Abalone

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
1584

Originální název:
Abalone
Rok vydání:
1998
Počet hráčů:
2 až 6
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Kategorie: .

Popis hry

Hráči se snaží pomocí pohybu svých kuliček vytlačit soupeře z hrací desky. Vždy ale musí mít více kuliček v řadě než soupeř. Pokud má hráč v řadě tři kuličky, s touto řadou nelze hnout.

Další informace

Míra náhody

4 – bez náhody

Počet hráčů

2 až 6

Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Hra s českým návodem a materiálem neobsahujícím cizojazyčný text

Rok vydání

1998

Míra interakce

2 – komunikace není součástí hry

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

1 – seriózní hra

Doporučení rodiny

Asi nebudete zklamáni.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

COLUMBIA GAMES, PIATNIK

Autoři

Laurent Levi, Michel Lalet

– Pravidla hry
– Svět deskových her
– BoardGameGeek

126 hodnocení k Abalone

 1. Flamberg
  3 z 5

  :

 2. Salvator
  5 z 5

  :

 3. Advid
  4 z 5

  :

 4. NoirOrioN
  3 z 5

  :

 5. Adam
  1 z 5

  :

 6. Fanda
  3 z 5

  :

 7. Nezmar
  4 z 5

  :


  Veľmi jednoduchá a pri tom dôvtipná dosková hra, úplne závislá od logiky a stratégie ťahov. Vylúčená je náhoda. Kedysi dávno vydali Mladé letá knihu podobných hier Mu-to-rere, tablut, go, kde bol kopec podobných hier. Jediná výtka je na niekedy neúspešný pohyb, keď guličky odskakujú inak, ako ich hráč tlačí. Hra je vhodná pre tých hráčov, ktorý majú radi logické hry, hry bez kociek, hry bez kartičiek, ktorí chcú hrať hru bez zložitých pravidiel. K dokonalosti jej chýba asi len prijatelnejšia cena. Myslím, že pár stoviek za plastový výlisok, aj keď slušnej kvality a prevedenia, pár guličiek je trochu vysoká, aj keď oproti konkurenčným hrám ešte priaznivá….

 8. Bidlo
  3 z 5

  :

 9. Stanley
  4 z 5

  :

 10. Bobr
  4 z 5

  :

 11. Nata
  3 z 5

  :

 12. Mr Krtek
  4 z 5

  :

 13. lotr
  3 z 5

  :

 14. buralien
  4 z 5

  :

 15. Lee
  4 z 5

  :

 16. bux
  4 z 5

  :

 17. Anna
  3 z 5

  :

 18. Mařka
  3 z 5

  :

 19. Vintersorg
  4 z 5

  :

 20. david roesel
  4 z 5

  :

 21. Gandalf
  4 z 5

  :

 22. kvetinka
  4 z 5

  :

 23. káča
  2 z 5

  :

 24. tereya
  3 z 5

  :

 25. jan
  4 z 5

  :

 26. V.S.
  4 z 5

  :

 27. Skaut
  4 z 5

  :

 28. Juventus
  3 z 5

  :

 29. masik
  4 z 5

  :

 30. Merlin
  5 z 5

  :

 31. Věrka Cicháková
  5 z 5

  :

 32. Rubic(k)
  4 z 5

  :


  Abalone je výborná hra a tak mě už delší dobu dráždí absence recenze a pozitivního hodnocení… Abalone svým žánrem spadá do skupiny abstraktních strategií – je to takový nepříliš vzdálený příbuzný šachu, dámy, go, quarta, piškvorek…, ale svoje místo na výsluní mezi moderními společenskými hrami by podle mého názoru mít mělo.
  O co v Abalone jde? Cílem je vytlačit šest soupeřových koulí z šestiúhelníkové hrací plochy, při dodržení několika málo základních pravidel. Mezi ně patří axiomy typu: během jednoho tahu hráč může pohnout maximálně třemi svými koulemi a to jedním směrem. Při tlačení soupeřových koulí musí mít „“tlačící““ hráč „“přesilu““ – tedy pomocí tří svých koulí může přetlačit jednu nebo dvě koule soupeřovy, pomocí dvou svých koulí může přetlačit jednu kouli soupeřovu. Tah nelze vynechat…. Během tahu jednoho z hráčů se tedy může pohnout od jedné do pěti koulí… všechny se však posunou stejným směrem a pouze o jedno políčko.
  Nezní to hrozně, že ne? A pokud ano, při názorném předvádění se to napraví. Svým kamarádům jsem pravidla vysvětlil během dvou minut. Pravidla jsou jasná, stručná a v češtině – obsahují i popis základních strategií. (např. Divide et impera – tedy rozděl a panuj)
  Hra je výborná jako duel a na zajímavosti graduje při hře více hráčů… Abalone lze totiž hrát i ve třech ( tři samostatní hráči), čtyřech (dva páry) a šesti hráčích (tři páry nebo dvě trojice). Do hry pak vstupuje další oživující prvek: při tlačení lze použít i spoluhráčovi koule, pohyb však musíte začínat koulí vlastní.
  Hra samotná obsahuje 1) hrací desku plastovou (je levnější a černá) nebo zajímavě dřevěně vypadající (světlé dřevo, dražší) s výstupky vedoucími koule žádaným směrem, 2) pravidla, 3) sadu bílých a černých koulí. K pravidlům ani desce nelze mít poznámky ani výtky. Koule samotné lze jedině pochválit, jsou relativně těžké, příjemné na omak a při posouvání vydávají zajímavý, příjemně znějící zvuk. Rozehraná partie na stole zabírá místa „tak akorát“.
  Abalone se vyrábí i v cestovní neboli mini verzi, ta mi však do oka nepadla. Představa maximálně dvou hrbících se hráčů nad „prakticky ničím“ se mi nezdá dostatečně důstojná. Naopak impozantně musí vypadat verze, o které jsem slyšel kdysi v jedné prodejně na Karlově náměstí v Praze 2: jedná se o dřevěné Abalone (deska i koule) s téměř metrovou hrací deskou za bezmála 25.000Kč. Takovou sumu bych za žádnou hru nedal, ale de gustibus non es disputandum.
  Hra si zaslouží pět hvězdiček proč jí je tedy nedávám? Mám k ní dvě výhrady: 1) je to strategie takže podobně jako v šachách vyhrává ten lepší, dokola a dokola – což někomu (např. mojí manželce) může vadit 2) zajímavá hra více hráčů je možná až po zakoupení dodatečných sad koulí. Nad jejich kvalitou jsem se už rozplýval výše, navíc koule v rozšiřujících sadách bývají mramorované a nádherně zbarvené. Jedna sada však stojí okolo 150-ti Kč, což hru v šesti lidech dosti prodraží.
  Každopádně, až někdy navštívíte prodejnu Albi nebo Billard Centrum, věnujte pozornost černé šestiúhelníkové krabici. Kdo koupí, určitě litovat nebude.

 33. helibeli
  4 z 5

  :

 34. Skrnda
  5 z 5

  :

 35. muf211
  3 z 5

  :

 36. David Cichák
  4 z 5

  :

 37. Hrubiduk
  4 z 5

  :

 38. Odoren
  4 z 5

  :

 39. Aja_Drakopes
  3 z 5

  :

 40. Amarth
  1 z 5

  :

 41. iii
  1 z 5

  :

 42. elysa
  3 z 5

  :

 43. Čajovna 82 vůní
  4 z 5

  :

 44. Surt
  3 z 5

  :

 45. marcel
  3 z 5

  :

 46. pogo
  4 z 5

  :

 47. Martin Blatný
  3 z 5

  :

 48. Alnagon
  3 z 5

  :

 49. Matěj Baťha
  4 z 5

  :

 50. Jaromír Kovařík
  3 z 5

  :

Přidat hodnocení hry