Sankt Petersburg

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
259

Originální název:
Sankt Petersburg
Rok vydání:
2004
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11506. Kategorie: , . Štítek: .

Popis hry

Přeneste se do carského Ruska. Najímejte dělníky a řemeslníky, kteří vám budou vydělávat peníze. Za utržené peníze můžete stavět budovy a najímat do svých služeb aristokraty. Budovy vám budou vydělávat body, aristokraté vám kromě bodů přinesou i peníze. A všechny své lidičky i budovy můžete také povýšit do vyššího stavu. Ale pozor, peněz vám přebývat určitě nebude…

 

Další informace

Počet hráčů

2 až 4

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2004

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Míra interakce

2 – komunikace není součástí hry

Míra složitosti

3 – rozvinutá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Asi nebudete zklamáni.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Autoři

Michael Tummelhofer

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla:

Články:

Odkazy:

266 hodnocení k Sankt Petersburg

 1. Krapnik
  5 z 5

  :

 2. mfc
  3 z 5

  :

 3. ond
  2 z 5

  :

 4. HaroHaro
  4 z 5

  :

 5. Marek
  4 z 5

  :


  S Darnem tak docela nesouhlasím v názoru, že není nutné přizpůsobovat svůj tah tahům ostatních hráčů. Když totiž některý hráč hned na začátku hry postaví silnou budovu s hodně body, nebo vsadí na řemeslníky a hostinec, nejlépe oba a já se na budovy, hlavně ty drahé, uplně vykašlu a budu ze začátku kupovat jen šlechtice (těch bodových tam zase tak moc není), může se mi celkem snadno stát, že to na konci hry nebude stačit a svého soupeře už prostě nedoženu a to je podle mě jen jeden z příkladů.
  Samozřejmě s kvalitou hráčů dochází k jisté rutině a rozvržení vlastních sil, kdy se všichni snaží hrát maximálně vyváženě, ale kolikrát mě napadá, jestli by třeba nestálo za to, vykašlat se uplně na šlechtice a zvolit strategii: řemeslníci/oba hostince+max. počet budov.
  Na druhou stranu souhlasím, že u některých karet je podíl kvalita/cena až příliš velký – myslím právě karty šlechticů, zejména ty vysoké, takže mám někdy skoro pocit, že by neuškodilo každou o nějake to % zdražit.

 6. amstutz.s
  5 z 5

  :

 7. aMPY
  4 z 5

  :

 8. Jekor
  4 z 5

  :

 9. Acer
  3 z 5

  :

 10. Gimli
  4 z 5

  :

 11. Nicholas
  5 z 5

  :

 12. deeDee
  5 z 5

  :

 13. Mariano
  5 z 5

  :

 14. RionMerist
  4 z 5

  :

 15. Veena
  3 z 5

  :

 16. Míííla
  4 z 5

  :

 17. paladin91
  4 z 5

  :

 18. Libor
  4 z 5

  :

 19. Malicka
  4 z 5

  :

 20. Ranca
  4 z 5

  :

 21. Esc
  4 z 5

  :

 22. Jarek
  4 z 5

  :

 23. GK_voyger
  4 z 5

  :

 24. richie
  4 z 5

  :

 25. muf
  5 z 5

  :


  Tuto hru jsem vyzkoušel jen tak náhodou aniž bych si o ní četl recenze, jak to s oblibou dělávám. Byl jsem velice mile překvapen. Hra není nijak zvlášť bohatá na herní materiál (žádných domečků, lodiček a vojáčků se v ní nedočkáte),ale je velice bohatá na různé strategické záměry ve stylu: do čeho budu investovat teď, abych v příštím kole mohl vydělat víc rublů a opět investovat, dokud se nestanu vítězem celé hry. Vliv náhody považuji za velmi malý. Vítězí ten kdo umí správně rozložit síly, myslet do předu, dělat taktická rozhodnutí a taky trochu počítat. To vše jen s balíčkem karet a bankovek,herním plánem a čtyřmi dřevěnými symboly!Vzal jsem si hru na čundr do malé krabičky a nebylo dne, kdybychom nezkoušeli nové a nové postupy k vítězství. Náhoda snad může rozhodnout až u hráčů kteří mají v mozku kalkulačku, ale těch naštěstí moc neexistuje takže se jí bát rozhodně nemusíte.
  Provedení hry je plně dostačující a půl bodu si nechávám na nějakou tu „nej“ hru. Očekávám, že se jí stane Portoriko jen co seženu dostatek „rublů“.
  Za velkou výhodu také považuji, že se dá velice snadno naučit další hráče.
  Vřele doporučuji ! Nenechte se odradit skromnou výbavou hry. Osadníci jsou krásní, ale Sankt Petersburk zdobí nepřítomnost kostek, jednoduchost a přesto velký prostor pro vaše strategické záměry.

 26. Jája
  4 z 5

  :

 27. bl
  4 z 5

  :

 28. pospa
  4 z 5

  :

 29. Veronika
  5 z 5

  :

 30. Martin
  4 z 5

  :

 31. Lapo
  4 z 5

  :

 32. Papo Shimitz
  3 z 5

  :

 33. Honza
  3 z 5

  :

 34. matys
  3 z 5

  :

 35. ewuchka
  4 z 5

  :

 36. Malič
  4 z 5

  :

 37. vizard
  4 z 5

  :

 38. MORT
  5 z 5

  :

 39. Shako
  4 z 5

  :

 40. Macho
  4 z 5

  :

 41. Peter Liska
  1 z 5

  :

 42. Maasha
  5 z 5

  :

 43. Raky
  5 z 5

  :

 44. Mirka
  5 z 5

  :


  V udělování hvězdiček jsem většinou trochu skoupá. Téměř vždy najdu na nějaké hře něco, co mi kazí dojem. Tady však dávám bez zaváhání plný počet. Je to první hra, která bavila bez rozdílu všechny. I zapřísáhlé nehráče, kteří hráli vždy jen z donucení. Dokonce si sami vyžádali další partii! Ideální pro všechny, kteří ke hrám přistupují s despektem, ale i pro zkušené hráče.

 45. Petra
  4 z 5

  :


  Hrajeme ji pouze a jenom ve dvou hráčích a i tak je to občas o nervy, když mám zálusk na nějakou kartičku, ale v příslušné fázi začíná soupeř. To, jakou startovní kartu si vylosujeme na začátku hry, má podle mého názoru značný vliv na průběh celé hry, ale protože ve dvou hráčích každý začíná ve dvou fázích, hra je tak docela vyrovnaná (i když začínat fázi řemeslníků není zrovna na škodu 😉 ).
  Trochu nešikovné se mi zdá, že během prvního kola se v první fázi vyloží (pokud hrají dva hráči), pouze čtyři karty, které jsou zpravidla hned pryč a herní plán zůstane prázdný a v další fázi (staveb), se musí vyložit osm nových karet budov (nenašla jsem v pravidlech, že by omezení čtyřech karet platilo i pro ostatní fáze). Problém je, že hráč zpočátku hry nemá mnoho peněz na investice do budov, a proto si každý koupí tak jednu budovu a na plánu se uvolní dvě místa pro dva šlechtice. Ti se většinou prodají, proběhne fáze vylepšení, kolo končí a karty se přesouvají do spodní části herního plánu. Většinou ani v druhém kole se mnoho budov neprodá a ty pak putují do odkládacího balíčku. Přijde mi těch budov trochu škoda, a tak jsme mysleli, zda-li v tom prvním kole, neomezit stavby na 6 karet a až u šlechticů doplňovat na plný hrací plán… Ale možná, že ta originální pravidla mají něco do sebe, a že je to účel hry.
  Pokud můžu dát radu začínajícím hráčům. Nepodceňujte nákup šlechticů, snažte se jich získat co nejvíce různých druhů, protože při závěrečném hodnocení tak získáte více bodů a ne zrovna zanedbatelný počet.

 46. dilli
  4 z 5

  :

 47. jerry
  4 z 5

  :

 48. dieselboy
  3 z 5

  :

 49. Flamberg
  4 z 5

  :

 50. GeniuZ
  3 z 5

  :

Přidat hodnocení hry