Jambo

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
608

Originální název:
Jambo
Rok vydání:
2004
Počet hráčů:
2 až 2
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Kategorie: , .

Popis hry

„Jambo“ je svahilský pozdrav. Tak zdraví své nakupující zákazníky zruční obchodníci na tržištích v srdci Afriky, kde již několik století rozkvétá čilý obchodní ruch. Množství místních výrobků je na těchto tržištích směňováno za zlato. Staňte se na chvíli obchodníky na africkém tržišti. Nakupujte a prodávejte rozličné zboží a hledejte ty nejlepší obchodní příležitosti. Život obchodníků však nabízí kromě příležitostí i množství hrozeb. Své služby vám na tržišti nabídnou cestující obchodníci, moudří šamani i sličné tanečnice. V přírodě je třeba se obávat nebezpečných lvů, hadů, krokodýlů a dalších zvířat. Proti těm chrání vás i celou vesnici stateční strážci. Ponořte se do exotické atmosféry Afriky s krásnými ilustracemi karet a velmi zajímavým herním mechanismem, který zajistí, že každá hra bude jiná.

Další informace

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Počet hráčů

2

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2004

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

KOSMOS, MINDOK

Autoři

Rüdiger Dorn

– BoardGameGeek
– Pravidla hry Jambo
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.

136 hodnocení k Jambo

 1. peta.nek
  5 z 5

  :

 2. surfer
  5 z 5

  :

 3. technologic
  4 z 5

  :

 4. Bumla
  4 z 5

  :

 5. giahra
  3 z 5

  :

 6. charin
  4 z 5

  :

 7. jirka
  4 z 5

  :

 8. jirikone
  5 z 5

  :

 9. Pegas
  3 z 5

  :

 10. J.Langust.cz
  5 z 5

  :

 11. ABDCE
  3 z 5

  :

 12. Deth
  3 z 5

  :

 13. Tramvaj
  4 z 5

  :

 14. Michal
  4 z 5

  :


  Základní sadu obchodnické hry Jambo spousta hráčů zná a její recenze je možno najít od jiných přispěvatelů. Rád bych se věnoval jejím dvěma existujícím rozšířením (2007 a 2009).

  První rozšíření
  Kdo má pocit, že už má ve hře Jambo ustálenou strategii a chybí mu některé efekty nakousnuté v základní hře, nechť si pořídí toto rozšíření (a pochopitelně i to druhé…).
  Balíček obsahuje 50 nových karet ve třech herních modulech volně kombinovatelných se základní hrou – Nové začátky, Chýše a Relikvie

  Nové začátky jsou soubor 40 karet předmětů, lidí a zvířat přinášející nové postupy a možnosti, jak získat nebo vyměnit zboží a karty, ukrást soupeři předmět, vzít si kartu jím zahranou, či jen využít její efekt. Významnou kartou je Duch předků, který eliminuje efekt člověka zahraného protivníkem, a to i bez nutnosti, aby tento efekt byl namířen proti mně. Taková zlomyslnost…
  Chýše – karet je po dvou od třech typů. Chýše, které se hráči rozhodnou použít do hry (záleží na domluvě, třeba všechny), si hned vyloží před sebe. Jejich použití stojí v závislosti na typu jednu až tři akce a umožňují nakupovat se slevou (či prodávat dráž), měnit zboží na stáncích nebo získávat karty navíc mimo běžné dobírání.
  Relikvie – čtyři karty relikvií jsou alternativní cestou k vítězství. Na každé z nich je napsána herní podmínka, kdy si hráč může jednu z nich vzít. Při zisku všech čtyř relikvií tento hráč automaticky vítězí bez ohledu na stav zlata v jeho měšci.

  Z důvodu vyváženosti poměru počtu karet zboží a ostatních není doporučeno přimíchat toto rozšíření ke hře celé, anžto neobsahuje zboží. Prosté pravidlo je výměna kus za kus, autor hry však zveřejnil seznam doporučující 24 karet ze základního setu a 7 karet první expanze, které do plné hry nejsou zahrnuty. Proč se tedy v balíčku nevyskytuje i další zboží, pročež by nebylo nutno karty vyměňovat? Kvůli výrobním nákladům, je to všude stejné…

  Druhé rozšíření
  Toto druhé a poslední rozšíření obsahuje 60 karet (32 zboží, 28 ostatní), které je možno přiřadit ke hře en bloc. Je tu čtvrtý druh chýše, jenž za cenu jednoho zboží slouží jako ochrana před kartami buď lidí nebo zvířat (tedy jako Strážce či Duch předků). Karty zboží jsou uvedeny v nových kombinacích a jako inovace se objevují karty se dvěma kusy zboží a dvě karty s bedýnkami představujícími libovolný druh zboží – tedy vlastně žolík. Noví lidé(5), zvířata(5) i předměty(2) vnášejí další taktické možnosti.

