San Juan

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
313

Originální název:
San Juan
Rok vydání:
2004
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11636. Kategorie: , . Štítek: .

Popis hry

Zlatokop nebo guvernér, radní nebo stavitel? Ať už v Novém světě hrajete jakoukoliv roli, máte jen jeden cíl: dosáhnout co největšího blahobytu a věhlasu! V každém kole si každý hráč vybere jednu z rolí a stanoví tak určitou akci pro všechny hráče. Tak např.: s pomocí dozorce je vyráběno zboží, které bude pozdějc kupec prodávat v obchodním domě. Za vydělané peníze pak můžete ve fázi stavitele zřídit v San Juanu nové budovy. Kdo získá nejvíce vítezných bodu vyhrává.

Další informace

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Počet hráčů

2 až 4

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2004

Míra interakce

2 – komunikace není součástí hry

Míra složitosti

3 – rozvinutá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Asi nebudete zklamáni.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

ALEA, DINOTOYS s.r.o., RAVENSBURGER

Autoři

Andreas Seyfarth

– BoardGameGeek
– Funagain Gameweb
– Brett and Board – popis hry a recenze
– Pravidla v češtině (L.Smejkal)
– Pravidla v češtině (R.Haas)
– Informace o hře na internetovém obchodu Ostrov pokladů
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.

127 hodnocení k San Juan

 1. rix
  4 z 5

  :

 2. Žížalka
  4 z 5

  :

 3. Ranca
  3 z 5

  :

 4. Hynek
  5 z 5

  :

 5. GK_voyger
  4 z 5

  :

 6. richie
  4 z 5

  :

 7. Papo Shimitz
  4 z 5

  :

 8. Markéta
  4 z 5

  :

 9. Petr Holub
  4 z 5

  :

 10. Kuba
  2 z 5

  :

 11. Shako
  4 z 5

  :

 12. Pelly
  4 z 5

  :

 13. Tom
  4 z 5

  :

 14. fil
  4 z 5

  :

 15. dilli
  4 z 5

  :

 16. jerry
  4 z 5

  :

 17. greyhound
  4 z 5

  :


  Je to tak trochu Puertorico a přece je to jiná hra. Stejně jako v Puertoricu zůstává výběr rolí, stavení produkčních a dalších budov i prodej surovin obchodníkem. Hra je ale zjednodušena, všechny komponenty (mimo rolí a ceníků zboží) nahrazují karty. V jednotlivých kolech si stejně jako v Puertoricu vybíráte roli, za jejíž zahrání máte výhodu oproti soupeři, stavíte produkční budovy, prodáváte vyprodukované suroviny za nové karty a získáváte bonusy z fialových neprodukčních budov. Hra končí poté, kdy je postavena někým 12.budova, vyhrává hráč, který má nejhodnotnější sestavu budov, přičemž se sčítají základní body za všechny budovy a bonusové, které obsahují pouze některé speciální budovy. San Juan není tak propracovaný jako jeho velký bratříček, je to ale kvalitní a přitom velmi jednoduchá hra, jednotlivé partie navíc netrvají dlouho, ve 3 lidech jsme se pohybovali na 45-50 minutách, při delším taktizování tak na hodině. Doporučuji všem, kteří chtějí nenáročnou karetní hru a kteří třeba již hrají Puertorico a mají ho rádi 🙂

 18. Flamberg
  4 z 5

  :

 19. jerry1989
  4 z 5

  :

 20. nfo
  4 z 5

  :

 21. Centime
  4 z 5

  :

 22. Gally
  4 z 5

  :

 23. Stanley
  3 z 5

  :

 24. murphy
  4 z 5

  :

 25. Ondra
  5 z 5

  :

 26. Irbis
  3 z 5

  :

 27. Shark
  3 z 5

  :

 28. Michal
  4 z 5

  :

 29. orsej@centrum.cz
  3 z 5

  :

 30. tučňák
  3 z 5

  :

 31. Marsha
  4 z 5

  :

 32. belisar
  3 z 5

  :

 33. Robert
  4 z 5

  :

 34. Michal
  3 z 5

  :

 35. REM
  4 z 5

  :

 36. káča
  4 z 5

  :

 37. Pepik
  5 z 5

  :

 38. V.S.
  4 z 5

  :

 39. tonal
  4 z 5

  :

 40. Věrka Cicháková
  4 z 5

  :

 41. Rubic(k)
  5 z 5

  :

 42. Richmond
  3 z 5

  :

 43. David Cichák
  3 z 5

  :

 44. golmon
  4 z 5

  :

 45. Odoren
  4 z 5

  :

 46. Čajovna 82 vůní
  4 z 5

  :

 47. Martin Blatný
  4 z 5

  :

 48. Láďa Smejkal
  4 z 5

  :


  Již grafické provedení krabice, název hry i shodné jméno autora nikterak neskrývá, že San Juan bude mít hodně společného s veleúspěšnou hrou Portoriko. Ve světě deskových her se častěji vydávají autoři cestou drobných (Carcassonne) či větších (Osadníci) rozšíření úspěšné hry. Málokterá hra se pak dočká přenesení z deskové do karetní podoby nebo naopak. V případě Portorika by byl ale skoro hřích nevyužít jeho obrovské popularity a o karetní verzi se nepokusit. Jak to dopadlo?

  Herní mechanismus samozřejmě do určité míry vychází z Portorika. Autor přišel i tentokrát s novou geniální myšlenkou, když spojil funkci budov, peněz a zboží dohromady. Ve hře existují pouze karty budov, samozřejmě opět jsou to jednak známé produkční budovy (po osmi kusech od každého druhu), ke kterým pouze přibyl stříbrný důl, jednak fialové budovy (po třech od každého druhu) zvětšující zisky z jednotlivých rolí. Při stavbě budovy prostě zaplatíme cenu odpovídajícím počtem karet z ruky. Při produkci si jednoduše umístíme jednu kartu z balíčku rubem nahoru na produkční budovu. Skladba a funkce rolí také doznala pár změn, marně by jste hledali kapitána a purkmistra, zato se můžete stát alespoň na chvíli radním a vybrat si do ruky nějakou pořádnou budovu. S počtem rolí také souvisí změna max. počtu hráčů. K San Juanu mohou zasednout maximálně čtyři hráči, na pátého už se nedostane.

  Cílem hry je získat nejvíce vítězných bodů za postavené budovy. Existují opět čtyři speciální fialové budovy, které se v balíčku nacházejí po dvou kusech. Každá z nich může hráči přinést celkem dost dalších bodů. Jde o to, jen mít tu správnou včas na ruce. Jakmile některý hráč postaví 12 budov, hra končí a vyhodnotí se výsledky.

  Ve třech a čtyřech hráčích je ve hře značný vliv náhody. Když mi na začátku slušné budovy nepřijdou, těžko s tím něco nadělám. Pokud ale náhoda působí zhruba rovnoměrně (což se většinou děje), zbývá pro každého hráče dost prostoru ukázat své umění. Naopak vynikající je hra ve dvou hráčích. Také tady samozřejmě jednomu mohou karty chodit lépe a druhému hůře, ale odpadá náhodný prvek v podobě neočekávaných tahů soupeřů.

  Asi logicky ode mne očekáváte srovnání hratelnosti San Juanu s Portorikem. Portoriko je a zůstane jednou z nejlepších strategických her. San Juan, byť vychází se stejného herního mechanismu, se ubírá jinou cestou a jde o hru pro trochu jinou skupinu hráčů. Oproti Portoriku je hra výrazně svižnější, průměrná partie trvá 30-45 minut. Převažují zde taktické prvky nad strategickými a výrazně vyšší roli hraje náhoda. V San Juanu může i začátečník porazit zkušeného hráče, což si lze v Portoriku jen stěží představit.

  San Juan je zábavná svižná karetní hra, vynikající zejména ve dvou hráčích. Sáhnou po něm třeba hráči, kteří rádi hrají třeba Bohnansu, Bez bázně a urozenosti a chtěli by zkusit něco maličko složitějšího. Nezklame ale ani většinu přívrženců Portorika.

 49. Matěj Baťha
  4 z 5

  :

 50. Jaromír Kovařík
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry