Alhambra

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
439

Originální název:
Alhambra
Rok vydání:
2003
Počet hráčů:
2 až 6
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Kategorie: .

Popis hry

Granadské město Alhambra ve 13. století. Nejlepší stavitelé Arabského světa i Evropy se tu snaží podat důkazy svého umění. Staňte se jedním z nich. Najměte si nejlepší stavební party, ale pozor. Ať už jde o kameníky ze severu nebo zahradníky z jihu vždycky ti lumpové pravidelně požadují výplatu. A ještě přepočítanou podle jejich domácího oběživa. Na druhou stranu s jejich pomocí v Alhambře vztyčíte věže, založíte zahrady, postavíte arkády a pavilóny. Takže raději plaťte.

Další informace

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Počet hráčů

2 až 6

Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2003

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

CORFIX, PIATNIK, QUEEN GAMES

Autoři

Dirk Henn

– Funagain Gameweb
– BoardGameGeek
– Brett and Board – popis hry a recenze
– Pravidla v češtině (M. Procházka)
– Pravidla hry
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.

252 hodnocení k Alhambra

 1. darwin
  3 z 5

  :

 2. Jurand ze Spychova
  3 z 5

  :

 3. Duhamuz
  5 z 5

  :

 4. gelefier
  4 z 5

  :

 5. Lada
  4 z 5

  :

 6. BuBen
  4 z 5

  :


  Vaše pozice je majtel pozemků kde stavíte tento palác. Právě započala stavba proslulé Alhambry, paláce, který stavějí výteční stavitelé 13. století z celé Evropy a Arábie.
  Hráči-stavitelé si najímají nejlepší kameníky a zahradníky z různých krajin a platí jim mzdu v jejich měně. A tak vzniká Alhambra. Kdo postaví největší a nejhonosnější palác?
  V průběhu hry za peníze různých měn nakupujete budovy ze stavebního trhu a připojujete je k již postaveným budovám, a tím rozšiřujete svůj palác a zvětšujete majetek. Přitom se snažíte postavit více budov určitého typu než ostatní a vybudovat co nejdelší zeď, tak si zajistíte více bodů ve třech bodovacích kolech (přicházejí zhruba v každé třetině hry a na konci). Kdo získá nejvíce bodu? Vítěz! V jednom tahu můžete udělat jednu ze tří akcí: 1. vzít si peníze z aktuální nabídky, 2. koupit si z trhu za příslušnou cenu budovu, 3. přestavovat. (Pokud zaplatíte přesně, máte možnost ještě jednoho tahu (a tím získat výhodu až 5ti tahů)).
  Optimální počet je 3-4 hráči. Při hře 5-6 hráčů se hůře odhaduje, co zbude ke koupi, nebo je nutné se spoléhat na náhodu, která tak hraje větší roli. Ve dvou se hraje s mírně upravenými pravidly.
  Alhambra vydařenou rodinnou hru. Za večer zvládnete i několik partií.
  existují také 4 rozšíření přímo ke hře a dále samostatné zahrady alhambry.
  Klady
  Dobrý přehled o hře protihráčů
  Vinikající zpracování herního materiálu
  Zápory
  Nedostačující možnosti při hře v 5 nebo 6 hráčích

 7. Machííírek
  4 z 5

  :

 8. Mates
  3 z 5

  :

 9. Betty
  3 z 5

  :

 10. medvedmac
  3 z 5

  :

 11. jelda007
  3 z 5

  :

 12. Pepr
  3 z 5

  :

 13. Darth Wiros
  3 z 5

  :

 14. Tristaver
  4 z 5

  :

 15. sydo
  2 z 5

  :


  Včera jsem měl tu čest poprvé hrát Alhambru. Kamarád ji má doma už delší dobu a včera ji vzal s sebou do hospody, abychom ji vyzkoušeli i my ostatní. Na krabici se skví ocenění SdJ a tak jsem okamžitě zbystřil jelikož kromě světlých výjimek jako Osadníci a tikal je pro mě tato nálepka zárukou nudy a neatraktivní hry.
  První dojem byl však dobrý, pevná krabice, dílky z tvrdého kartonu, zkrátka hra, u které nehrozí, že se vám po dvou letech rozbije a vy budete muset koupit novou. Grafické zpracování hodnotím jako velmi dobré a odpovídající ceně hry, prostě klasické euro, karton a trocha dřeva.
  Samotná hra už tak kvalitní není. Hráči staví palác, kupují jeho barevně rozdělené části pomocí 4 druhů měny a snaží se mít v bodovacích kolech co nejvíce budov od každé barvy (každá barva je hodnocena jiným počtem bodů). Nebud zacházet do detailů ohledně pravidle, jelikož to už udělalo hodně lidí přede mnou, spíš se zaměřím na celkový dojem ze hry.
  Se stavěním paláce má hra společný jen název. Kdyby vám někdo řekl, že místo stavění paláce kopete kanalizaci a vyměnil dílky, na hru by to nemělo žádný vliv. Jedná se o trochu jednodušší pexeso, jelikož mozek zapojíte jen lehce a paměť už vůbec ne (hru jsem hrál poprvé a po 5 pivech s přehledem vyhrál, což leccos vypovídá o její náročnosti). Alhambra trpí všemi neduhami euroher, což jí vyneslo onu hanlivou nálepku SdJ:
  – nudné a nezajímavé téma
  – hra na vítězné body
  – nemožnost ovlivnit ostatní (kromě toho, že koupím dílek, co chtějí i oni)
  – hru dohrajete a pocit zadostiučinění je nulový, ok, vyhrál jsem, co má být. Není to jako u Pax Romana, kde si po dohrání partie ještě 3 dny vyprávíte o tom, jak vaše legie ubránili Řím v posledním kole před drtivím nájezdem Kartága.
  + grafické zpracování
  + vhodné pro děti, jako rodinná hra je to určitě super
  + jedno z mála eur co nemá na obalu vousáče 🙂

