Carcassonne: Hostince a katedrály (1. rozšíření)

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
Neznámý

Originální název:
Carcassonne: Die Erweiterung
Rok vydání:
2002
Počet hráčů:
2 až 6
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Katalogové číslo: 11134. Kategorie: . Štítky: , .

Popis hry

Líbí se vám hra Carcassonne? A chtěli byste si ji zpestřit o nové kartičky nebo si ji chcete zahrát v šesti hráčích? Tak potom je toto rozšíření přímo pro vás. Kromě nových figurek a kartiček obsahuje také počítací žetony. Tuto hru můžete hrát pouze se základní sadou.

Další informace

Počet hráčů

2 až 6

Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2002

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Míra interakce

2 – komunikace není součástí hry

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Autoři

Klaus-Jürgen Wrede

Hra/Rozšíření

Rozšíření hry

Pravidla:

414 hodnocení k Carcassonne: Hostince a katedrály (1. rozšíření)

 1. tonal
  4 z 5

  :

 2. Tygr
  4 z 5

  :

 3. MacD
  4 z 5

  :

 4. Veverka
  5 z 5

  :

 5. Libor
  4 z 5

  :

 6. Rubic(k)
  3 z 5

  :

 7. Wolf
  4 z 5

  :

 8. MasterII
  4 z 5

  :

 9. darebák
  4 z 5

  :

 10. Luko
  3 z 5

  :

 11. PepaK
  5 z 5

  :

 12. Šatra
  5 z 5

  :

 13. Nogard
  4 z 5

  :

 14. Pitr
  5 z 5

  :

 15. Milan Jakubec
  4 z 5

  :

 16. Richmond
  2 z 5

  :

 17. Jouda
  4 z 5

  :

 18. WillBlack
  4 z 5

  :

 19. golmon
  3 z 5

  :

 20. Luky79
  4 z 5

  :

 21. Otto
  4 z 5

  :

 22. Odoren
  4 z 5

  :

 23. vlaada
  4 z 5

  :

 24. Evik
  4 z 5

  :

 25. Viki
  5 z 5

  :

 26. mathes
  5 z 5

  :

 27. Renella
  4 z 5

  :

 28. Bercik
  4 z 5

  :

 29. iii
  4 z 5

  :

 30. elysa
  4 z 5

  :

 31. Marta
  4 z 5

  :


  K rozšířením zaujímám obecně negativní postoj. Je logické, že se výrobci snaží vytěžit z úspěšné hry maximální zisky v podobě prodeje rozšiřující sady, ale již jen málo z výrobců dovede rozšířením potěšit nejen své kapsy a zároveň i hráče. Jak se to povedlo firmě Hans im Gluck ?

  V malé krabičce bylo uschováno:

 32. 6 bodovacích karet s 50/100 body pro rozlišení hráčů, kteří jednou či dvakrát prošli cílem
 33. nové figurky:

  – šedé figurky pro šestého hráče

  – jedna velká figurka pro každého hráče mající hodnotu dvou malých figurek
 34. 18 nových karet krajiny

  – hostinec u cesty 6x (zdvojnásobuje hodnotu cesty)
  – katedrála 2x (znásobuje hodnotu města – 3 body za každou kartičku)
 35. speciální karty, které nejsou v základní sadě 10x

  – (město s loukou uprostřed, klášter s cestou na obě strany, křižovatka s dvojím zakončením města, město s dvěma loukami)
 36. Nové kartičky výrazně přidávají hře na její hravosti. Figurka velkého hráče umožňuje jednoduše škodit a přebírat kontrolu nad městy, které si pracně budoval protihráč. Stejně tak i katedrála hraje roli škodiče. Pokud se podaří uzavřít město s katedrálou, získá hráč 3 body za každou kartičku. Uzavřít velké město však bývá komplikované a mnohdy se tam zablokují figurky, které se do uzavření města nedají použít na jiné osidlování.

  Velice jsem uvítala i přidání figurek pro šestého hráče. Někdy se nás sejde víc hráčů najednou a hra v šesti lidech je opravdový souboj o každý bod.

  Co se však výrobci nepodařilo je zachování stejného odstínu rubu kartiček – rozšiřující kartičky jsou světlejší. Vzhledem k tomu, že rozšiřující kartičky většinou přinášejí větší bodový zisk, je výhodnější sáhnout po světlejší kartičce.

  Pokud se Vám líbilo základní Carcassonne a již se Vám trochu „“ohrálo““, doporučuji zakoupit rozšíření, které vnese do hry nový náboj.

 • Morgue
  1 z 5

  :


  Mno, tohle se mi moc nelíbí. To, že dostanu za solidní peníz jen pár kostek, figurek, ukazatel aj. bych skousl, ale že tato expanze naopak(reakce na jinou recenzi, která tvrdí, že je přidává) blokuje strategie, to už je pro mne dost špatné, zvláště pro mou oblíbenou strategii. Často se mi povedlo, že druhý hráč měl všechny ! figurky zaseknuté v nedokončitelných městech, nedokončitelných klášterech a na loukách, sice vedl o dvacet bodů, leč již skončil, ale tomu je s novými kostkami konec (naštěstí, těch kostek není tak moc), takže expanze možná přidává, jednu strategii, ale tuto zase výrazně degraduje. Velká figurka je sice pěkný nápad, ale proč tam je – minimálně, ale někdy dost citelně zvyšuje míru náhody – těsně před koncem – mám dobré město, zbývají tři kostky , to udržím. Hle… a oponent úplnou náhodou dostal potřebnou kostku, pak ještě jednu a město je jeho (vím je to blbý příklad, takto si nechat ukrást město vyžaduje nepozornost, nebo relativní nezkušenost). Hra se také zbytečně zesložiťuje – katedrála – dobře, ale k čemu, někdo tvrdí, že to hru vyvažuje, podlě mě ale naopak. Další „“výhoda““ : dá se hrát až v šesti hráčích – podle mě je hra stejně nejlepší ve dvou, či ve třech, chce li hráč nějakou tu diplomacii, čtyři je ideální počet. Kostky jsou jinak barevné, než v základním Carcassonnu pro mne další mínus. Ono švindlovat se dá docela dobře i v základním Carcassonne – stačí se dívat na spodní hrany kostek, cesty jsou bílé čárečky uprostřed a hrany měst jsou hnědé, ale to jen tak okrajem. Tedy, pokud vás Carcassonne nudí, nebo do něj chcete „“vlít novou šťávu““, expanzi berte. My konzervativci zůstaneme u základního (ostatně o Lovcích a Sběračích také valné mínění nemám, i když jsou pořád skvělí, jenže ten nápad tu už byl, a Lovci a Sběrači by mohli mít statut „“datadisku““, byť velmi podařeného) Carcassonnu. Za co ten bodík v hodnocení ? Nevím, expanze podle mého hru degraduje. Asi za to, že turnaje a většína soutěží se hraje bez tohoto rozšíření

 • chloridka
  4 z 5

  :

 • Čajovna 82 vůní
  4 z 5

  :

 • Surt
  4 z 5

  :

 • pogo
  4 z 5

  :

 • tonda007
  5 z 5

  :


  Už od ledna jsem dalším z majitelů rozšíření. Je sice pravda, že za své peníze obdržíte malou krabičku s malým počtem dílů, ale rozšíření katapultovalo hru k zcela jiným obzorům a zábavu, kterou takto obdržíte přeci nelze ocenit penězi.

  Nyní se dá lépe taktizovat, lépe stavět. Tak záleží jenom na vás, budete-li stavěči, loukaři nebo škodiči. Celá hra je nyní napínavější, zábavnější a hráčsky komplikovanější. A víte proč? Např. nedostavěné město s katedrálou – to je oblíbená taktika našeho škodiče. Nemáte žádné body a celou dobu vám toto město blokuje figuru(y). Naopak kartičky s průjezdným městem nebo kostelem výrazně pomohli lepší hratelnosti.

  Spolu s dalšími kamarády jsme víkendoví hráči a mezi nakoupenými hrami jednoznačně vedou Carcassonne a Katan. U obou her se dobře bavíme, dají se hrát opravdu dlouho. Ale poslední dobou Katan začíná ustupovat do pozadí. Jeho pravidla jsou přeci jen více komplikovaná a náročnější na soustředění.

  Rozšíření mohu jen a jen doporučit. Máte-li základní sadu, nelitujte peněz a kupte si i rozšíření. Nebudete litovat.

 • Martin Blatný
  4 z 5

  :

 • Agáta
  5 z 5

  :

 • HNUP
  3 z 5

  :


  Rozšíření je dobré. Nové kartičky jako katedrála či hostinec obohacují hru a mírně zostřují průběh. Po koupi rozšíření jsem byl překvapen, že jsem koupil relativně málo kartiček, ale to nijak nezhoršuje můj pohled na hru. Horší je ale, že poté, co jsem zahrál hnusnou lest a vyhrál tím o více než 50 bodů, se mnou celá rodina odmítá hrát. Kartičky jsou udělané světlejší, což v dohrané hře působí trochu neesteticky. Já osobně nemám rád velké panáčky, vytvářejí nepřátelské klima u přátelských zápasů, řeším to tím, že se většinou na začátku domluvím s ostatními hráči, že velcí panáčci počítají body. Pak se nikdo nemusí obávat, že mu náhodou někdio jedním panáčkem ukradne město apod. Celkově dobré rozšíření.

 • Veverka
  5 z 5

  :


  Rozšíření hru pěkně doplňuje a zpestřuje. Určitě doporučuji, zejména těm, kteří hrají častěji ve větších počtech než ve dvou. Podrobněji jsem se vyjádřila již v recenzi základní sady. Veverka

 • Alnagon
  4 z 5

  :

  Toto rozšíření skvěle doplňuje základní sadu a přidává hře nový rozměr, hlavně katedrálami, ale ani hospody nejsou od věci. Velká figurka hře taká dodává nečekané napětí.

  Pravidla jsou stejně přehledná jako v základní verzi.
  Design nástavby není také žádným nepříjemným překvapením – kvalita jako u základní verze, jen jsou kostičky trochu světlejší, což by u krajiny zas tolik nevadilo, ale podle rubu lze poznat, zda berete kostku ze základní sady nebo z rozšíření, ale zneužitelnost této znalosti je mizivá. Nicméně strhávám za to půl bodu.

  Další půlbod v hodnocení strhávám za to, že se mi těch kostiček v rozšíření zdá za tu cenu dost málo, čekal bych jich minimálně dvojnásobek.

 • Danyi
  5 z 5

  :


  Toto rozšíření dělá z již skvělé základní sady Carcassonne ještě lepší. Určitě je to výborná investice.

  Nové kartičky skýtají nové možnosti taktizování a plánování. Například pokud protihráči přiložím k jeho městu katedrálu, musí se hodně ohánět, aby město uzavřel. Jinak jeho rytíř nezíská ani bod! Výborné možnosti se nyní nabízejí lupičům, kteří v základní sadě byli spíše do počtu a pokládali se až když bylo jasné, že kartičkou uzavřu cestu. Většinou to „“hodilo““ pár bodíků. Nyní s hostincem u cesty má každý díl hodnotu 2 bodů! A to je podstatný rozdíl. Do hry přichází spojování cest… a hra se stává zajímavější.

  Další nové kartičky mají rovněž svůj smysl. Lépe se pak oddělují města (pokud na vás někdo „“parazituje““ 🙂 a louky.

  Výborné jsou rovněž velké figurky, které se počítají za dvě malé. Figurky pro šestého hráče jistě také přijdou vhod. A pro ty kteří, nebyli spokojeni v základní sadě s počítadlem jsou tu žetony s hodnotou 50 a 100 bodů, takže je každému jasné kolikrát jste prošli „“0″“.

  Zpracování kartiček a figurek je jako u originálu na výborné úrovni, překlad pravidel je jasný a přesný!

  Nezbývá než fandům Carcassonne doporučit.
  Tak už přestaňte číst a běžte hrát CARCASSONNE!

 • mesires
  5 z 5

  :

 • Lukas
  4 z 5

  :

 • R.U.R.
  4 z 5

  :


  Nevím, proč by mělo někomu vadit, že jsou kartičky jinak barevné – pravda, výrobce se moc nevytáhnul, ale když už nic, přidal na ně ke hře pytel, takže stejně nejsou vidět, než si je člověk vylosuje!
  Mě u rozšíření vadí, že je dle mého názoru příliš orientované na města, zatímco ostatní „“nemovitosti““ trošku ustupují do pozadí.

  Stavitel je úplně skvělá figurka, dává budování nový rozměr.
  Prasátko se podle mě moc nevyužije, neboť nové díly způsobují vytváření většího počtu menších luk (opačně oproti základní verzi) a navýšení bodového zisku za louku s prasátkem je tak často minimální.

  Jinak nemám asi co dodat – rozšíření se obecně docela povedlo!

 • JaSt Sluníčko
  4 z 5

  :

 • Honza
  4 z 5

  :

 • Láďa Smejkal
  3 z 5

  :

 • Matěj Baťha
  2 z 5

  :

 • Přidat hodnocení hry