  Novým herním modulem jsou Koberce – tři karty rozdělené na poloviny ležící mezi hráči. Při nákupu zboží je možné žetony umístit na své poloviny koberců místo do stánku, čímž se zvětší úložná plocha. Takto deponované zboží se dá prodat pouze přes odpovídající kartu (tedy nikoli např. pomocí Portugalce či některých předmětů), zase je ale chráněno před efekty zvířat i lidí. Kdo má na konci svého kola více obsazených polovin, získá valoun, riskuje ovšem, že mu soupeř koberec za akci otočí a zboží tak vymění za jiné…

  Celkově lze říci, že obě rozšíření doplňují hru do funkčního a vyváženého kompletu a jednoznačně jsou přínosem. Snad jen relikvie jsou poněkud sporné: splnit některé podmínky jejich nabytí není snadné (např. zbavit se všech karet z ruky či vynést v jednom tahu tři karty zboží) a soupeř mi navíc může některou již získanou vyfouknout, poněvadž je to momentálně on, kdo vyhovuje pravidlu. Jejich shánění se může stát marným úsilím bez kýženého efektu.
  Může se objevit otázka, zda jiná edice není na rubu barevně odlišná. Je, maličko (opět z důvodů výrobních nákladů). Ale ihned dodávám, že to není žádná tragédie a hru to nijak nepostihne.

  Díky tomu, že balík obsahuje přes 170 karet a při hře se jich spotřebuje tak třetina, je zaručeno, že každá hra bude úplně jiná – některé věci se prostě vůbec nedostanou na řadu.

 15. yeetik
  3 z 5

  :

 16. Fruiko
  4 z 5

  :

 17. Radim
  4 z 5

  :

 18. JardaJaryn
  4 z 5

  :

 19. Sierpe
  5 z 5

  :

 20. teotihuacan
  5 z 5

  :

 21. jas
  4 z 5

  :

 22. Abiosis
  4 z 5

  :

 23. Terw
  4 z 5

  :

 24. Bunny84
  4 z 5

  :

 25. Savager
  4 z 5

  :

 26. wami
  5 z 5

  :

 27. saver
  5 z 5

  :

 28. Tomáš Effa
  5 z 5

  :

 29. Stromx
  3 z 5

  :

 30. ocasek
  5 z 5

  :

 31. darwin
  3 z 5

  :

 32. skyfire
  4 z 5

  :


  Jambo je hra pro dva hráče, kde každý hráč představuje prodavače kdesi v srdci Afriky, kde na tržnici rozbalil svůj stánek a snaží se co nejlevněji zboží nakoupit a co nejdráže ho poté prodat. Jedná se o karetní hru, kde se veškeré nákupy, akce a prodeje řeší hraním karet, takže hlavní materiál ve hře je velké množství různých karet. Dále jsou ve hře žetonky zlatých valounů a žetonky 6 druhů zboží. Poslední herní materiál je 5 žetonku, pro počítání tahů hráče.
  Karty jsou rozděleny na karty zboží, kterýma se dá zboží nakupovat a prodávat. Poté karty předmětů, které si může hráč vyložit před sebe a poté je v každém kole používat. Dále jsou ve hře karty postav, což jsou jednorázové karty, které hráč použije a odhodí a nakonec karty zvířat, které jsou taky jednorázové, ale vždy nějakým způsobem poškodí protihráče. Navíc jsou tam ještě další stánky, které si hráč může vyložit a mít tak větší prostor pro své zboží.
  Hráči se ve hře střídají, kdy každý hráč může ve svém tahu provést až 5 akcí. Kdo má dříve 60 a více zlatých valounků spustí konec hry, přičemž protihráč má ještě 5 akcí na to, aby skóre dorovnal nebo překonal. Poté hra končí.
  Na Jambu se mi líbí prakticky vše co se dá u hry hodnotit. Hra je jednoduchá a má perfektně napsána pravidla. Je rychle nachystaná a zahrání trvá max. 30 minut. Nezabere moc místa a má dobrý insert, takže v krabici jde vše pěkně uložit. Grafika karet a žetonů je taky na vysoké úrovni. Když není čas na velké hraní nebo se nechce moc přemýšlet u hardcore her, vždy s manželkou rádi po Jambu sáhneme.

 33. Jan
  3 z 5

  :

 34. Kalibulus
  4 z 5

  :

 35. Lada
  5 z 5

  :

 36. rach
  3 z 5

  :

 37. skume
  5 z 5

  :

 38. Beholder
  1 z 5

  :

 39. martik
  4 z 5

  :

 40. Gaspar
  4 z 5

  :

 41. sir beki
  3 z 5

  :

 42. Machííírek
  4 z 5

  :

 43. PJ_HB
  3 z 5

  :

 44. Jenn
  4 z 5

  :

 45. Matt
  4 z 5

  :

 46. suchm4aa
  4 z 5

  :

 47. Petra
  5 z 5

  :

 48. tenista
  4 z 5

  :

 49. dudo147
  5 z 5

  :

 50. Jose
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry