Euphrat & Tigris

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
96

Originální název:
Euphrat & Tigris
Rok vydání:
1997
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut
Doporučení rodiny:
Tuto hru vám nedoporučujeme, najdou se pro vás lepší hry.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11336. Kategorie: .

Popis hry

Hráči se posunou o tisíce let zpět zhruba do doby Mezopotámské říše. Každý z nich vede svoji dynastii do boje o moc a nadvládu nad bohatým územím. Uspěje jen ta dynastie, která pomocí svých vůdců (kněz, farmář, obchodník a král) podporuje rovnoměrně všechny čtyři odpovídající oblasti (náboženství, hospodářství, obchod a obyvatelstvo) reprezentované čtyřmi barvami (červená, modrá, zelená a černá).

Každý hráč si vezme čtyři vůdce jedné dynastie, dvě kartičky moru a nalosuje si 6 kartiček budov (chrám, farma, tržiště, osada), které umístí za svoji zástěnou. Když je hráč na tahu smí zahrát dvě akce. Typickou akcí je umístění kartičky nebo vůdce (ten lze i přemístit) na hrací plán.

Další informace

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Počet hráčů

2 až 4

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Delší hra – 60 až 120 minut

Počeštění

Hra je v ČR dostupná, ale pouze bez přeložených pravidel

Rok vydání

1997

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

3 – rozvinutá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Tuto hru vám nedoporučujeme.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

HANS IM GLÜCK, Pegasus

Autoři

Reiner Knizia

– Funagain Gameweb
– Pravidla v češtině (P.Horčík)
– Otázky a odpovědi k pravidlům v češtině (P.Horčík)
– Pravidla hry (www.deskovehry.cz)
– BoardGameGeek
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.

117 hodnocení k Euphrat & Tigris

 1. Jan
  4 z 5

  :

 2. Kalibulus
  1 z 5

  :

 3. Lada
  4 z 5

  :

 4. waf
  5 z 5

  :

 5. Ringo
  4 z 5

  :

 6. Beholder
  4 z 5

  :


  Hrací plán rozdělený na čtverce, pytlík plný barevných žetonů, hromada dřevěných kostiček a pozor, vůbec žádný příběh a téma jen jako obal, aby to nebylo tak suché a schématické. To musí být ale nuda…

  Houby, tahle klasika od Reinera Knizii je fakt pecka. Je to sice tvrdé abstraktní euro, ale velmi zábavné. Kdo má v sobě kus bojovníka a dobyvatele a chce si potrápit šedé buňky mozkové, tomu se tahle hra bude zamlouvat.

  Každý hráč na začátku hry obdrží 4 vůdce odlišené barvy, náležící jedné ze 4 dynastií (Býk, Lev, Střelec, Hrnčíř), 2 kartičky katastrof a 6 náhodně tažených civilizačních kartiček. Úkolem hráče je pokládat civilizační kartičky, takovým způsobem, aby měl rovnoměrně od každé ze 4 barev co nevíce kostiček. Trochu to rozvedu, protože tohle je abstraktní hra a těžko se to popisuje :). Základní kámen Euphrat & Tigris tvoří 4 barvy – červená, černá, modrá a zelená a tyto posloupnosti:

  Červený vůdce–Kněz › získává z červených civilizačních kartiček–Chrámy › červené kostičky- představující Náboženství.

  Černý vůdce–Král› získává z černých civilizačních kartiček–Osady › černé kostičky-představující Obyvatelstvo (zde je jediná výjimka: v Království kde je Král, získá hráč za jakoukoliv civilizační kartičku odpovídající barevnou kostičku).

  Modrý vůdce–Farmář › získává z modrých civilizačních kartiček–Farmy › modré kostičky-představující Hospodářství.

  Zelený vůdce–Obchodník › získává ze zelených civilizačních kartiček–Tržiště › zelené kostičky- představující Obchod.

