Euphrat & Tigris

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
96

Originální název:
Euphrat & Tigris
Rok vydání:
1997
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut
Doporučení rodiny:
Tuto hru vám nedoporučujeme, najdou se pro vás lepší hry.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11336. Kategorie: .

Popis hry

Hráči se posunou o tisíce let zpět zhruba do doby Mezopotámské říše. Každý z nich vede svoji dynastii do boje o moc a nadvládu nad bohatým územím. Uspěje jen ta dynastie, která pomocí svých vůdců (kněz, farmář, obchodník a král) podporuje rovnoměrně všechny čtyři odpovídající oblasti (náboženství, hospodářství, obchod a obyvatelstvo) reprezentované čtyřmi barvami (červená, modrá, zelená a černá).

Každý hráč si vezme čtyři vůdce jedné dynastie, dvě kartičky moru a nalosuje si 6 kartiček budov (chrám, farma, tržiště, osada), které umístí za svoji zástěnou. Když je hráč na tahu smí zahrát dvě akce. Typickou akcí je umístění kartičky nebo vůdce (ten lze i přemístit) na hrací plán.

Další informace

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Počet hráčů

2 až 4

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Delší hra – 60 až 120 minut

Počeštění

Hra je v ČR dostupná, ale pouze bez přeložených pravidel

Rok vydání

1997

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

3 – rozvinutá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Tuto hru vám nedoporučujeme.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

HANS IM GLÜCK, Pegasus

Autoři

Reiner Knizia

– Funagain Gameweb
– Pravidla v češtině (P.Horčík)
– Otázky a odpovědi k pravidlům v češtině (P.Horčík)
– Pravidla hry (www.deskovehry.cz)
– BoardGameGeek
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.

117 hodnocení k Euphrat & Tigris

 1. Ranca
  3 z 5

  :

 2. borivoj
  5 z 5

  :


  Tak tuhle hru můžu jen doporučit. Včera jsem ji zkusil poprvé a příjemně překvapila! V pravidlech jsem měl sice nejdřív strašnej hokej, ale můžu potvrdit, že po jedné až dvou partiích „“na zkoušku““ se v nich člověk snadno zorientuje. Náhoda sice určitou roli hraje, ale daleko více záleží na taktice a ochotě hráčů riskovat při konfliktech. Na rozdíl od některých jiných her, u nichž mám pocit, že se dají hrát s určitou univerzální strategií, u Eufratu platí „“co partie to originál““. Snad vyjde hra co nevidět znovu i v ČR. Vřele doporučuju!!!!

 3. Honza
  4 z 5

  :

 4. matys
  4 z 5

  :

 5. Markéta
  5 z 5

  :

 6. MORT
  4 z 5

  :

 7. Shako
  4 z 5

  :

 8. Penguin
  4 z 5

  :

 9. Kamčatka
  3 z 5

  :

 10. Zuzka
  5 z 5

  :

 11. GeniuZ
  5 z 5

  :

 12. Emil
  4 z 5

  :

 13. nfo
  4 z 5

  :

 14. Gally
  5 z 5

  :

 15. NoirOrioN
  2 z 5

  :

 16. Adam
  4 z 5

  :

 17. Darn
  5 z 5

  :


  Předem mé recenze bych chtěl zdůraznit, že hráči se rozdělují na dvě skupiny – na ty, kteří Euphrat&Tigris milují a na ty, kteří ho nemohou vystát. Já patřím k té první…

  V roce 1998 přivedl Rainer Knizia na svět hru, která je dle mého názoru naprostým vrcholem mezi deskovými hrami (ano, hrál jsem Portoriko a mám ho velice rád!). Tato hra v sobě spojuje zajímavý herní systém, který člověka nutí hrát vyrovnaně, dává možnost volby mezi „“mírovým““ a „“válečným““ řešením (i když, jak je psáno v pravidlech, bez konfliktu žádná civilizace nedojde svého vrcholu) a k tomu všemu je v pozadí celé hry silné téma vzniku a vývoje velkých civilizací.

  Hra není určena pro začátečníky a pravdila jsou opravdu složitá. Během prvních her se nevyhnete opakovanému nahlížení do návodu a věčně budete řešit rozdíly mezi „“vnitřním““ a „“vnějším““ konfliktem. Není výjimkou, že i po několikanásobném přečtení návodu, na nějaké to drobné pravdilo prostě zapomenete.

  Hraní Euphrat&Tigris je pro mě jako Vánoce. Ta hra má své nezaměnitelné kouzlo, které stojí za to objevit. Nenechte se odradit první hrou. S každu další se totiž budete přibližovat tomu, abyste pochopili, co z této hry dělá naprostý herní klenot. Možná je to silným tématem, možná i pěkným grafickým zpracováním, ale pokaždé, když tuto hru hraju, mám pocit, že tam jsem a stojím u zrodu největších civilizací lidských dějin…

 18. termit
  4 z 5

  :

 19. jayjay
  5 z 5

  :


  Chtěl jsem si koupit nějakou dobrou hru a při výběru mě zaujal žebříček Top100 na boardgamegeek.com. Protože první Puerto Rico už mám, můj zrak spočinul na druhé příčce, která patřila hře Eufrat a Tigris.

  Obsah hry me překvapil, obsahuje velký herní plán, přes 150 kartiček civilizace (4 bary podle druhu odvětví) , 140 dřevěných kostiček na počítání materiálu (též čtyřbarevné + poklady) a mnoho dalšího dřevěného materiálu.

  Jak je u Rainera Knizieho zvykem, hra je situována o pár tisíc let zpět do kolébky naší civilizace mezi řeky Eufrat a Tigris. Při hraní se snaží 3-4 hráči rozvíjet svoji civilizaci ve 4 různých oblastech (vojsko, kněží, obchodníci a zemědělství). Vítězem se stane ten, kdo ma nejvíce vyrovnanou civilizaci (resp. počet bodů za jeho nejméně rozvinuté odvětví je v porovnání s ostatními nejvyšší).

  Pravidla jsou dosti složitá, proto alespoň nastíním
  Každý hráč na počátku hry obdrží 4 dřevěné „“leadery““ (vůdce) pro 4 odvětví, 6 civilizačních kartiček, které drží spolu s později získanými body skrytě a 2 kartičky katastrofy. Poté se hráči pravidelně střídají v tahu. Během každého tahu může hráč provést 2 libovolné akce a to:
  1. Umístit / přemístit / odebrat leadera
  2. Umístit kartičku civilizace
  3. Umístit kartičku s katastrofou
  4. Vyměnit si libovolný počet civilizačních kartiček za jiné (tahají se ze sáčku)
  Po odehrání tahu si každý, kdo má méně kartiček než 6, doplňuje nové kartičky ze sáčku.

  Leader se může dávat pouze vedle kartiček s chrámem. Za položeni leadera se žádný bod nedostává, nicméně pokud nebudete mít dobře strategicky umístěny leadery žádný bod nedostanete :o).
  Pokládáním kartiček se tvoří regiony (jedna nebo několik sousedících kartiček), a království (region s alespoň jedním leaderem). Přidání civilizační kartičky do království může přinést majiteli leadera stejné barvy (druhu) jako kartička bod v příslušné barvě. Pokud jsou vedle sebe 4 stejné kartičky, může být postaven jeden ze šesti dvoubarevných monumentů, který pak přináší hráčům, kteří mají v jednom království s ním stejnobarevné leadery body.
  Ale pozor, v jednom království nemohou být dva lederi stejné barvy (druhu). Proto při umístění leadera může vzniknout konflikt (který se zove interní), který vyhrává ten, kdo má větší počet chrámů okolo svého leadera + obětuje červených chrámů ze svých 6ti kartiček. Za vyhraný interní konflikt hráč obdrží jeden červený (náboženský) bod, kdo prohraje musí stáhnout svého leadera. Další konflikt (externí) může nastat umístěním nové kartičky, která spojí dvě království, v tomto případě vyhrává ten, kdo má více kartiček příslušné barvy ve svém království + obětuje ze zásob. Kdo prohrál, odebírá leadera a vsechny civilizační kartičky příslušné barvy z „“dobytého““ království, Výherce získává bod za výhru a za každou odebranou kartičku další. Království se odebráním kartiček zase trošku rozdrobí… :o)
  Dále do hry zasahují poklady (bodové kostičky, které na konci můžete počítat za libovolnou barvu), případně katastrofické kartičky, které ničí ty již umístěné civilizační…

  Celkově si myslím, že hra je velmi vyvedena a vyvážená, a zatím ji z her, co jsem od Knizieho hrál, líbí nejvíc. Pravidla nepatří k nejjednodušším, ale po odehraní jedne maximálně dvou partií jsou naprosto jasná všem a nepůsobí vůbec složitě. Prvek náhody je zde dán kartičkami, které si vytáhnete ze sáčku, ale mnohem, mnohem více záleží, jakou zvolíte strategii a vyhodnotíte situaci při jednotlivých tazích. Herní doba je něco málo přes hodinku…

  Hru doporučuju :o). Pokud ji někde můžete sehnat, neváhejte!

 20. doriang
  5 z 5

  :

 21. Bobr
  5 z 5

  :

 22. murphy
  5 z 5

  :

 23. Dr.Lazarus
  5 z 5

  :

 24. Nata
  4 z 5

  :

 25. Irbis
  4 z 5

  :

 26. Tacud
  4 z 5

  :

 27. Jitka
  5 z 5

  :

 28. karel
  5 z 5

  :

 29. Michal
  4 z 5

  :

 30. káča
  5 z 5

  :

 31. V.S.
  4 z 5

  :

 32. Richmond
  5 z 5

  :

 33. Citron
  4 z 5

  :

 34. David Cichák
  5 z 5

  :

 35. WillBlack
  4 z 5

  :

 36. golmon
  5 z 5

  :

 37. Odoren
  4 z 5

  :

 38. Amarth
  4 z 5

  :

 39. Čajovna 82 vůní
  4 z 5

  :

 40. Surt
  5 z 5

  :

 41. Sinka
  5 z 5

  :

 42. marcel
  4 z 5

  :

 43. pogo
  5 z 5

  :

 44. Martin Blatný
  4 z 5

  :

 45. Danyi
  5 z 5

  :

 46. Jersey
  4 z 5

  :

 47. Láďa Smejkal
  4 z 5

  :

 48. Matěj Baťha
  4 z 5

  :

 49. Jezevec
  4 z 5

  :

 50. Jaromír Kovařík
  5 z 5

  :

Přidat hodnocení hry