Ticket to Ride

3.96 z 5
(Hodnocení: 80)

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
189

Originální název:
Ticket to Ride
Rok vydání:
2004
Počet hráčů:
2 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Katalogové číslo: 11543. Kategorie: . Štítky: , .

Popis hry

Staňte se železničním manažerem. Sestavujte vlaky a propojujte americká města sítí svých tratí. Čím delší trať postavíte, tím větší máte zisk. Dokážete spojit zadaná města svojí tratí?

Další informace

Počet hráčů

2 až 5

Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Hra s českým návodem a materiálem neobsahujícím cizojazyčný text

Rok vydání

2004

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Míra interakce

2 – komunikace není součástí hry

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

Days of Wonder

Autoři

Alan R. Moon

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Články na Hrajeme.cz:

Odkazy:

Videa:

Videopředstavení hry (délka videa: 1:30 min.):

80 hodnocení k Ticket to Ride

 1. Wolvik
  5 z 5

  :

  Prapředek rodiny Ticket to Ride. V českém měřítku je to jako člověče nezlob se, po vydání bylo super, ale jakmile vyšlo soudruhu nezlob se, už to nikdo moc nehrál. První Ticket s mapou ameriky nakopl úspěšnou řadu, která vychází dodnes. Když se podíváme z dnešního pohledu, jde o jednoduchou hru, která nenabízí extra možnosti. Ty přišli až s novými rozšířeními a poslední kus, to je Pensylvánie, je naprostá pecka. Nicméně nemohu dát jinak než za 5, tohle je klasika.

 2. Dejvid97
  4 z 5

  :

  Velmi povedená hrá, která je skvěle hratelná od 3 hráčů. Zábavné prostředí vlaků ruku v ruce v osvěžení si prostředí Severní Ameriky. Velmi příjemná, rychle odbíhající hra, u které se nestihnete nudit. Po pár hrách si hráči přestávají hledět pouze svých zájmů a systematicky si snaží překážet a škodit, což tvoří celou hru ještě více zábavnou. Hra je ve své podstatě velice snadná a rozhodně se hodí pro všechny věkové skupiny a nabízí hodinu poctivé zábavy.

 3. Sidus
  4 z 5

  :

  Výborná hra pro malé hráče a začátečníky ve světě her. Pravidla jsou lehce vysvětlitelná, zaujme pěkné grafické zpracování a budování vlastní dráhy vás bude zaručeně bavit. Větší počet hráčů zajistí dramatičtější a dravější hru. Bohužel znovuhratelnost není velká a osobně bych dal přednost Ticket to Ride: Europe, která do hry vnáší nové prvky v podobě nádraží, tunelů a trajektů. Nicméně Amerika je zkrátka klasika, kterou si tu a tam i po letech rádi zahrajeme jako příjemnou oddechovku.

 4. jana.maruska
  4 z 5

  :

  Velmi jednoduchá hra na pochopení i vysvětlování dalším novým hráčům. Mě osobně hra velmi baví, jelikož i rychle „odsejpá“. Je to spíše taková jednodušší, jak mi říkáme, vstupní hra do světa deskových her. Doporučuji pro úplné deskovkové začátečníky. Stavíte si svoje tratě a můžete tím překazit plány toho druhého a nebo někdo naopak může ztížit plány Vaše. Chce to také rozmýšlet, zda si brát nové, další tratě, po postavení jedné, abyste je dostavěli a neměli záporné body. Hrajeme doma ve dvou a je to fajn, ale daleko více mě to bavilo ve 4 lidech.

 5. milan.slezak@email.cz
  5 z 5

  :

  Výborná hra s železniční tématikou, lepší už je jen Railroad Tycoon (nově Railways of the World).

 6. Martin Blatný
  4 z 5

  :

  Geniální herní princip, výborné grafické zpracování, jednoduchá a srozumitelná pravidla, svižný průběh a přiměřený podíl náhody – to jsou hlavní devizy hry, která právem získala ocenění Hra roku 2004.

  Princip hry je jednoduchý – budovat železniční síť tak, aby hráč propojil města, která si (víceméně) vylosuje na začátku hry. Poté si může dobrat další kartičky s úkoly a spojit další města. Vše je ale komplikováno nejen potřebou karet různých barev pro různé tratě, ale především soupeři, kteří v nejméně vhodný okamžik postaví trať přesně tam, kde chcete vy…

  Je tak potřeba nejen stavět svou trať, ale sledovat i protihráče, kam se svými vlaky míří a jaké barvy karet sbírají. Úspěch pak většinou spočívá v postavení trati ve vhodnou chvíli. Zdá se výhodnější co nejdříve obsadit krátké tratě, neboť delší se soupeřům hůře budují a je tedy menší riziko jejich zablokování. Častokrát bduete zažívat dilema, zda ještě sbírat kartičky s vagóny a čekat na správnou barvu či lokomotivu anebo zda postavit trať co nejdříve, i za cenu toho, že se to časem neukáže jako příliš výhodné.

  Prvek náhody do hry vnáší mechanismus výběru karet s úkoly. Počáteční dva úkoly většinou hráči snadno splní, s těmi dalšími už to není tak jasné (pokud náhodou nezískají úkol, který již mají víceméně splněn z předchozího průběhu hry). Opět budete prožívat dilema, zda kartičky s úkoly dobírat raději dříve nebo později. Více karet s úkoly na ruce totiž dovoluje lépe naplánovat proces výstavby, zvyšuje se tak ale i riziko nesplnění úkolu a odečítání bodů. I zde se projeví různé typy hráčů – někteří berou jen „jisté“ úkoly za méně bodů, jiní se (s velkým rizikem) pouštějí i do budování dlouhých (a lépe hodnocených) tratí.

  Podle mého názoru je hra nejlepší ve 3 nebo 4 hráčích (a díky pravidlu o možném paralelním stavění ve 4-5 hráčích se podstatně mění taktika, neboť se hůře blokuje). Ve 2 hráčích je všude dost prostoru a hra se změní v honbu za body, naopak v 5 hráčích je na mapě až nepříjemně těsno a velice záleží na štěstí při dobírání úkolů, navíc je hra v 5 hráčích poměrně zdlouhavá. I v obou extrémech (2 či 5 hráčů) je ale hra výborná a smělě konkuruje jiným hrám pro daný počet hráčů.

  Zalíbení zde najdou jak mírumilovní hráči, kteří budují svou trať a o soupeře se nijak zvlášť nezajímají, i vyložení škodiči, kteří se mohou při blokování tratí dosyta vyřádit. Díky jednoduchým pravidlům a rozumně krátké hrací době se hra hodí i pro začátečníky, pokročilejší hráči zde pak najdou dostatek možností pro hledání vítězné strategie.

 7. Kjuba
  5 z 5

  :

  Ticket to ride je velmi pěkná a jednoduchá hra. Hru vysvětlíte i s příklady do 10 minut. Hra se hodí i pro rodiny s dětmi, tak i pro přátelé, kteří si chtějí zahrát jednoduchou hru. V této hře se pořád i mistrovství světa a tak můžete v tom zkusit štěstí 😉

 8. Duhamuz
  4 z 5

  :

  Každý zapálený hráč, má v oblibě svůj určitý žánr her a tak je proto různě hodnotí. V mém žebříčku hodnot vyzdvihuji celou sérii Ticket to Ride na piedestal, a osobně bych je zařadil do zlatého fondu her.
  Jako první z celé série jsme si pořídili právě Ameriku. Tedy první Ticket. A hned od samého začátku se stala nedílnou součástí našich herních zážitků. Od té doby doznala znatelných změn v podobě samostatně hratelných rozšíření.
  Princip hry, snad zná každý, nebo se to někde dočte a tak to nebudu rozepisovat. Nicméně jsem tento kousek hráli snad ve všech možných počtech a i přes limitované omezení, tedy počet jízdenek a tím spojených měst. A i přesto je to znovu a znovu a znovu hratelné. Handicap jízdenek byl vykompenzován rozšířením a tím ještě umocnil znovu hratelnost hry. Nakonec jsme si pořídili Evropu, tak to střídáme. krom Krabicových verzí, mám i E-Verzi, kde mám i další rozšíření, které vyšli pro tyto zařízení. Prostě paráda. Jen tak dál.

 9. Pedestrian
  5 z 5

  :

  Hra, kterou musíte mít. Výborná

 10. Lucejz
  4 z 5

  :


  Koupili jsme tuto hru známémo, při jedné příležitosti jsme jí otevřeli a mile nás překvapila díky svému pojetí. Jedná se o stratetickou hru, kde však jde i o štěstí. Hru jsme si nakonec koupili sami – objevili jsme 10th Anniversary edici, která je navíc trošku promakanější a vtipná. Je dobrý, že je spousta dalších rozšíření, takže se nám hra dosud neomrzela a dáváme si odvety 🙂

  Mohu jen doporučit.

 11. cicam
  4 z 5

  :

 12. mirak123
  4 z 5

  :

 13. ladcu
  4 z 5

  :

 14. Patrikhm
  5 z 5

  :

 15. karelik
  5 z 5

  :

 16. bacil
  3 z 5

  :

 17. Jiří Vorel
  4 z 5

  :

 18. Zafi
  3 z 5

  :

 19. Minerva
  5 z 5

  :

 20. peta.nek
  5 z 5

  :

 21. Tadži
  4 z 5

  :

 22. Petr
  3 z 5

  :

 23. esther.f
  4 z 5

  :

 24. Deth
  4 z 5

  :

 25. Radim
  3 z 5

  :

 26. aksile
  5 z 5

  :

 27. Noni
  3 z 5

  :

 28. Vlad
  4 z 5

  :

 29. darwin
  3 z 5

  :

 30. skyfire
  3 z 5

  :

Přidat hodnocení hry