Fantom

3.41 z 5
(Hodnocení: 80)

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
Neznámý

Originální název:
Fantom
Rok vydání:
není známo
Počet hráčů:
2 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Není známo nebo nedokážeme zařadit.
Doporučení hráče:
Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Popis hry

Po stopě tajemného zločince se vydává pět policistů. Po Praze, kde se hra odehrává, se mohou pohybovat několika dopravními prostředky. Kde se však skrývá fantom? Informátoři podávají informace o tom jakými prostředky se pohybuje a snad ho i dvakrát za hru zahlédnou. Podaří se policistům dopadnout fantoma?
(Hra je českou napodobeninou originální hry Scotland Yard).

Další informace

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Počet hráčů

2 až 5

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání
Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Doporučení hráče

Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Výrobci

BONAPARTE

Autoři

– Funagain Gameweb

80 hodnocení k Fantom

 1. plecniak
  4 z 5

  :

  Staré mladé časy …

 2. Meeshab
  4 z 5

  :

  Tato hra je klasika. Při hraní hezky stmelí kolektiv detektivů, kteří musí spolupracovat, aby toho zpropadeného fantoma dopadli. Pravidla jsou jednoduchá, během chvilky naučená a zvládnou je i děti mladšího školního věku. Hrací doba záleží na schopnostech hráčů a taky někdy na náhodě. Párkrát se nám stalo, že jsme hru bohužel dohráli během pár minut, ale někdy se s ní bavíme klidně hodinu. Trošku těžkopádný mi přijde „papírkový“ systém jízdenek. Jejich rozdávání na začátku hry, pak odevzdávání,…myslím, že to hru zbytečně zdržuje. Možná by nebylo špatné, kdyby existovalo spíše nějaké počítadlo, na kterém by si detektivové použité prostředky odpočítávali. Pro mě jednoznačné plus je nutnost kooperace detektivů (Tedy ona to není vyloženě nutnost. Detektivové můžou pátrat i na vlastní pěst, ale šance na chycení fantoma se pak rapidně snižují). Tuto hru rozhodně doporučím těm, co se chtějí příjemně pobavit hrou delší než sedma, ale ne příliš zdlouhavou a náročnou.

 3. Slado42
  3 z 5

  :

  Není to asi nic převratného, nového, vlastně ani příliš originálního, ale na tuhle hru mám své vzpomínky z dětství a nostalgie z téhle hry jen čiší. Jednou za čas ji vytáhnu a stejně je to zábava.

 4. cSf.Loser
  3 z 5

  :

  Jedna z her, na které mám nostalgické vzpomínky. V dětství jsme toho nahrál opravdu mnoho partií. Hra je sice obšlehnutá z anglického originálu, ale baví i tak. Tajný pohyb fantoma, je okořeněný tím, že se čas od času musí ukázat. Hra trpí tím, že je plán omezený a tím i pohyb fantoma a pokud Fantom nějakou náhodou unikal i po 10. tahu tak měl téměř vyhráno, ale do 10. tahu to bylo peklo vydržet. Hra mi přišla vždycky nevybalancovaná, ale bral jsem to jako výzvu. Hvězdu navrch jsem přidal z nostalgie.

 5. matrosh
  5 z 5

  :

  Asi moje nejmilovanější hra z dětství, kterou jsem koupil v PNS v edici postav si vlastní hru. Jednoduchý nápad, který kopíruje i nový dracula, s obrovským množstvím možností a s parádním atmosferickým designem. Nejhorší je, že tu hru nemůžu najít a ta poslední verze co vyšla oficialně v obchodech má o třetinu menší hrací plán.

 6. matewr
  3 z 5

  :

  Fantom je hra doopravdy dobře vymyšlená a prvek asymetričnosti, kdy jeden hráč hraje za detektivy a druhý za fantoma, je zde na vysoké úrovni. Bohužel trochu vyváženosti by neuškodilo. Některé mechanismy působí hloupě (například nutnost policistů dávat žetony dopravy které použili) a dělají ze hry časem stále stejnou písničku (používání drožky až na konci hry). Co však Fantoma zvedá, je hlavně samotný systém hry, kdy se jeden hráč schovává před ostatními a objevuje se jen jednou za čas a prvek taktického pohybu vyšetřovatelů, kteří pomalu utahují smrtelnou smyčku.
  Bohužel dlouhá příprava, která vůbec nemusela být, nevyváženost a po čase stereotypnost myšlení obou znesvářených stran, z Fantoma činí čistě průměrnou hru. Když se ale podíváte na cenu… není nad čím přemýšlet. Hru si nejlépe zahrajete ve dvou.

  PS.:Fantom je napodobeninou hry Scotland Yard, to však v mém hodnocení promíjím z důvodu doopravdy nízké ceny.

 7. michellle1
  4 z 5

  :

 8. Trauma_Zero
  5 z 5

  :

 9. ladcu
  3 z 5

  :

 10. Gabebara
  3 z 5

  :

 11. hrazda
  3 z 5

  :

 12. JayTea
  4 z 5

  :

 13. Laala
  3 z 5

  :

 14. ivetacek
  3 z 5

  :

 15. RTMyšák
  1 z 5

  :

 16. ekyticka
  2 z 5

  :

 17. palcice
  4 z 5

  :

 18. Čaňa
  4 z 5

  :

 19. Zdenek_
  2 z 5

  :

 20. zegoda
  3 z 5

  :

 21. ikri
  4 z 5

  :

 22. Tom
  4 z 5

  :

 23. peta.nek
  3 z 5

  :

 24. esther.f
  3 z 5

  :

 25. JardaJaryn
  3 z 5

  :

 26. skypasmo
  4 z 5

  :

 27. Jan
  2 z 5

  :

 28. zvyshok
  3 z 5

  :

 29. mysula
  4 z 5

  :

 30. Mates
  3 z 5

  :

Přidat hodnocení hry