolem je stavba hradu, ale to nejde bez surovin.
  Proto pod hradem roste město, do nějž stavitelé posílají své dělníky, aby získali potřebné suroviny – jídlo, dřevo, kámen a látku. Stavitelé budují kromě hradu také město a snaží se získat si prestiž stavbou budov, nejvíce pak stavbou městských prestižních budov jako je knihovna, divadlo, univerzita nebo katedrála. K těmto stavbám je kromě zmíněných surovin potřeba také zlato, které mohou získat ve zlatém dole, nebo nakoupit ve městě.
  Ve městě však prochází dráb, který určuje, které budovy mohou vydávat své zboží a které naopak musí zůstat uzavřeny. Někdy se tak stane, že se dělníci vrátí s prázdnýma rukama. Kromě drába je tu také rychtář, který dohlíží na stavbu města a řídí stavbu hradu. Určuje, jaké části hradu se budou stavět – zda sklepení, hradby či věže.
  Stavitelé občas získají na svoji stranu královu přízeň a získají od něj určitá privilegia, ale netrvá to většinou příliš dlouho a královu přízeň si získá jiný ze stavitelů.
  Po dokončení stavby hradu se stane ten nejúspěšnější z nich nejprestižnějším a nejuznávanějším stavitelem v zemi.

  Výborná hra s výborným příběhem! Král mezi deskovými hrami!
  Hra, která má hodně pravidel, ale nejsou složitá. Po první hře pochopíte jak hra funguje. Průběh hry neovlivňuje náhoda, záleží tedy pouze na rozhodování jednotlivých hráčů, což z ní činí strategicky velmi náročnou komplexní hru.
  Velmi doporučuji spíše zkušenějším a zapálenějším hráčům, kterým nevadí delší hra.
  Pro ty, kteří by si hru rádi zkusili, ale bojí se složitosti nebo doby hraní, doporučuji karetní verzi Caylus Magna Carta, která je jednodušší díky působení náhody v průběhu hraní a jednodušším pravidlům, ale rozhodně je to stále jedna z nejlepších strategických her.

  Doba hraní: ve dvou hráčích 60 – 90 min, v pěti hráčích 120 – 150 min
  Stupeň náhody: 4 – bez náhody
  Interaktivnost: 2 – komunikace není součástí hry
  Humor: 1 – seriózní hra
  Složitost: 4 – náročná
  Počeštění: hra není počeštěna, ale herní materiál neobsahuje žádný text

 13. Ross
  4 z 5

  :

 14. Tommy
  4 z 5

  :

 15. Sparky
  5 z 5

  :

 16. Bruno
  4 z 5

  :

 17. Ada
  2 z 5

  :

 18. Jouda
  5 z 5

  :

 19. Antonín
  5 z 5

  :

 20. Kachni
  5 z 5

  :

 21. Sasa
  5 z 5

  :

 22. krtek
  4 z 5

  :

 23. Tom.57
  5 z 5

  :

 24. krysa.57
  5 z 5

  :

 25. TDa - Tom
  5 z 5

  :

 26. stega
  5 z 5

  :

 27. Pert
  5 z 5

  :


  Jedna z nemnoha her, která je opravdu bez jakéhokoli prvku náhody. Vítězí ten, kdo propracovanou strategií většinou na několik kol dopředu dokáže zajistit potřebné suroviny a v pravou chvíli je použít na stavbu budov či panovníkova hradu. Prohry ani výhry v Caylusu se tedy nerodí s přispěním náhody či během posledních kol, ale postupně a viditelně, takže kdo v polovině víc než nepatrně zaostává, nemůže doufat ve vítězství. Geniální systém přízně panovníka totiž nedovoluje žádným zázračným dohnat hráče, který je co se týče přízně o krůček před vámi. A tahy drábem jsou zejména ve více hráčích velkou magií (náhodu ve hře drábem vlastně vytvářejí sami hráči).
  Závěrem: Caylus je pro náročné a herní doba stolní verze u méně zkušených hráčů přesahuje běžně 2 hodiny.

 28. Soptík
  5 z 5

  :

 29. Shade
  4 z 5

  :

 30. dajo
  5 z 5

  :

 31. dani
  4 z 5

  :


  Caylus je veľmi dobrá hra, ale vôbec nie je vhodná pre začiatočníkov alebo pre deti. Je to super darček pre „“fanatikov““ spoločenských hier. Po prečítaní recenzií sme si ju s priateľom kúpili pod stromček a zatiaľ sa s ňou zoznamujeme. Pravidlá sú dosť zložité, hra je viacúrovňová, t.j. je mnoho ciest získať body. Trvalo nám dosť dlho, kým sme pochopili základné princípy hry. Našťastie máme skúsenosti s hraním spoločenských hier (Carcasonne, Osadníci z Katanu, Sankt Petersburg). Prvá hra nám trvala štyri hodiny a po nej sme boli dosť vyčerpaní. Je to perfektný tréning pre mozog, lebo vyžaduje strategické premýšľanie. Hlavne sa nenechajte odradiť zložitými pravidlami, tá hra za to stojí.

 32. Jezura
  5 z 5

  :

 33. martin.hippo
  4 z 5

  :

 34. Oukin
  5 z 5

  :

 35. Delpiero
  4 z 5

  :

 36. zbjesila
  5 z 5

  :

 37. jpmce
  4 z 5

  :

 38. martinecku
  5 z 5

  :

 39. sweettom
  5 z 5

  :


  Caylus je pro mě hrou, která má jednu prazvláštní vlastnost. Ač se dá hrát ve 2-5 hráčích, s klesajícím počtem spoluhráčů ja stále zajímavější. Už při čtyřech hráčích se nedá hovořit o nějaké strategii, ale spíš o intuici. Už pouhý fakt přítomnosti více hráčů vám jakoukoliv strategii mírně řečeno pošlě do háje. Tím však nechci říci, že ve více lidech není hra fajn. Více než strategie pak ovšem rozhoduje především umění improvizovat. A to bývá vlastně vždy dost pěkné maso. Ovšem ve dvojici se tato hra stává nefalšovaným taktickým bojem a jakákoliv chyba kdykoliv během hry se vám na konci spolehlivě vrátí v podobě chybějících bodů. Co ještě musím na této hře ocenit je absence jakékoliv náhody. Náhodně se zde mění pouze postavení 6ti základních budov na začátku hry a to platí pro všechny hráče stejně, nikoho nezvýhodňuje. Snad nevadí, že jsem při hodnocení hry opět použil pouze můj zcela subjektivní pohled a tak též zcela subjektivně dodávám, že Caylus mě i po odehrání více než sta partií baví stále víc a víc. Prostě pravé strategické orgie a to já tuze rád 😉

 40. Kureš Pavel
  4 z 5

  :

 41. JSat
  5 z 5

  :

 42. pyty
  4 z 5

  :

 43. Vašek
  5 z 5

  :


  Měl jsem takové štěstí, že do České republiky připutovalo jedinné vydání hry v prosinci 2007 a dostala se do mých rukou….. Pravidla jsem studoval několik hodin a musím přiznat, že to jsou opravdu ta NEJSLOŽITĚJŠÍ pravidla, které jsem kdy četl.
  Ještě jsem je sice celé nenastudoval, ale už i hráč, který hraje Cayluse s pravidly na takové úrovni jako já má ze hry fascinující zážitek… Doufám, že mne nadále Caylus v ničem nezklame a budu při jeho hraní mít stále takový skvělý pocit jako dosud………

 44. danielraska
  5 z 5

  :


  Hra s obchonickym štýlom ziskavania surovín a so škodlivkou -DRÁB-.
  Cielom hry je získat čo najväčší počet bodov, kým sa starosta nedostane na políčko s vyhodnotením veží. Každý hráč má 6 robotníkov, krorých môže pokladať na budovy a tým získať suroviny. Ak svojho robotníka položíte na súperovu budovu, pridáte mu tým 1 bod. Za získané suroviny môžete postaviť budovy (ak ste v predchádzajucom ťahu dali svojho delníka na budovu stavania) drevené, kamenné, obytné a prestižné alebo môžete stavať aj do hradu(chodby, hradby a veže).
  Túto hru si zahrám vždy, ak mám čas. Trvá tak asi hodinu a pól.

 45. Lukas
  5 z 5

  :


  Táto hra ma veľmi prekvapila, kúpil som si ju a som s ňou spokojný. Hra sa trocha podobá podľa fáz v Portoriku, ale vo viacerych veciach je odlišná. Na začiatku ste len úbohý staviteľ. V Cayluse si musíte zadovážiť príjem peňazí, ale aj surovín (drevo, jedlo, kameň, plátno, zlato), no a to najcennejšie body. Máte šesť delníkov, ktorých, keď ich chcete zamestnať musíte im zaplatiť. Keď chcete stavať budovy musíte mať zaplateného staviteľa (tesára, kameníka, architekta), zaplatiť dané suroviny a budova je vaša, síce ešte dostanete body za budovu, najviac bodov za budovu je za katedrálu(25). Taktiež môžete získať kráľovskú priazeň, čo vám umožní také plus v hre (ako napríklad v Osadníkov akčné karty, proste niečo naviac). Taktiež musíte stavať kráľovský hrad ktorý vám umožnuje získať ďalšie body. Kráľovský hrad sa skladá z troch častí, ktorá je každá inak bodovaná. Veľmi odporučujem hru každému, táto hra je oveľa lepšia než Puerto Rico, možno aj ako Osadníci z Katanu. Super, čiže plný počet bodov.

 46. Yuri
  3 z 5

  :

 47. summ
  4 z 5

  :

 48. elenorf
  4 z 5

  :


  Caylus je opravdu povedenou deskovou hrou splňující všechny požadavky náročnějších hráčů. Jedná se o strategickou hru, jejímž cílem je získat nejvíce vítězných bodů při budování hradu a postupně se rozrůstající středověké vesnice v podhradí. Body získáváte jednak budováním hradu, jednak samozřejmě výstavbou vesnice. Každá budova může být v jednom kole využita jen jedním z 6 dělníků, které má každý hráč k dispozici a za něž musí platit. Budovy vám potom přináší různé výhody v podobě surovin, peněz, možnosti stavět lepší budovy atd. Důležitou roli ve hře hraje král, jenž vám dává svou přízeň za výstavbu hradu – tedy za každou trojici surovin, kterou mu odevzdáte. Hra je výborně vyvážená, zejména mě potěšila funkce dvou postav – rychtáře a drába. Rychtář určuje rychlost hry a dráb může některé budovy na jedno kolo vyřadit ze hry. Hru jsem hrál i na serveru BrettspielWelt, kde je možné ji dohrát i za hodinu….

 49. DwarfMan
  5 z 5

  :

 50. damor
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry