Pořadí v žebříčku BoardGameGeek: 171
Originální název: Ticket to Ride Rok vydání: 2004 Počet hráčů: 2 až 5 Věk: Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let. Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut Doporučení rodiny: Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. Doporučení hráče: Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Staňte se železničním manažerem. Sestavujte vlaky a propojujte americká města sítí svých tratí. Čím delší trať postavíte, tím větší máte zisk. Dokážete spojit zadaná města svojí tratí?
2 až 5
Od 8 let
Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut
Hra s českým návodem a materiálem neobsahujícím cizojazyčný text
2004
2 – střední podíl náhody
2 – komunikace není součástí hry
2 – jednoduchá
2 – spíše seriózní hra s prvky humoru
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Asi nebudete zklamáni.
Days of Wonder
Alan R. Moon
Samostatná hra
Videopředstavení hry (délka videa: 1:30 min.):
Wolvik – 1.11.2016:
Prapředek rodiny Ticket to Ride. V českém měřítku je to jako člověče nezlob se, po vydání bylo super, ale jakmile vyšlo soudruhu nezlob se, už to nikdo moc nehrál. První Ticket s mapou ameriky nakopl úspěšnou řadu, která vychází dodnes. Když se podíváme z dnešního pohledu, jde o jednoduchou hru, která nenabízí extra možnosti. Ty přišli až s novými rozšířeními a poslední kus, to je Pensylvánie, je naprostá pecka. Nicméně nemohu dát jinak než za 5, tohle je klasika.
Dejvid97 – 31.10.2016:
Velmi povedená hrá, která je skvěle hratelná od 3 hráčů. Zábavné prostředí vlaků ruku v ruce v osvěžení si prostředí Severní Ameriky. Velmi příjemná, rychle odbíhající hra, u které se nestihnete nudit. Po pár hrách si hráči přestávají hledět pouze svých zájmů a systematicky si snaží překážet a škodit, což tvoří celou hru ještě více zábavnou. Hra je ve své podstatě velice snadná a rozhodně se hodí pro všechny věkové skupiny a nabízí hodinu poctivé zábavy.
Sidus – 1.9.2016:
Výborná hra pro malé hráče a začátečníky ve světě her. Pravidla jsou lehce vysvětlitelná, zaujme pěkné grafické zpracování a budování vlastní dráhy vás bude zaručeně bavit. Větší počet hráčů zajistí dramatičtější a dravější hru. Bohužel znovuhratelnost není velká a osobně bych dal přednost Ticket to Ride: Europe, která do hry vnáší nové prvky v podobě nádraží, tunelů a trajektů. Nicméně Amerika je zkrátka klasika, kterou si tu a tam i po letech rádi zahrajeme jako příjemnou oddechovku.
jana.maruska – 3.8.2016:
Velmi jednoduchá hra na pochopení i vysvětlování dalším novým hráčům. Mě osobně hra velmi baví, jelikož i rychle „odsejpá“. Je to spíše taková jednodušší, jak mi říkáme, vstupní hra do světa deskových her. Doporučuji pro úplné deskovkové začátečníky. Stavíte si svoje tratě a můžete tím překazit plány toho druhého a nebo někdo naopak může ztížit plány Vaše. Chce to také rozmýšlet, zda si brát nové, další tratě, po postavení jedné, abyste je dostavěli a neměli záporné body. Hrajeme doma ve dvou a je to fajn, ale daleko více mě to bavilo ve 4 lidech.
milan.slezak@email.cz – 14.9.2015:
Výborná hra s železniční tématikou, lepší už je jen Railroad Tycoon (nově Railways of the World).
Martin Blatný – 19.10.2014:
Geniální herní princip, výborné grafické zpracování, jednoduchá a srozumitelná pravidla, svižný průběh a přiměřený podíl náhody – to jsou hlavní devizy hry, která právem získala ocenění Hra roku 2004.
Princip hry je jednoduchý – budovat železniční síť tak, aby hráč propojil města, která si (víceméně) vylosuje na začátku hry. Poté si může dobrat další kartičky s úkoly a spojit další města. Vše je ale komplikováno nejen potřebou karet různých barev pro různé tratě, ale především soupeři, kteří v nejméně vhodný okamžik postaví trať přesně tam, kde chcete vy…
Je tak potřeba nejen stavět svou trať, ale sledovat i protihráče, kam se svými vlaky míří a jaké barvy karet sbírají. Úspěch pak většinou spočívá v postavení trati ve vhodnou chvíli. Zdá se výhodnější co nejdříve obsadit krátké tratě, neboť delší se soupeřům hůře budují a je tedy menší riziko jejich zablokování. Častokrát bduete zažívat dilema, zda ještě sbírat kartičky s vagóny a čekat na správnou barvu či lokomotivu anebo zda postavit trať co nejdříve, i za cenu toho, že se to časem neukáže jako příliš výhodné.
Prvek náhody do hry vnáší mechanismus výběru karet s úkoly. Počáteční dva úkoly většinou hráči snadno splní, s těmi dalšími už to není tak jasné (pokud náhodou nezískají úkol, který již mají víceméně splněn z předchozího průběhu hry). Opět budete prožívat dilema, zda kartičky s úkoly dobírat raději dříve nebo později. Více karet s úkoly na ruce totiž dovoluje lépe naplánovat proces výstavby, zvyšuje se tak ale i riziko nesplnění úkolu a odečítání bodů. I zde se projeví různé typy hráčů – někteří berou jen „jisté“ úkoly za méně bodů, jiní se (s velkým rizikem) pouštějí i do budování dlouhých (a lépe hodnocených) tratí.
Podle mého názoru je hra nejlepší ve 3 nebo 4 hráčích (a díky pravidlu o možném paralelním stavění ve 4-5 hráčích se podstatně mění taktika, neboť se hůře blokuje). Ve 2 hráčích je všude dost prostoru a hra se změní v honbu za body, naopak v 5 hráčích je na mapě až nepříjemně těsno a velice záleží na štěstí při dobírání úkolů, navíc je hra v 5 hráčích poměrně zdlouhavá. I v obou extrémech (2 či 5 hráčů) je ale hra výborná a smělě konkuruje jiným hrám pro daný počet hráčů.
Zalíbení zde najdou jak mírumilovní hráči, kteří budují svou trať a o soupeře se nijak zvlášť nezajímají, i vyložení škodiči, kteří se mohou při blokování tratí dosyta vyřádit. Díky jednoduchým pravidlům a rozumně krátké hrací době se hra hodí i pro začátečníky, pokročilejší hráči zde pak najdou dostatek možností pro hledání vítězné strategie.
Kjuba – 16.10.2014:
Ticket to ride je velmi pěkná a jednoduchá hra. Hru vysvětlíte i s příklady do 10 minut. Hra se hodí i pro rodiny s dětmi, tak i pro přátelé, kteří si chtějí zahrát jednoduchou hru. V této hře se pořád i mistrovství světa a tak můžete v tom zkusit štěstí 😉
Duhamuz – 16.10.2014:
Každý zapálený hráč, má v oblibě svůj určitý žánr her a tak je proto různě hodnotí. V mém žebříčku hodnot vyzdvihuji celou sérii Ticket to Ride na piedestal, a osobně bych je zařadil do zlatého fondu her. Jako první z celé série jsme si pořídili právě Ameriku. Tedy první Ticket. A hned od samého začátku se stala nedílnou součástí našich herních zážitků. Od té doby doznala znatelných změn v podobě samostatně hratelných rozšíření. Princip hry, snad zná každý, nebo se to někde dočte a tak to nebudu rozepisovat. Nicméně jsem tento kousek hráli snad ve všech možných počtech a i přes limitované omezení, tedy počet jízdenek a tím spojených měst. A i přesto je to znovu a znovu a znovu hratelné. Handicap jízdenek byl vykompenzován rozšířením a tím ještě umocnil znovu hratelnost hry. Nakonec jsme si pořídili Evropu, tak to střídáme. krom Krabicových verzí, mám i E-Verzi, kde mám i další rozšíření, které vyšli pro tyto zařízení. Prostě paráda. Jen tak dál.
Pedestrian – 4.10.2014:
Hra, kterou musíte mít. Výborná
Lucejz – 20.8.2014:
Koupili jsme tuto hru známémo, při jedné příležitosti jsme jí otevřeli a mile nás překvapila díky svému pojetí. Jedná se o stratetickou hru, kde však jde i o štěstí. Hru jsme si nakonec koupili sami – objevili jsme 10th Anniversary edici, která je navíc trošku promakanější a vtipná. Je dobrý, že je spousta dalších rozšíření, takže se nám hra dosud neomrzela a dáváme si odvety 🙂
Mohu jen doporučit.
cicam – 20.8.2014:
mirak123 – 20.8.2014:
ladcu – 20.8.2014:
Patrikhm – 20.8.2014:
karelik – 20.8.2014:
bacil – 20.8.2014:
Jiří Vorel – 20.8.2014:
Zafi – 20.8.2014:
Minerva – 20.8.2014:
peta.nek – 20.8.2014:
Tadži – 20.8.2014:
Petr – 20.8.2014:
esther.f – 20.8.2014:
Deth – 20.8.2014:
Radim – 20.8.2014:
aksile – 20.8.2014:
Noni – 20.8.2014:
Vlad – 20.8.2014:
darwin – 20.8.2014:
skyfire – 20.8.2014:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.