  Závěr: pro rodiny z dětmi super volba, pokud už máte dost osadníků. Jinak doporučuji peníze utratit za něco lepšího ve stejné cenové relaci, např. Red November nebo Hive. Opravdu po dohrání této hry pochybuji o německém vkusu, pokud tato hra dostala SdJ, chtěl bych vidět porotu.

  Přivítám jakoukoli diskuzi (proto recenzi dávám i do fóra), je možné, že mi ve hře něco uniklo nebo jsem nepochopil její cílovou skupinu, ale opravdu mě zajímá, z čeho vyplývá její ocenění. Vždyť i pro začátečníky existuje mnoho lepších her. Nemyslím si, že je to úplně špatná hra, jen nedokážu pochopit, proč je tak oblíbená.

 16. kalif
  2 z 5

  :

 17. Jindřich ""Desgenais"" Cinka
  4 z 5

  :

 18. Martin
  4 z 5

  :

 19. zeppelin
  4 z 5

  :

 20. SnurkaBill
  3 z 5

  :

 21. fasz
  3 z 5

  :

 22. luciáš
  3 z 5

  :

 23. Last_Elf
  4 z 5

  :

 24. Zorka
  5 z 5

  :

 25. Tom a Maca
  4 z 5

  :

 26. Gerart
  5 z 5

  :

 27. mara
  4 z 5

  :

 28. fancus37
  4 z 5

  :

 29. tondakolik
  3 z 5

  :

 30. Viktor
  3 z 5

  :

 31. Kubajs
  4 z 5

  :

 32. Amahuska
  3 z 5

  :

 33. Manas
  4 z 5

  :

 34. Zik9
  1 z 5

  :

 35. Kabalenka
  4 z 5

  :

 36. ichus2
  5 z 5

  :

 37. mesicek
  4 z 5

  :

 38. Wanderer
  3 z 5

  :

 39. Kozy9
  1 z 5

  :

 40. Black Jack
  4 z 5

  :

 41. Kubas
  4 z 5

  :

 42. alonsanfan
  3 z 5

  :

 43. Tygr
  3 z 5

  :

 44. Pavel Jelínek
  3 z 5

  :

 45. Shaddy
  3 z 5

  :

 46. kaplanka
  2 z 5

  :

 47. deril
  4 z 5

  :

 48. SSZGSA
  4 z 5

  :

 49. Jezura
  4 z 5

  :

 50. Iggy
  1 z 5

  :


  Tak jsem tuto hru pořídil až o loňských vánocích a musím podotknout, že horší hru jsem ještě opravdu nehrál. První hry jsme hráli ve dvou a velmi mě překvapila povinnost uvést do hry imaginárního hráče, který má hned od počátku hry značně navrch. První bodovací kolo je až na body za zdi výhradně v jeho režii. Druhé a třetí se už při značné dávce štěstí vyhrát a brát tak bodový podíl, ale přesto mi jeho přítomnost ve hře dost vadí.
  Při dalším pokusu dát této hře ještě šanci, jsme hráli ve třech lidech a dojem byl bohužel stále stejný. Každý se soustředí na sbírání jedné barvy a podíl náhody je více než velký. Prostě se nedá určit žádná strategie. Záleží jen na tom, které karty jsou zrovna v nabídce a které peníze na ně zrovna mám. Ve finále se pak každý soustředí na sbírání karet jedné barvy a je jen na štěstí, bude-li při mém tahu zrovna ta barva, kterou sbírám a hlavně budu.li na ni mít zrovna správnou měnu.
  Miloval jsem hodně hru Osadníci z Katanu, která ale po objevení her Puerto Rico a Sankt Petersburgh hodně klesla v mém žebříčku díky velkému podílu náhody. Hra Alhambra je ale v mém žebříčku ještě níže než zmiňovaní Osadníci. Proto nemůžu dát více než jednu hvězdičku a to spíše ze slušnosti.

Přidat hodnocení hry