Alhambra

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
458

Originální název:
Alhambra
Rok vydání:
2003
Počet hráčů:
2 až 6
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Kategorie: .

Popis hry

Granadské město Alhambra ve 13. století. Nejlepší stavitelé Arabského světa i Evropy se tu snaží podat důkazy svého umění. Staňte se jedním z nich. Najměte si nejlepší stavební party, ale pozor. Ať už jde o kameníky ze severu nebo zahradníky z jihu vždycky ti lumpové pravidelně požadují výplatu. A ještě přepočítanou podle jejich domácího oběživa. Na druhou stranu s jejich pomocí v Alhambře vztyčíte věže, založíte zahrady, postavíte arkády a pavilóny. Takže raději plaťte.

Další informace

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Počet hráčů

2 až 6

Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2003

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

CORFIX, PIATNIK, QUEEN GAMES

Autoři

Dirk Henn

– Funagain Gameweb
– BoardGameGeek
– Brett and Board – popis hry a recenze
– Pravidla v češtině (M. Procházka)
– Pravidla hry
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.

252 hodnocení k Alhambra

 1. TondaJ
  2 z 5

  :

  Hra mě nijak zvlášť neoslovila. Pořád jen nakupování, skládání a počítání. Možná s rozšířením by byla lepší, ale to si určitě nekoupím.

 2. Betty
  4 z 5

  :

  Myslím, že jsou lepší rodinné hry, ale šestiletou baví, pěkně si procvičuje sčítání, pravidla jsme zjednodušili, že upravovat si městečko můžeme kdykoliv.

 3. Tindo
  2 z 5

  :

  Ve hře Alhambra jsem nenašel žádné velké plus, díky které bych jí mohl hodnotit lépe, než jako průměrnou. Ztrácí se v šedi ve stínu mnoha lepších her.

  Ve hře hráč sbírá peníze čtyř barev a různých hodnot. Za ně se nakupují budovy. Když se zaplatí přesná částka, dostane hráč akci navíc. Když hráči nepřeje štěstěna a nemůže jinak, než zaplatit více, tak má smůlu. Bude mít v tomto kole jen jednu akci. Náhoda zde má až moc velký vliv. Z nakoupených budov si hráč skládá palác a jediné, co to ovlivňuje, je obvodová zeď. To je nic moc.

  Milionkrát lepší hrou stejného typu je hra Vikingové. Nakupování dílků je tam mnohem zajímavější a hráči se při něm mnohem více ovlivňují navzájem. Skládání dílků je určeno více faktory a tak je více zábavnější.

 4. SarkaB
  4 z 5

  :

  Už od malička mě bavilo skládání lega a podobných věcí, takže budovatelské stolní hry mám velmi ráda. Alhambra byla po Carcassonne a Osadnících z Katanu další hra, která mě zaujala a velice brzy jsem si jí oblíbila. Z počátku mi sice dělala lehké potíže kalkulace s penězi, mátly mě barvy, ale pak už bylo všechno v pohodě.
  Hra má dobrý spád, utíká rychle a člověk u ní musí sem tam zapojit i hlavu. Rozhodně častěji, než u takového Carcassonne 🙂 Nikdy nevíte, co přesně přijde do hry a tak je třeba trošičku spoléhat i na náhodu.
  Je fajn, že hra umožňuje hru i pro dva hráče, ale to mi přišlo takové nemastné neslané, raději upřednostňuji více hráčů. Ve čtyřech a pěti se mi to líbilo nejvíce, protože člověk už nemohl tak dobře předvídat, co udělají ostatní.

 5. Orel91
  4 z 5

  :

  Alhambra je jedna z budovatelských her, která se mi neohrála tak rychle. Nejspíše za to může právě ten prvek kalkulace s penězi, na kterou však není nikdy dobré spoléhat, protože vaši soupeři vám mohou vaše snažení lehce překazit.
  V této poměrně jednoduché hře jde o nakupování jednotlivých stavebních dlaždic a jejich následovné umísťování do vašeho města. Každý hráč si staví svou vlastní Alhambru a tak musí pečlivě zvažovat, které dlaždice chce koupit, neboť ne každá mu bude na jeho plán pasovat. Navíc se zde operuje se čtyřmi různými měnami, za které lze jednotlivé dílky nakupovat, takže je potřeba trocha té matematiky (ale nic závratného). Vaši soupeři však nakupují také a tak se může stát, že jste na tu či onu dlaždici vlastně šetřili zcela zbytečně, protože než na vás došel tah, už na skladě nebyla.
  Jako u většiny her vyhraje ten, kdo má na konci nejvíce bodů. Ty se získávají právě za rozšiřování vašeho městečka.
  Celkově je hra poměrně nenáročná a rychlá (záleží s jakými lidmi hrajete – matematici se budou vždy snažit kalkulovat s penězi :-D). V plném počtu hráčů jsme schopni ji odehrát zhruba do hodinky.

  + Vcelku nenáročný systém, který pochopí i mladí a nezkušení hráči, ale zaujme i starší a zkušenější
  + I když si ji zahrajete několikrát, tak vás neomrzí a případně se dá i rozšířit
  + Svižná hra, utíká relativně rychle

  – Někomu možná může vadit prvek náhody při doplňování dlaždic a peněz

 6. Pepogn
  4 z 5

  :

  Alhambra byla hrou, která do naší party přišla po Carcasonne, Elfenlandu či Osadnících a jako jediná ze jmenovaných se jednou za čas objeví na stole.
  Hra ze staré euroškoly láká především na příjemnou grafiku, kvalitní zpracování tématu, různorodé fáze hry, přiměřenou míru náhody a napětí z toho, kdy bude vytaženo průběžné hodnocení. Nezbytnými vlastnostmi pro vítězství jsou prostorová představivost, schopnost plánovat, odvaha jít do rizika, ale i trpělivost a bezesporu i matematické vlohy.
  Shrnu-li hodnocení, jde o příjemnou oddechovku, která zaujme i méně zkušené hráče, ale ani Ti zkušenější (euraři) se nudit nebudou.

 7. matewr
  5 z 5

  :

  Budovatelská rodinná hra, která je svojí zdánlivou jednoduchostí velice zábavná. Základním mechanismem je kolektivizace stejné barvy měny, za účelem nákupu dalších dílků do svého paláce. Samotné sbírání měny je velmi zábavnou činností, která je navíc okořeněná o proměnlivé ceny budov na místním trhu. Když vezme v potaz ještě i fakt, že hráči musí své budovy i správně do svého paláce postavit, ze hry se rázem stává vcelku strategicky vyspělá a hlavně zábavná hra. I přes možné propočty a analýzy je hra stále svižná, čemuž hlavně dopomáhá rozdělení na tři bodovací kola, což hře zaručuje gradaci a napětí. Výborná v jakémkoli počtu hráčů.

 8. jokerx
  3 z 5

  :

 9. loko9
  4 z 5

  :

 10. jája
  4 z 5

  :

 11. Zeppe
  1 z 5

  :

 12. ZIPaaK
  4 z 5

  :

 13. Martin Choděra
  3 z 5

  :

 14. Lucienka
  4 z 5

  :

 15. HV
  5 z 5

  :

 16. Radimur
  4 z 5

  :

 17. RoMi
  4 z 5

  :

 18. mlcuchj
  3 z 5

  :

 19. Vašek
  4 z 5

  :

 20. Gabebara
  3 z 5

  :

 21. hrazda
  2 z 5

  :

 22. 4listek
  3 z 5

  :

 23. vaseklu
  4 z 5

  :

 24. Jacob
  4 z 5

  :

 25. Patrikhm
  5 z 5

  :

 26. masi
  4 z 5

  :


  Hru som kúpil svojej priateľke (a pochpitelne aj sebe:)) na meniny. Doteraz mala skúsenosti iba s Osadníkmi, Jungle speedom, domáckou verziou Civilizácie a klasickými spoločenskými hrami.

  Požiadavky boli teda jasné:
  – jednoduchá a zábavná hra
  – čas hrania tak do 2 hodín (dlhé hry ju nebavia)
  – možnosť hrať v dvoch hráčoch
  – cenová dostupnosť
  – dostupnosť rozšírení

  Hral som viacero hier, Alhambru predtým iba 1x krát a to na výstave kníh. Pamätal som si ju ako celkom zábavnú, pri ktorej sa dá použiť určitá taktika atď.

  Rozhodol som sa teda pre Alhambru.

  Včera sme hru prvý krat hrali (2 hráči). Priateľka pravidlá pochopila veľmi rýchlo, počas hry sme do nich pozerali asi iba 5x. Hraciu plochu sme rozložili na posteli (makký podklad) a pustili sa do úvodného „“settingu““.

  Detailný popis priebehu hry, prípadne omáčku okolo popisovať nebudem keďže sa tu už nachádza viackrát. Jediné čo by som rád podotkol je, že je naozaj škoda že jednotlivé typy budov sú označované rôznym počtom hviezdičiek a farbou pričom samotný názov budovy nikde nie je. Pre určitú „“príbehovú““ predstavu o hre je to zásadný problém.

  Celkovo sa priateľke (aj mne) hra veľmi páči. Odohrali sme ju zhruba za 1:30, čo bol akurát kritický čas na to aby to priateľku nezačalo nudiť. Odľahlo mi. S nášho imaginárneho hráča sme sa veľmi tešili a vždy sme ho s radosťou označovali menom Peter, ako sa píše v pravidlách. Podľa toho čo tu bolo napísané som mal trošku obavy z toho, že bude prisilný, opak je ale pravdou. V našej prvej hre sa umiestnil na poslednom mieste. Budov mal pritom dosť, niektorých mal najväčší počet. Odporúčam aj vo dvojici.

  Menší problém sme mali pri budovaní (s múrmi a ako môžu byť budovy s múrmi prepojené), ale po prelistovaní pravidiel sme zistili čo a ako. Podobne sme mali problém pri počítaní bodov za múry, nakoniec sme odpoveď našli v pravidlách. Žiadny problém. Najkrajšie bolo vždy čakanie na bodované kolá, každú otočenú peňažnú kartu som otáčal s napätím.

  Dobre sme sa zabávali a radi si zahráme keď budeme mať čas, prípadne s rodičmi na chate.

  Táto hra sice nie je „“seriózna““ (vzhľadom na prvok náhody), ale pre ženy (aj keď určite nie pre všetky) je to zlatá stredná cesta. Určite si kúpime aj rozšírenia.

  Matej

 27. Amoondre
  5 z 5

  :

 28. kroksmrti
  4 z 5

  :

 29. Ptacnik
  4 z 5

  :

 30. abekara
  4 z 5

  :

 31. ho-le
  3 z 5

  :

 32. Mazec
  5 z 5

  :

 33. little
  3 z 5

  :

 34. ZdenT27
  4 z 5

  :

 35. pastelka
  3 z 5

  :

 36. Tom
  4 z 5

  :

 37. rulen
  3 z 5

  :


  Tato hra získala prestižní ocenění Spiel des Jahres 2003 a myslím si, že v té době zcela právem.
  Předně má opravdu hezky zpracovaný herní materiál. Samozřejmě to není jako být v opravdové Alhambře v Granadě, ale kdo tam byl a líbílo se mu, tak bude potěšen o to víc, že si může sestavit svou vlastní malou Alhambru.
  Hra je velice jednoduchá na naučení, pravidla nejsou vůbec složitá. Cílem hry je získat největší počet bodů. Hráči si v průběhu hry kupují kartičky staveb, které přikládají k základní kartičce fontány a tím si tvoří vlastní Alhambru. Tyto kartičky staveb mají po jedné až třech stranách namalovanou hradbu, která vám logicky ohraničuje váš palác. Za kartičky hráč platí požadovanou měnu a v požadované výši (celkem zde figurují čtyři měny). Když zaplatíte kartičku přesně, získáte bonus v podobě dalšího tahu. Krom kupovaní kartiček a přikládání k již rozestavěné stavbě, můžete také svou Alhambru různě přestavovat a získávat peníze.
  V průběhu hry se odehrají tři bodování, příčemž to poslední je samozřejmě závěrečné. Je důležité mít co nejvíce kartiček staveb všech barev a také co nejdelší zeď.
  Tuto hru bych doporučila všem začínajícím hráčům, rodinám s dětmi a především většímu počtu hráčů, protože i když budete hrát třeba ve čtyřech, hra má dobré tempo a nudit se nebudete. Rozhodně jsou ale lepší hry (jako třeba Osadníci z Katanu nebo Carcassonne).
  Na konec je třeba zmínit, že hra má již několik rozšíření, které mohou vaši hru ještě více ozvláštnit a přinesou do ní nové možnosti a varianty.

 38. AntonGorodecky
  3 z 5

  :

 39. esther.f
  4 z 5

  :

 40. Wotton
  3 z 5

  :

 41. Mafian
  3 z 5

  :

 42. Zenitos
  3 z 5

  :

 43. ftoh
  4 z 5

  :

 44. jas
  4 z 5

  :

 45. aksile
  4 z 5

  :

 46. Abiosis
  3 z 5

  :

 47. Terw
  4 z 5

  :

 48. Bunny84
  3 z 5

  :

 49. Vlad
  3 z 5

  :

 50. Tari
  5 z 5

  :

Přidat hodnocení hry