Fazole

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
Neznámý

Originální název:
Bohnanza
Rok vydání:
1997
Počet hráčů:
3 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut

Katalogové číslo: 11257. Kategorie: . Štítky: , .

Popis hry

Každý hráč obchoduje s fazolemi, které zasadil na svých polích a které poté prodává co nejvýhodněji. Čím více stejných fazolí posbíral na svém poli, tím více obdrží zlatých mincí. Bohužel jsou ale hráči nuceni prodat své fazole většinou příliš brzy, než aby z nich získali optimální výnos. S nechtěnými fazolemi, které hráči snižují výnosy mohou pěstitelé mezi sebou obchodovat…

Další informace

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Počet hráčů

3 až 5

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

1997

Míra interakce

4 – vysoká míra komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Asi nebudete zklamáni.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

AMIGO, CORFIX

Autoři

Uwe Rosenberg

Články na Hrajeme.cz:

 • .

Pravidla:

Odkazy:

 

124 hodnocení k Fazole

 1. Michal
  3 z 5

  :

 2. smaza
  3 z 5

  :

 3. Terw
  4 z 5

  :

 4. darwin
  3 z 5

  :

 5. skyfire
  4 z 5

  :


  Tak tohle je přesně ta hra, když se chcete u hry bavit, hádat se o výhodnosti své nabídky a hanit nabídku soupeře, přesvědčovat, manipulovat, ale taky trochu dopředu uvažovat a plánovat. Herní systém hry je velice jednoduchý a pochopí ho velice rychle každý. Prvek náhody je poměrně velký a to je celkem logické, když se karty míchají a z těch se bere, ale bez něj by to nešlo a hře nemůže ani náhodou uškodit. Je na každém hráči, aby když mu karty nesedi je nějak vyhandloval, zbavil se jich, získal jiné…..
  Základ hry je postaven na tom, že každý hráč má v ruce pět karet s různými druhy fazolí, kdy každý druh má svoje číslo a toto taky značí kolik karet s daným druhem je ve hře. Každý má před sebou dvě nebo tři pole (když si jej dokoupí) a na ně si podle určitého systému musí jednotlivé druhy sázet a snažit se sehnat co nejvíc fazolí jednoho druhu. Čím víc, tím při sklizni víc peněz. Penízky jsou na rubových stranách karet fazolí, takže při sklizni se vždy určitý počet sklízených fazolí promění v peníze a dají se bokem. O to míň je daného druhu poté ve hře, protože sklizené fazole se poté opět zamícháním dostávají do hry. Je proto taky dobré sledovat čeho a kolik je zhruba venku ať pak člověk nepěstuje a neshání něco čeho už moc není. Další důležité pravidlo hry je, že karty v ruce nesmí měnit své pořadí, zkrátka v pořadí jak se mi karty dostanu do ruky, tak při sázení mou ruku musí opustit. Ale dá se jich taky zbavit jinak a to právě obchodem s protihráči. To byl jen nástin jak hra přibližně funguje, zbytek si musíte vyzkoušet sami.
  Co se týče počtu hráčů, hra je pro 3-5 hráčů, kdy zábava prudce stoupá s počtem hráčů, takže v pěti je to naprosto nej. Hra zabere podle počtu hráčů hodinu až dvě. Výhoda hry je v tom, že ať je na tahu kdokoliv, díky možnosti obchodovat hrají prakticky pořád všichni a nikdo se nenudí.
  Hru můžu jednoznačně doporučit. Pro chvíle, kdy se nechce moc přemýšlet a počítat, ale chce se bavit a komunikovat je tohle jednoznačná volba.

 6. Kalibulus
  4 z 5

  :

 7. BuBen
  4 z 5

  :

 8. Matt
  4 z 5

  :

 9. Rambo
  4 z 5

  :

 10. tenista
  4 z 5

  :

 11. Erumoico
  3 z 5

  :

 12. Lubbo
  4 z 5

  :

 13. Rybka
  3 z 5

  :

 14. Bibík
  5 z 5

  :

 15. SasaKrasty
  5 z 5

  :

 16. aja
  4 z 5

  :

 17. Sabera
  5 z 5

  :

 18. Ajeenka007
  4 z 5

  :

 19. luciáš
  5 z 5

  :

 20. Last_Elf
  3 z 5

  :

 21. kath
  4 z 5

  :

 22. tondakolik
  5 z 5

  :


  Fazole, Fazole, Fazole…
  Tak nějak jsem dopadl. Fazole jsou nejlepší karetní hrou co znám. Skutečně se pro mne staly jakousi závislostí a hru hraju kde je to jen možné.

  Hra obsahuje 20 druhů fazolí (pokud budete mít rozšíření můžete mít druhů podstatně více) z nichž každého druhu fazole je jiný počet – což znamená, že každý fazol má jinou „“hodnotu““. Při hře musíte sázet fazole z vaší ruky na pole, která máte před sebou a zasazené fazole sklízet v tu nejvhodnější dobu, aby z nich byl co největší výnos. Ale pozor, karty nemůžete z ruky vynášet v libovolném pořadí. A o tom je celá ta hra – fazole, které vám v ruce překáží prostě s někým vyměníte za jiné, které se vám hodí. Během hry tedy nesmíte nikdy „“usnout““. Neustále můžete něco získat.

  Pravidla jsou velmi jednoduchá a každý nový hráč je pochopí při svém prvním nebo druhém tahu. Jen zasadíš první a můžeš i druhou kartu fazole, potom otočíš dvě karty z balíčku a vyměníš s ostatními – případně si rovnou zasadíš, potom povyměňuješ co se ti nehodí, případně někomu něco vnutíš zadarmo (skutečně je potřeba někdy nutit i zadarmo) a pak si jen dobereš tři karty a pak už jen sleduješ další hráče a nabízíš za jejich fazole.

  V klubovně se velmi rychle hra stala nejhranější hrou. Musíte neustále vnímat a překřikování je naprosto běžnou záležitostí. Přihazování lepších nabídek jen abyste získali tu fazoli, co právě potřebujete. Skvělá zábava a velmi příjemné trávení volného času s kamarády.

 23. Amahuska
  3 z 5

  :

 24. Tom
  3 z 5

  :

 25. slonik
  5 z 5

  :

 26. aneken
  3 z 5

  :

 27. eVik
  2 z 5

  :

 28. ZUZKA
  3 z 5

  :

 29. deril
  3 z 5

  :

 30. dajo
  4 z 5

  :

 31. svanicka
  3 z 5

  :

 32. Mirek
  4 z 5

  :

 33. azzinello
  5 z 5

  :

 34. H.O.N.Z.I.K
  5 z 5

  :

 35. iwe
  4 z 5

  :

 36. Martin Plesnivý
  4 z 5

  :

 37. qcpx
  4 z 5

  :

 38. poutník
  2 z 5

  :


  Pokud se sejdou hráči, tak hratelná hra. Pokud je někdo, kdo chce za každou cenu vyhrát, lehce hru zkazí. Prvek obchodování, na kterém je hra založená, je fakt dobrý, ale to je tak všechno. Stane se, že Vám ty správný fazole prostě nepřijdou a hraje se téměř bez Vás. Někdy si ji zahraju, ale odvařenej z toho teda nejsem.
  Ovšem pozor, pro menší děti to je parádní zábava, jsou nadšený z každé výměny karet. Takže nezavrhovat.

 39. fojtik
  4 z 5

  :

 40. summ
  3 z 5

  :

 41. jakub
  4 z 5

  :

 42. ond
  3 z 5

  :

 43. eklp fistronek
  5 z 5

  :


  Je to skvělá hra, ale záleží na kolektivu (asi jako u všech her). Hra je o handlování, krysaření a vychytralosti. Taky je velice komunkativní. Snažíte se měnit karty na ruce, aby jste je měli v tom správném pořadí a mohli vesele sázet a hodně sklízet. Proto nepotřebné karty musíte udat soupeři a snažit se ho přesvědčit, jak je to pro něj výhodné. Velice zábavné a někdy hlasité. Vřele doporučuji.

 44. Veena
  4 z 5

  :

 45. paladin91
  4 z 5

  :

 46. rix
  4 z 5

  :

 47. Žížalka
  4 z 5

  :

 48. Malicka
  4 z 5

  :

 49. Linhard
  3 z 5

  :

 50. Esc
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry