Carcassonne: Lovci a sběrači

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
515

Originální název:
Carcassonne: Hunters and Gatherers
Rok vydání:
2002 (nová edice s upravenou grafikou 2020)
Počet hráčů:
2 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11345. Kategorie: . Štítky: , .

Popis hry

Pro všechny příznivce hry Carcassonne a nejen pro ně… Ačkoliv je princip hry podobný jako u „modré“ verze Carcassonne, pravidla nasazování figurek a počítání bodů jsou výrazně odlišná. To činí hru velmi zajímavou a svým způsobem velmi originální…

Oblast kolem dnešního města Carcassonne s jeho mohutným hradem byla osídlena již před tisícovkami let. Tehdejší obyvatelé lovili zvěř, chytali ryby a sbírali lesní plody, aby si zajistili každodenní obživu. Jejich přítomnost dodnes dokazují nádherné jeskynní malby a četné archeologické nálezy.

Další informace

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Počet hráčů

2 až 5

Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2002

Míra interakce

2 – komunikace není součástí hry

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Autoři

Klaus-Jürgen Wrede

Pravidla:

Odkazy:

390 hodnocení k Carcassonne: Lovci a sběrači

 1. Cermakov1
  4 z 5

  :

  Zajímavá alternativa ke klasické hře Carcassone.

 2. Jiří Aberle
  5 z 5

  :

  Naprosto nejlepší sólo verze Carcassonne, situovaná do pravěku. Krásně graficky provedená, kde místo cest jsou řeky s jezery a rybami a místo měst lesy s valouny zlata a houbami. Na loukách se prohánějí mamuti a jeleni a loví šavlozubý tygři. Je zde možnost získání bonusových kartiček, které přináší různé výhody a bonusy. Na systém řek lze postavit rybářskou chýši, která v závěru hry přinese body navíc za ryby. Nás hra chytla tak, že jsme si z internetu stáhli i neoficiální rozšíření a vyrobili spoustu dalších kartiček, aby jsme se hry dost nabažili. Perfektní v jakémkoliv počtu hráčů.

 3. vasek
  5 z 5

  :

  Jedná se o hru z řady her Carcassonne, místo měst se budují lesy a místo cest zase řeky. Na loukách se sbírá zvěř a v řekách a rybnících ryby. Samotnou hru mám raději než samotný originál Carcassonne. Lze přirovnat ke Carcassonne, které již v základu obsahuje rozšíření.

 4. martan
  4 z 5

  :

  Hra v 5 hráčích je odehraná docela rychle. Vždy hrajeme s kartami se zlatými valouny, které hře přidávají další možnosti jak vyhrát. Velmi se mi líbí grafika kartiček, více než u „modrého“ Carcassonne.

 5. Wolvik
  4 z 5

  :

  Moje nejoblíbenější verze carcassonne. Situované do pravěku s mechanikami navíc oproti původní verzi. Uzavřením lesa s hroudou zlata získáte možnost dobrat bonusovou kartičku, které jsou lepší, než standartní a mnohdy dají specifický bonus. Po pastvinách se prohánějí mamuti, jeleni a jiné zvířectvo, ale pozor, za každého šavlozuba máte body dolů, protože Vám v revíru loví. Na systém řek lze postavit rybářskou chýši a v závěru hry opět bodíky navíc za ryby. Prostě pecka. Grafické zpracování je pěkné, ovšem jak již zde bylo zmíněno, občas trochu nepřehledné.

 6. matrosh
  3 z 5

  :

  Moje jediná zkušenost s Carcassonne. Nebylo to špatné, ale ani mě to nijak moc neoslovilo. Prostě průměr. Už to nikdy hrát nepotřebuju.

 7. karelik
  5 z 5

  :

  „Zelené Carcassonne“ mám rád, protože je hezčí než základní modré. Grafika zobrazuje mamuty, lesy, řeky s rybami, je pěkná. Pravidla jsou podobná, ale jsou zde nové prvky: chýše na řece a speciální bonusové kartičky, které se berou po dokončení lesa s valounem zlata. Hra díky tomu dokáže být zajímavější a někdy plná zvratů. Je proto trochu těžší pro začátečníky, je víc hledání, víc pravidel, ale nijak zásadně. Většinou Lovce a sběrače vytáhnu na někoho, kdo už základní Carcassonne zná a ten ho uvítá jako zajímavé zpestření. Hratelnostně je na tom podobně jako základní – vyrovnané, hratelné v jakémkoliv počtu hráčů, prostě super.

 8. jarmuk
  4 z 5

  :

  co dodat, o fousek lepší, než ta původní verze, ale méně přehledné, protože zelaná v zelené je hloupá na rozlišení.

 9. Durdas
  5 z 5

  :

  Tato verze Carcassonne je umělecky velmi povedená a ze základních principů hry, si bere vše, co známe ze základní verze a přidává k tomu něco svého, co v originálu nenajdeme.

  Jak už jsem napsal, tak z umělecké (kreslířské) stránky hře není co dodat. Vše je hezké a na první pohled rozeznatelné.

  Ohledně principu hraní, tak zde nenajdeme praktický žádné odlišnosti od základní verze. Místo cest jsou řeky, místo měst jsou lesy, přikládání figurek, to vše je stejné.
  Novinkou jsou však chýše, které jsou při dobré taktice velmi bohatým zdrojem bodů. Řeky jsou totiž ohraničené rybníčky s rybami a v takovém říčním systému dodá chýše svému majiteli za každou rybu jeden bod.

  Dalším novým prvkem je zlatý valoun, kdy při uzavření lesa se zlatým valounem si hráč, který les uzavřel, vezme jednu speciální kartičku a hned ji umístí k dříve vyloženým. O speciální kartičky se vede občas tuhý boj, protože jsou na nich velmi důležité body v podobě velkého množství zvířat na jedné kartičce.

  V neposlední řadě je jiné počítání pastevců (oproti originálu). Na loukách/pastvinách se potulují mamuti a jeleni a za tyto zvířata právě dostává pastevec body (mamut – 2b., jelen – 1b.). To ale může narušit tygr, který jelena zabije a tak za každého tygra si musí pastevec odečíst jednoho jelena.

  Hra je podle mého velmi povedená a je příjemným odbočením od originálu. Škoda, že se pro tuto verzi nevymýšlí rozšíření. Tak vzhůru na mamuty!

 10. XiQiX
  4 z 5

  :

  Povedená varianta hry Carcassonne pro malé děti. Prostředí našich prehistorických předků velmi baví a z lovů byli nadšeni. Bohužel, tato variantal nelze kombinovat s klasickým Carcassonne.

 11. cicam
  4 z 5

  :

 12. Cesarea
  4 z 5

  :

 13. ladcu
  4 z 5

  :

 14. diamanttka
  4 z 5

  :

 15. Baliend
  4 z 5

  :

 16. marciska
  3 z 5

  :

 17. MiW
  4 z 5

  :

 18. Anetka
  4 z 5

  :

 19. Veronika
  4 z 5

  :


  Když jsme sháněli nějakou novou hru, kterou bychom mohli hrát, pečlivě jsme vybírali. Hry nejsou zrovna nejlevnější, a proto jsme se báli, abychom si nějakou nekoupili a pak už ji jen nechali ležet ve skříni. Když jsme si vybrali tuto hru, zalíbila se nám. Máme ji už nějakou delší dobu, pořád ji hrajeme a ještě nás vůbec neomrzela, ba naopak, když je nějaká volná chvíle, sáhneme po této hře. Hra se skládá z kartiček, které se podle libosti sestavují dohromady, pokaždé jiná hra, jiný zážitek. Uvažujeme dokonce ještě o koupi základní verze + nějakého rozšíření. Líbí se mi zpracování kartiček a celkový nápad hry. Pravidla jsou jasná, pochopili jsme okamžitě z návodu.

 20. Pavel
  3 z 5

  :

 21. vaseklu
  5 z 5

  :

 22. Kmotr2
  4 z 5

  :

 23. Patrikhm
  3 z 5

  :

 24. ZaPa
  4 z 5

  :

 25. RTMyšák
  4 z 5

  :

 26. Kasparov
  4 z 5

  :

 27. Davides9
  4 z 5

  :

 28. Kuba
  5 z 5

  :

 29. Pjenkava
  4 z 5

  :

 30. Asindor
  4 z 5

  :

 31. karelik
  4 z 5

  :

 32. Veroslavka
  3 z 5

  :

 33. Davides
  5 z 5

  :

 34. kokrdal
  4 z 5

  :

 35. ZdenT27
  3 z 5

  :

 36. Martin
  3 z 5

  :

 37. ikri
  3 z 5

  :

 38. Bio
  4 z 5

  :

 39. PesBobes
  5 z 5

  :

 40. Adam Svoboda
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry