Caylus

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
82

Originální název:
Caylus
Rok vydání:
2005
Počet hráčů:
2 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut
Doporučení rodiny:
Tuto hru vám nedoporučujeme, najdou se pro vás lepší hry.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11795. Kategorie: . Štítek: .

Popis hry

Francouzký král Philip sličný se rozhodl postavit svůj hrad. Stáváte se tedy staviteli hradu, ale také přilehlého městečka, protože Caylus je zatím jen malá vesnička. Na průběh stavby samozřejmě dohlížejí královští agenti. Za velké podíly na stavbě získáváte královu přízeň, která vám může výrazně pomoci při získávání prestiže, což je hlavní cíl hry. Je nutné ale také dobře hospodařit s penězi.

Další informace

Počet hráčů

2 až 5

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Delší hra – 60 až 120 minut

Počeštění

Hra je v ČR dostupná, ale pouze bez přeložených pravidel

Rok vydání

2005

Míra náhody

4 – bez náhody

Míra interakce

2 – komunikace není součástí hry

Míra složitosti

4 – náročná

Míra humoru

1 – seriózní hra

Doporučení rodiny

Tuto hru vám nedoporučujeme.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

Ystari Games

Autoři

William Attia

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla:

Odkazy:

149 hodnocení k Caylus

 1. oplprokop
  4 z 5

  :

 2. Křepelka
  5 z 5

  :

 3. Pivrn
  5 z 5

  :

 4. David
  5 z 5

  :

 5. jakub
  5 z 5

  :

  Caylus patří mezi náročnější deskové hry. Díky své komplexnosti s minimem náhody však zaznamenal v oblíbenosti mezi hráči přímo raketový nástup a už se pevně zabydlel mezi nejlepšími deskovými hrami. Rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti, neboť splňuje požadavky nejnáročnějších hráčů, oslovit ale může i ty příležitostné. Zařadit ji můžeme mezi obchodně-budovatelské strategie. Líbit se tedy bude těm, kdo si rádi zahrají například Puerto Rico.

  Ve hře představujete stavitele, kteří se podílejí na stavbě královského hradu Caylus ve Francii třináctého století. Společně s hradem vyrůstá i středověké městečko s nejrůznějšími budovami, bez nichž se stavitelé neobejdou: pila, hospoda, sýpka, kostel, banka, hotel, farma. Stavitelé vysílají své dělníky na stavbu, platí je a inkasují za odvedenou práci, především však usilují o to, aby získali nejlepší postavení u krále za své zásluhy. Koho král obzvláště ocení, kdo získá nejvíce prestiže (vítězných bodů), ten bude vítězem a čeká ho sláva a bohatství.

  Každý hráč má k dispozici šest dělníků, které posílá na stavbu hradu i podhradí. S jejich pomocí získává suroviny, staví nové budovy, buduje hrad či realizuje další akce. Bez peněz a surovin nedá žádný stavitel ani ránu, musí s nimi tedy dobře hospodařit. Každému dělníkovi, kterého posílá do práce, musí zaplatit. Čím je jich méně, tím jsou dražší – pasování ostatních hráčů vám umístění vašeho dělníka prodraží. Pracovat mohou na vašich budovách, ale i soupeřů – za to majitel budovy získává bod prestiže navíc.

  Celou recenzi si můžete přečíst na webu o deskových hrách Frodovy deskové hry.

 6. ond
  2 z 5

  :

 7. pecovarhy
  5 z 5

  :

 8. CheateI2
  5 z 5

  :

 9. aMPY
  4 z 5

  :

 10. Arvi
  5 z 5

  :

 11. IGI
  4 z 5

  :


  Zatím jsem hrál Cayluse jen ve dvou a strategie ve 2 hráčích je odlišná od hraní ve více lidech možná ještě více než hraní Puerto Rica jen ve 3 nebo ve více hráčích.

  Na hře oceňuji právě to, že se dá původní desková hra hrát i ve dvou lidech a není třeba karetní varianta jako u Katanu nebo Puerto Rica (=San Juan).

  Hra je super, jen z počátku trochu složitá a návod (originál) by mohl být podrobnější respektive explicitně zakázat některé kličky, ale to je spíš problém distributora v ČR, že jsme tak „“vynalézavý““ národ.

  Hraní Čest!

 12. elenistar
  2 z 5

  :

 13. rix
  5 z 5

  :

 14. Libor
  5 z 5

  :


  Caylus se v mnohém podobá Puerto Ricu, v něčem jiném je naopak odlišný. Také zde získáváte suroviny, stavíte budovy a snažíte se maximalizovat hlavně vítězné body. Nejsou zde postavy jako stavitel, starosta apod., zato stavba budov probíhá na společném plánu. Budovy, které jste postavili, mohou používat i vaši protihráči. Velmi důležité je tedy pořadí hry v jednotlivých kolech. O toto pořadí se svádí urputný boj. Podobně probíhá bitva o pohyb figurek drába a rychtáře, kteří určují rychlost vývoje jednotlivých fází hry a to, které budovy se nemohou v určitých kolech použít. Všichni hráči navíc pomáhají se stavbou hradu králi. Ten vás za to zahrne královskou přízní, pomocí které opět získáváte suroviny, peníze, budovy nebo vítězné body. Pokud ovšem odmítnete králi pomoci, stihne vás králův hněv a ztráta bodů. Co je větším doporučením pro tuto hru než fakt, že v žebříčku na BoardGameGeeku je Caylus už na 2-3. místě hned za Puerto Ricem společně s hrou Euphrat a Tigris? Předpovídám strmý vzestup Caylusu i na našem žebříčku. Podle mě je Caylus ještě lepší hrou než Puerto Rico!

 15. Žížalka
  5 z 5

  :

 16. Ranca
  5 z 5

  :

 17. Esc
  5 z 5

  :

 18. GK_voyger
  5 z 5

  :


  Moc, opravdu moc povedená hra! Skvělá zábava po celou dobu hraní. Při třech hračích a dobré znalosti pravidel se dá dohrát i za 1hod~1,5hod. Vše podstatné bylo řečeno již v předchozích recenzích. Rovněž vřele doporučuji online hrani na brettspielwelt.com
  Tato hra je určena všem deskovým nadšencům, kteří mají ve sbírce hry jako Puerto Rico, Funkenschlag, Thurn and Taxis atd.. Nudit se rozhodně nebudete!

 19. richie
  5 z 5

  :

 20. pospa
  5 z 5

  :

 21. Martin
  5 z 5

  :


  Při studování krabice mě zaujal český popisek „“strategická hra pro pokročilé““ a protože vlastním „“Puerto Rico““ říkal jsem si – to je něco pro mne.
  Portoriko jsem pochopil rychle a hraní bylo skvělé, vlastně moje nejoblíbenější hra co mám. Caylus mi trvalo pochopit asi 2x déle, zato hraní je ještě o něco zajímavější.

  Tato hra nabízí podle mne ještě větší strategické možnosti nez Portoriko, protože se tady dá poměrně často mařit záměry spoluhráčů. Hráč si zde při budování města „“naprogramuje““ zisky a další stavbu budov, ale co se nestane když přijde na řadu dráb. Stačí pár dublonů k tomu aby mi zkomplikoval všchno co jsem plánoval, najednou mám poloviční zisky a nemůžu stavět! Pokud jsem byl trochu mazaný a dal dělníka na hrad, dostanu alespoň nejaké body.
  S dobou hraní této hry se autoři opravdu netrefili. Hra se hraje o dost déle, což ji činí ještě zajímavější.

  Tuto hru mohu vřele doporučit těm co rádi hrají Portoriko, ale chtějí ještě něco více. Caylus jim jejich představy určitě splní.

 22. Honza
  5 z 5

  :

 23. matys
  4 z 5

  :

 24. Markéta
  5 z 5

  :

 25. Shako
  4 z 5

  :

 26. Kamčatka
  4 z 5

  :

 27. DK
  4 z 5

  :


  Další z řady chytlavých budovatelských her. Cílem budování je v tomto případě královský hrad a přilehlé podhradí. Stavbou podhradí získává hráč nové budovy, z těch pak vítězné body – nejprve jednorázově za stavbu příslušné budovy, v průběhu hry potom pokaždé, když tuto budovu použije soupeř. Jinou možností, jak získat body, je stavba hradu. Ta opět přináší přímé body a kromě toho získává hráč královskou přízeň ve formě dalších výhod.
  Hra je po designové stránce velmi pěkně zpracována, snad jediná výtka zde se týká tabulky přízní, která je poměrně malá a při větším množství hráčů se na ní s žetony dost špatně manipuluje. Hratelnost je výborná jak ve dvou tak i v pěti hráčích, jen doba hraní udávaná na krabici se mi po cca 6 odehraných hrách jeví jako podhodnocená – zatím, a to ani ve dvou hráčích, se nám nepovedlo hru dohrát dříve jak po třech hodinách.

 28. dilli
  3 z 5

  :

 29. jerry
  4 z 5

  :

 30. GeniuZ
  5 z 5

  :

 31. Gally
  3 z 5

  :

 32. Adam
  5 z 5

  :

 33. Fanda
  5 z 5

  :

 34. Darn
  5 z 5

  :

 35. Stanley
  4 z 5

  :


  Nadšených recenzí je tady až až, ale já naopak budu trošku kritický a dovolím si krapet popíchnout. Jem vášnivým hráčem stolních her, ale pro mne má tahle hra hned několik záporů:

  – role drába (pravidla umožnují domlouvat se na jeho pohybu!?)
  – ze hry mám pocit přesycenosti a překombinovanosti různými herními principy a pravidly
  – pravidla jsou opravdu náročná a jejich nastudování pro jedince, který si hru nemá nejdříve kde zahrát, může být kamenem úrazu (sám jsem se o jejich nastudování pokoušel několikrát, vždy jsem to vzdal, až jsem nakonec zvolil variantu „“učení se hrou““)
  – je časově náročná. I s vysvětlováním pravidel zabere klidně 4 hod.! Když už hru umíte, tak se ten čas zkrátí, ale počítejte ve více hráčích min. se 2 hod.
  – je jen pro úzký okruh hráčů-fanatiky stolních her. Rozhodně nedoporučuji začátečníkům nebo jako „“rodinnou hru““. Jsou hry s daleko jednoduššími pravidly a přitom stejnými strategickými a taktickými možnostmi, které pokrývají daleko širší spektrum hráčů.

  Tuto hru máme v našem klubu her a světe div se, raději sáhneme po jiných lahůdkách, když se rozhodujeme co hrát. I to je pro mne určitý signál, že asi nebude všechno super.

 36. Bobr
  5 z 5

  :

 37. murphy
  4 z 5

  :

 38. BFM
  4 z 5

  :

 39. Tacud
  3 z 5

  :

 40. Michal
  4 z 5

  :

 41. belisar
  4 z 5

  :

 42. David Cichák
  5 z 5

  :

 43. WillBlack
  4 z 5

  :

 44. Surt
  5 z 5

  :

 45. Sinka
  5 z 5

  :

 46. Mirunak
  5 z 5

  :


  Většina deskových her je pro 3-5 hráčů nebo 3-4. Tato hra je uvedena výrobcem jako hra pro 2-5 hráčů. Musím konstatovat, že tak výbornou deskovou hru pro dva hráče jsem snad ještě nehrál. Možná, že při hře 5-ti hráčů, bude již hra trochu nepřehledná, nevím možná se pletu, ale v tomto počtu jsem ji nehrál. A o čem to celé je? Taktické záměry, poškodit soupeře, získat zisk, ale hlavně stavět hrad a získávat body. Pokud odmítnete stavět hrad, nebudou body, ale přijde i hněv vladaře, budou vám dokonce odečteny již získané body. Herní plátno je nádherně provedené. Je pravda, že pravidla jsou dosti složitá. Já jsem pravidla musel pořádně nastudovat, abych potom mohl dělat na rodinu moudrého… Ovšem po seznámení s pravidly a podrobné prohlídce hracího plánu, zjistíte, že autoři dokázali na hrací plátno geniálně vtěsnat pravidla v grafické úpravě a potom si říkáte, vždyť je to tak jasné a jednoduché … Pokud si chcete hru prozkoušet, potom doporučuji německý hrací portál. Tam hru najdete a možná vám až vyrazí dech, jak přesně je hra provedena i v počítačové úpravě. Ze začátku budete drtivě prohrávat, ale později to bude už jen lepší. Závěr je ten, že pokud jste dva a chcete hrát nějakou deskovou hru a karty už vás netěší – není co řešit. Je zde Caylus.

 47. marcel
  5 z 5

  :

 48. Karel Kratochvíl
  4 z 5

  :

 49. Láďa Smejkal
  4 z 5

  :

 50. Jaromír Kovařík
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry