Puerto Rico

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
30

Originální název:
Puerto Rico
Rok vydání:
2002
Počet hráčů:
3 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11182. Kategorie: . Štítek: .

Popis hry

Hráči se stávají vlastníky plantáží v 16. století v Portoriku. Tou dobou také připlouvají lodě, aby od hráčů nakoupily jejich výdobytky: kukuřici, indigo, kávu, cukr a tabák. Cílem hry je pěstovat a zpracovávat jednotlivé suroviny lépe než protihráči a úspěšněji s nimi obchodovat. V každém kole si hráči vyberou roli a provedou akci, která je touto rolí umožněna. Ale pozor, ostatní mohou provést tuto akci s drobným znevýhodněním také…

 

Další informace

Počet hráčů

3 až 5

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Delší hra – 60 až 120 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2002

Míra náhody

4 – bez náhody

Míra interakce

2 – komunikace není součástí hry

Míra složitosti

4 – náročná

Míra humoru

1 – seriózní hra

Doporučení rodiny

Asi nebudete zklamáni.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

ALBI, ALEA, MINDOK

Autoři

Andreas Seyfarth

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Články na Hrajeme.cz:

Pravidla:

Odkazy:

469 hodnocení k Puerto Rico

 1. kvetinka
  5 z 5

  :

 2. vytick
  5 z 5

  :

 3. káča
  4 z 5

  :

 4. GL
  5 z 5

  :

 5. Perry
  5 z 5

  :

 6. Pepik
  5 z 5

  :

 7. plazec
  5 z 5

  :

 8. Jirka
  5 z 5

  :

 9. dusanek
  5 z 5

  :

 10. V.S.
  5 z 5

  :

 11. Juventus
  4 z 5

  :

 12. Věrka Cicháková
  5 z 5

  :

 13. vod5ka
  4 z 5

  :

 14. Rubic(k)
  5 z 5

  :

 15. MasterII
  5 z 5

  :

 16. Luko
  5 z 5

  :

 17. Richmond
  5 z 5

  :

 18. Citron
  5 z 5

  :


  Výborná hra s velmi malým podílem náhody a spoustou herních variací!!! Hráči se snaží vytěžit maximální prestiž ze správy svých kolonií. Vytváří plantáže a továrny, umísťují na ně pracanty a zboží vyváží se ziskem na kontinent… Jedná se o takticko-strategickou hru.

 19. David Cichák
  5 z 5

  :

 20. WillBlack
  4 z 5

  :

 21. golmon
  5 z 5

  :

 22. Odoren
  5 z 5

  :

 23. vlaada
  5 z 5

  :

 24. Aja_Drakopes
  4 z 5

  :

 25. Lenny
  4 z 5

  :

 26. Renella
  5 z 5

  :


  Nová forma strategické hry, hra má spád, ani chvilku se člověk nenudí, neustále se něco děje. Vhodně zvolit svou profesi, je pro mne výhodnější shánět peníze, investovat do staveb, nebo od začátku sbírat body? Jsou lepší kukuřičné plantáže s malým finančním ziskem, ale případně okamžitým bodovým, či se vyplatí více drahá káva. Mám šetřit na loď či přístav nebo jít na jistotu a koupit levnější sklad?
  Velice proměnlivá hra, podle toho, jakou strategii si hráč, či hráči vyberou. Pozitivně hodnotím minimální podíl náhody v této hře. A o smích, někdy laděný spíše ke vzteku (když mi soupeř vyfoukne před nosem mě se hodící profesi), také není nouze.

 27. Bercik
  5 z 5

  :


  Puerto Rico je veľmi náročný boj, kde vaším nepriateľom sú súperi, čas, nedostatok zdrojov a hlavne vlastná nerozhodnosť. Víťazom sa stane naozaj iba ten, kto dokáže operatívne reagovať a meniť svoje plány v závislosti na aktuálnej situácií.

  Hra sa hrá na kolá, kde na začiatku ťahu si hráč vyberie nejakú rolu (osadník, stavbár, starosta, kapitán, obchodník, „“produkcia tovaru““ a prospektor). Výber role určuje, čo sa bude v danom kole diať, teda všetci hráči majú možnosť využiť príležitosť napr. obchodovať, stavať, rozširovať usadlosť a pod. Hráč, ktorý si rolu vybral, má však drobnú výhodu (napr. lacnejší nákup, výhodnejší predaj a pod.). Každý hráč sa snaží dopestovať suroviny, ktoré môže buď predať (a tak zarobiť peniaze), alebo ich odposlať loďou, za čo získava víťazné body. A práve hráč, ktorý má na konci hry najviac bodov, sa stáva víťazom a guvernérom Puerto Rica. Boj začína už prvým ťahom a nekončí, až posledným ťahom. Do poslednej chvíle totiž počet víťazných bodov každý hráč ukrýva, takže nikto nevie, ako na tom ostatní sú.

  V každom ťahu sa musí hrač rozhodnúť, čo urobí, tak, aby čo najviac pomohol sebe, ale zároveň nepomohol súperom. Dopestovať dva diely indiga a tri diely cukru je síce výhodné, ale keď zároveň súper dopestuje dva diely drahej kávy a päť dielov kukurice, tak to nie je zrovna šťastný ťah. Alebo predám tabak? Lenže sused má tržnice a zinkasuje dvakrát viac ako ja… Keď teraz postavím kameňolom, budem môcť lacnejšie nakupovať dôležité budovy, ale stratím tak možnosť v tomto kole dopestovať kávu, ktorá je veľmi výnosná… Takto a podobne musí hráč zmýšlať počas celej hry a odhadovať navyše, čo asi majú v pláne súperi. A sledovať stav lodí, možnosti predaja, produkcie a ďalších vecí. Iba tak môže operatívne meniť svoje pôvodné úmysly a doviesť „“svoj““ San Juan na vrchol.

  Hra sa výborne v 3, 4 aj piatich hráčoch, dokonca existuje varianta aj pre dvoch a hoci to nie je celkom ono, aj tak sa hrá vo dvoch obstojne. Na webe už sa objavili články o stratégií a na http://www.brettspielwelt.de sa dá dokonca hrať Puerto Rico online. V každom prípade je to výborná hra a dosť sa u nej bavíme, keď sa snažíme odhadovať súperov. Je to psychologická, šachová partia, ktorá vás úplne vtiahne do seba.

  Pravidlá síce nie sú na prvý pohľad jednoduché, ale po pár ťahoch si ich osvojíte a už v prvej hre sa vám bude zdať, že sú ozaj ľahké. Komu vadí nemčina, na http://www.boardgamegeek.com nájde aj pravidlá v angličtine. Hru môžem iba odporučiť a plným právom si zaslúži 5 bodov.

 28. beo
  5 z 5

  :

 29. Jrd
  5 z 5

  :

 30. Marta
  4 z 5

  :

 31. J.R.
  4 z 5

  :


  Tezko najit nejaky nedostatek na tak vyvazene hre jako Puerto Rico, kde ma kazdy tah svuj dopad a kazda chyba je po zasluze potrestana. Snad jen mala rada zacinajicim hracum – nezapominejte na velke budovy, ktere ve finale mohou zamichat celkovym poradim. Jinak se musim pridat k ostatnim, moc pekna hra.

 32. chloridka
  5 z 5

  :

 33. Čajovna 82 vůní
  4 z 5

  :

 34. ales
  5 z 5

  :

 35. Sinka
  4 z 5

  :

 36. Mirunak
  5 z 5

  :

 37. Katka Girgensohn
  4 z 5

  :

 38. marcel
  5 z 5

  :

 39. pogo
  5 z 5

  :

 40. Martin Blatný
  4 z 5

  :

 41. Agáta
  5 z 5

  :

 42. mesires
  5 z 5

  :

 43. Kolík Aťsepicnu
  4 z 5

  :

 44. Jersey
  4 z 5

  :

 45. Karel Kratochvíl
  5 z 5

  :

 46. Láďa Smejkal
  5 z 5

  :


  Právě jste přistáli na ostrově a položili jste základní kámen města San Juan. Musíte rychle založit plantáže a začít pěstovat plodiny. Kukuřici, cukr, indigo nebo raději tabák či snad kávu? A kterou budovu postavím nejdříve? Mám na ni vůbec dost peněz? Je výhodnější postavit továrnu na zpracování cukrovou třtinu nebo tabáku? Ještě, že kukuřici stačí jen zasít a sklidit! Vezmu si peníze nebo raději sklidím úrodu? Jakou postavu zvolit? Mám či nemám do San Juanu přivést nové kolonisty? Co mají za lubem další hráči? Nesmím zapomenout na obchod se zámořím! Co takhle postavit si vlastní loď?

  Tyto a spoustu dalších otázek si budete klást v průběhu osidlování a rozvoje San Juanu. Ale pozor, každou akci, kterou se rozhodnete provést, provádějí také všichni ostatní hráči! Vaší výhodou je jen určité zvýhodnění prováděné akce. Prvek výběru postavy (akce) pro dané kolo nápadně připomíná hru „“Bez bázně a urozenosti““. Zde je ovšem psychologický souboj hráčů nahrazen bojem spíše strategickotaktickým.

  Mírumilovné hráče jistě potěší, že ve hře nelze protihráčům přímo škodit. Vhodným výběrem postavy lze ale možnosti protihráčů hodně ovlivnit. Skvělou zprávou je, že hra je velmi dobře hratelná v různém počtu hráčů (3-5). Existují varianty pravidel také pro dva hráče. Koho by snad omrzela základní sada budov, může si další stáhnout na adrese výrobce a vytisknout. Hra tím získá další rozměr.

  Puerto Rico prakticky ihned po svém vydání začalo okupovat první místa různých herních žebříčků a jednoznačně se zařadilo mezi nejlepší deskové hry všech dob.
  Nejedná se ovšem o hru pro začátečníky, ale pro zkušené hráče. Pravidla jsou rozsáhlá a herní mechanismus poměrně komplexní. Kdo už si ale nějakou tu složitější hru zahrál (např. Tikal) a líbila se mu, bude zaručeně nadšen!

  Pěstujte, stavte a obchodujte tak, aby San Juan pod vaším vedením jen vzkvétal!

 47. otakar zatřepálek
  4 z 5

  :

 48. Matěj Baťha
  5 z 5

  :

 49. Jaromír Kovařík
  5 z 5

  :

 50. Aleš Beránek
  5 z 5

  :

Přidat hodnocení hry