  První je potřeba umístit vůdce. Ten musí vždy sousedit minimálně s jedním chrámem-červená civilizační kartička (ve hře jich je na začátku několik rozestavěno po mapě). A k němu pak pokládat civilizační kartičky čímž získávám odpovídající barevné kostičky (jedna kartička=jedna kostička). Hráč má každé kolo 2 akce: které může libovolně využít k pokládání kartiček a nebo k pokládání popřípadě přemísťování vůdců nebo si také může vyměnit civilizační kartičky. Je třeba říct, že hra je velmi konfliktní, takže když se při pokládání kartiček spojí dvě cizí království nastává konflikt (vnější konflikt) a vyřeší se tak, že si každý spočítá barevné kartičky na mapě (počítá jen tu barvu, které se konflikt týká a to záleží na barvě vůdců, kteří tento konflikt vytváří) a případně nějaké přidá z ruky. Pokud jich má útočník více, vítězí, obránci stačí pouze dorovnat počet, aby vyhrál. Poražený musí z mapy na dobro odstranit všechny kartičky (zase podle barvy konfliktu) a k tomu i vůdce, který se zúčastnil konfliktu. Vítěz získá tolik barevných kostiček, (opět podle barvy konfliktu) kolik protihráč odstranil kartiček plus jednu za vůdce. Druhý, více taktičtější konflikt, který může nastat, je vnitřní konflikt. Ten vznikne, když hráč přesune jednoho svého vůdce do království protihráče, ve kterém je vůdce stejné barvy (je nutné zdůraznit, že hráči se odlišují znakem dynastie – Lev, Býk, …, ne barvou!). Tento konflikt mají na starosti kněží a proto se řeší pouze s červenými kartičkami-Chrámy. Útočník jich vyloží kolik uzná za vhodné a připočte sousedící chrámy s právě přiloženým vůdcem (vůdce musí být vždy přiložen ke chrámu), to samé udělá soupeř a opět pokud má útočník více kartiček vyhrává, obránci stačí dorovnat. Poražený vůdce musí jít pryč a vítěz získá jednu červenou kostičku. Další zajímavý prvek hry tvoří monumenty, které mohou vniknout jen na poli 2×2 se čtyřmi stejnými kartičkami. Monumenty jsou v různých barevných kombinacích, ale vždy dvoubarevné a přináší každému vůdci, který má stejnou barvu jako monument 1 kostičku na konci každého kola. Vůdci samozřejmě musí stát v království společně s monumentem. Hráči mohou také využít v rámci jedné akce kartičku katastrofy, která ihned zničí kartičku pod ní a pole se stane do konce hry nepoužitelné. Tímto se mohou rozpojit některá království. Ve hře tak vnikají zajímavé konfliktní situace, kdy se hráči snaží získat co nejvíce kostiček, (ale zároveň udržují počet kostiček ve všech barvách rovnoměrný, později vysvětlím proč) tím, že kromě pokládání civilizačních kartiček, vyvolávají konflikty s protihráči, škodí si, bojují o monumenty a ničí království.

  Hra končí jakmile dojdou civilizační kartičky v pytlíku (z kterého si každé kolo náhodně přibírají do 6) nebo na mapě zbude 1 nebo 2 poklady, což jsou bezbarvé kostičky, rozestavené na začátku hry na počáteční chrámy. Poklady můžou získat jen Obchodníci-zelení vůdci a na konci hráči přidávají jakoukoli barvu potřebuje. Hráči si po celou dobu získané kostičky schovávají za zástěnu (spolu s dobíranými civilizačními kartičkami) a na konci hry zástěny odhalí. Klíč k vítězství spočívá právě v tom rovnoměrném sbírání kostiček. Hráči si totiž na konci porovnají počty kostiček té barvy, které mají nejméně a kdo má více vyhrává. Geniální…

  E&T je hratelný ve 2-4 hráčích. Ve 3 a 4 je to bez problému. Ve 2 hráčích je třeba se dohodnout, aby hráči začali blízko sebe, aby vznikaly konflikty. Pokud každý začne v jiném koutu mapy, může se z hry stát hrabání na vlastním písečku, tzn. hra téměř bez konfliktů, na kterých E&T stojí. Ve hře je určitý prvek náhody a ten spočívá v náhodném tahání civilizačních kartiček, ale jinak je to čistě hra, ve které vypnutí mozku znamená prohru :).

  Pokud jste tuto recenzi, připomínající (více než jiné recenze 🙂 ) spíše pravidla hry, dočetli do konce, tak gratuluji. Ale jinak to asi popsat nejde, protože E&T je abstraktní hra, takže se nemůžu opřít o nějaký příběh nebo téma. Nicméně, přestože abstraktní hry až na pár výjimek téměř nehraji, tuhle miluji. Je to hra králů :). Kdesi jsem zmínil, že při hraní E&T prožívám tyto emoce: strach, napětí, nervozitu, radost, smutek a po prohře dokážu být pár minut opravdu naštvaný :). Už to je obrovské plus, když hraní hry vyvolává nějaké emoce, je spousta her, které to nedokáží.

 7. PJ_HB
  4 z 5

  :

 8. Mialee
  5 z 5

  :

 9. Matt
  4 z 5

  :


  Jedna z hier pri ktorych nieje nuda.
  Eufrat a tigris prinasa mnozstvo zabavi a strategickych moznosti, da sa povedat ze kazdy svoj tah treba dobre premysliet. V hre nastavaju casto konflikty, co je na tom asi najvacsia zabava. Da sa perfektne skodit a zneprijemnovat zivot superovi, co je pre mna to naj v spolocenskych hrach. Existuje vela moznosti dobrej taktiky a este viac zlej, preto je hra pomerne dost narocna. Celkova myslienka hry je dost premakana. Vyhrava hrac ktory ma najmensiu skupinu bodov najvacsiu, cize hrac sa musi zamerat na vsetky farby. A paci sa mi aj to, ze casto pohlad na hraci plan klame a vobec nemusi vyhravat hrac ktory ma vacsie mesta… Nemozte dovolit protihracom hrat farmarske taktiky, lebo ak niekto nema problem so ziadnym konfliktom a katastrofami vyhra….
  Perfektna zabava od zaciatku do konca, len nech uz nikto po mne nechce aby som mu to vysvetloval, lebo kym sa to niekto nauci, tak sa mu aj sa mu o tom bude aj snivat. Kto pochopi konflikty moze hrat.

 10. kanei
  4 z 5

  :

 11. tenista
  4 z 5

  :

 12. Jose
  3 z 5

  :

 13. omas
  5 z 5

  :

 14. Lubbo
  2 z 5

  :

 15. MartiN8029
  4 z 5

  :

 16. Jindřich ""Desgenais"" Cinka
  4 z 5

  :

 17. filipes
  5 z 5

  :

 18. fonda159
  1 z 5

  :

 19. zeppelin
  5 z 5

  :

 20. Radobyhrac
  1 z 5

  :

 21. klato
  5 z 5

  :


  no popravde mal som z tejto hry ozajstný hokej ktorý ešte čiastočne ale iba v malej miere pretrváva.každopádne po zatiaľ len troch hrách môžem usúdiť že táto hra stojí ozaj zato.táto hra je a asi aj ostane medzi top hrami čo si plne aj zaslúži.musím povedať že mozgové závity tu pracujú na viac ako 100%.
  zatiaľ je to asi naj hra ktorú som hral. má jedno smolu túto hru hrajú asi len ozajstný gurmáni stolových hier ale ten výsledok je takej partie musí byť úžasne krásny a aj je.
  asi sa veľa ľuďom nechce prevŕtať cez pravidlá tejto hry. a keď sa to ako tak podarí je dôležité odohrať 10-20 partií a potom to bude pecka. popracujem na tom aj ja.

 22. Beldobin
  4 z 5

  :

 23. Bajn
  4 z 5

  :

 24. klekytom
  5 z 5

  :

 25. Bruno
  4 z 5

  :

 26. Jouda
  4 z 5

  :

 27. Sagapo
  4 z 5

  :

 28. aneken
  4 z 5

  :

 29. Sasa
  5 z 5

  :

 30. Tharr
  4 z 5

  :

 31. stega
  3 z 5

  :

 32. Shade
  4 z 5

  :

 33. dajo
  4 z 5

  :

 34. muffen
  5 z 5

  :

 35. Michal
  4 z 5

  :

 36. Skywalker
  4 z 5

  :

 37. Mick
  4 z 5

  :

 38. martinecku
  5 z 5

  :

 39. Smith-g
  5 z 5

  :

 40. Yuri
  2 z 5

  :

 41. fojtik
  4 z 5

  :

 42. zabena
  5 z 5

  :

 43. David
  5 z 5

  :

 44. jakub
  4 z 5

  :

 45. ond
  5 z 5

  :

 46. Arvi
  5 z 5

  :

 47. Veena
  5 z 5

  :

 48. paladin91
  5 z 5

  :

 49. Libor
  4 z 5

  :

 50. Malicka
  3 z 5

  :

Přidat hodnocení hry