Osadníci z Katanu: Karetní hra

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
897

Originální název:
Osadníci z Katanu: Karetní hra
Rok vydání:
1996
Počet hráčů:
2 až 2
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Kategorie: . Štítek: .

Popis hry

Osadníci se přestěhovali do karetní podoby! Základní principy jsou stejné – hráči staví vesnice, silnice a města za suroviny, které získávají z jednotlivých surovinových polí. Mohou spolu také obchodovat. Velký význam mají akční karty, které umožňují hráči posilovat svůj vojenský nebo obchodní potenciál. Ale cest k vítězství je vždy několik…

Další informace

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Počet hráčů

2

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Delší hra – 60 až 120 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

1996

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

4 – náročná

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Asi nebudete zklamáni.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

ALBI, KOSMOS

Autoři

Klaus Teuber

– Informace o hře na internetovém obchodu Ostrov pokladů
– Funagain Gameweb
– BoardGameGeek
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.
– Pravidla hry

292 hodnocení k Osadníci z Katanu: Karetní hra

 1. Evule
  4 z 5

  :

 2. Žížalka
  5 z 5

  :

 3. karol
  3 z 5

  :

 4. lenka
  4 z 5

  :

 5. Malicka
  4 z 5

  :

 6. Linhard
  4 z 5

  :

 7. Esc
  4 z 5

  :

 8. Hynek
  4 z 5

  :

 9. ifca
  4 z 5

  :

 10. Dodo
  5 z 5

  :

 11. GK_voyger
  4 z 5

  :

 12. richie
  3 z 5

  :

 13. muf
  5 z 5

  :

 14. danissimus
  4 z 5

  :

 15. bl
  2 z 5

  :

 16. sirio
  4 z 5

  :

 17. MilanC
  4 z 5

  :

 18. Martin
  3 z 5

  :

 19. Bunda
  3 z 5

  :

 20. trikolka
  4 z 5

  :

 21. Mazak
  5 z 5

  :

 22. Lapo
  4 z 5

  :

 23. Papo Shimitz
  3 z 5

  :

 24. ewuchka
  3 z 5

  :

 25. Pecky
  5 z 5

  :

 26. Malič
  4 z 5

  :

 27. Petr Holub
  4 z 5

  :

 28. MORT
  4 z 5

  :

 29. Kuba
  5 z 5

  :

 30. Lukáš
  5 z 5

  :

 31. Shako
  3 z 5

  :

 32. Pelly
  4 z 5

  :


  Když jsi tak žádal příspěvek od hráče, kterého tato hra baví, rozhodl jsem se reagovat.

  Se zájmem jsem si přečetl tvůj příspěvek a po pravdě řečeno jsem někdy nevěřil svým očím… Chvilkami jsem si říkal, jestli píšeš o stejné hře, kterou pod tímto názvem znám já.

  Zároveň však dodávám, že se v žádném případě nemáš za co omlouvat, každý má svůj vkus a názor a naštěstí máme takové statní zřízení, že se za to nemusí nikdo stydět …

  Tak tedy, odkud začít…

  Osadníky jsem si koupil, je to asi rok a čtvrt nazpět. Jak už to tak bývá, se zájmem, protože deskoví Osadníci jsou celkem zdařilí, ale přiznejme si už ohraní a rozhodně překonaní. Zajímalo mě, co se nechá na takové hře vymyslet (a vylepšit) a zároveň kvůli příznivému počtu hráčů (nejčastěji hrajeme s bratrem a kvalitních her pro dva hráče není mnoho). Po odehrání několika her jsem musel připustit, že se jedná o velice slušnou konverzi deskových Osadníků do karetní podoby. Chápu, to je poněkud obecné, pokusím se být konkrétnější… Tak zaprvé, hra je poměrně svižná (!) Poté, co jsme se hru pořádně naučili (a zejména karty) hra trvá okolo 75 minut (malinko neshoda s Tvými 120 minutami nudy, chápu…) a co hlavně, na rozdíl od deskových osadníků, když se to jednomu hráči „seklo“ (ať už chybným herním přístupem, nebo i vlivem náhody – připouštím, náhoda zde hraje roli, nicméně řekl bych že menší než u deskových a navíc se jí vhodnou strategií nechá vyjít vstříc), hra poměrně záhy skončila vítězstvím protihráče a mohla se rozložit nová.

  Připouštím, malinko zde chybí obchodování mezi hráči. Nicméně byl bych opatrnější při větě „protihráče k ničemu nepotřebujete…“. Soupeř je výborný cíl na speciální karty, jejichž „točení“ je dle mého cílem úspěchu.

  To co Ty vytýkáš hernímu systému (rozdělení do hromádek, spousta číslíček, které spolu nesouvisí …) bych naopak vypíchnul jako poměrně zdařilé herní prvky, které spolu velice úzce spolupracují. Ani v nejmenším bych neřekl, že hra je ušita rychlou jehlou… řekl bych, že byla důkladně testována, promyšlena a odladěna.

  Ad přemýšlení: Jak píšeš, není třeba přemýšlet… To máš pravdu, ale to není třeba přemýšlet u žádné hry, tedy pokud nechceš vyhrát … A to platí i u osadníků. Na hru se musíš soustředit, neustále kombinovat, co a kdy zahrát, abys získal to co potřebuješ, nebo naopak nezahrát, protože si zbytečně vyplýtváš drahocenné zdroje …

  Ad hodnocení. Je mi malinko líto, že ke hře přistupuješ takhle (… grafické provedení nemá vliv na hodnocení …). Podle mého by hra (a zejména pak hra německého typu) měla být co nejzdařilejší (a to včetně grafiky). Jestli se o tuto tématiku zajímáš více, jistě Ti neunikly ankety Hra roku a Hra německé veřejnosti. Jendo (zdůrazňuji JEDNO nikoli JEDINÉ kriterium pro vítězství v této anketě je i provedeni hry) a když se podíváš, jaká ocenění tato hra získala (nominace na Hru roku 1997 a druhé místo v anketě Hra německé veřejnosti), musí ti být jasné, že kvalitní provedení grafických prvků by mělo být nedílnou součástí hry a tehdy si jistě zaslouží hodnocení koncového uživatele.

  A můj konečný verdikt: 4,5 hvězdiček z 5
  Jediné, co by mě malinko (ale opravdu jen malinko) mrzí je, že se hra nedočkala v ČR rozšíření, se kterým, se z průměrné hry (nerozšířené) stává exklusivním kusem (rozšíření obsahuje cca 250 karet, což dává původní hře s cca 120 kartami poněkud nový rozměr). Zároveň však dodávám, že od té doby, co jsem si toto rozšíření přivezl z Anglie jsem „obyčejné“ osadníky (nerozšířené) nehrál (snad jednou) a moje hodnocení tak může být ovlivněno tímto rozšířením. Odtud možná ta neshoda v mém a tvém hodnocení.

  A na úplný závěr dodávám, že hra si u mě vydobyla místo v mém osobním TOP FIVE spolu s těmito hrami:

  -Portoriko
  -Power Grid (Elektrárny)
  -TIKAL
  -ARENA – morituri te salutant

 33. Kamčatka
  5 z 5

  :

 34. Peter Liska
  2 z 5

  :


  Po skúsenostiach s klasickými osadníkmi, ich rozšírením Námorníci a po prečítaní recenzií na túto kartovú hru, som sa rozhodol pre jej kúpu. Avšak po niekoľkých odohraných hrách som bol sklamaný. Stratégia hry je veľmi monotónna. Najprv sa každý snaží „“nahrabať““ si z balíku čo najviac krajín, aby si zabezpečil dostatok zdrojov pre budúci rozvoj, následne príde bitka o mestá, aby bol priestor na stavanie rozšírení. Dosiahnutie posledných pár bodov, je síce už celkom zaujímavé, avšak táto časť hry trvá veľmi krátko. Rôznorodé možnosti rozširujúcich budov tak zostávajú často nevyužité. Náhoda je veľmi nepríjemná, hlavne zo začiatku, keď súper stavia cesty a dediny a doťahuje posledné krajiny za balíku, pričom vy ste ešte stále iba na základnej sade. Keď nemáte dostatok krajín, nemôžete platiť ani neskorší rozvoj … Hre by možno pomohol väčší počet krajín a miest, ale neviem … následne by bolo treba aj vyšší počet bodov na víťazstvo. Možno by sa hodili trochu viac drsné akčné karty s ktorými by sa dali narobiť väčšie problémy už takmer vyhrávajúcemu súperovi. Hra mi pripadá tak, že si každý stavia na svojom piesočku a súpera k hre ani veľmi netreba. Hra je inak spravená veľmi pekne (kartičky sú nadherné a kvalitné), návod je prehľadný a nápad osídľovania pre 2 hráčov je tiež fajn.

 35. DK
  5 z 5

  :

 36. Ferdinand
  5 z 5

  :

 37. Delvir
  5 z 5

  :

 38. Koudy
  4 z 5

  :

 39. Petra
  4 z 5

  :

 40. Fanda
  5 z 5

  :

 41. dilli
  3 z 5

  :

 42. XioN
  4 z 5

  :

 43. Felix
  5 z 5

  :

 44. Petr K
  5 z 5

  :

 45. Flamberg
  3 z 5

  :

 46. jerry1989
  3 z 5

  :

 47. Emil
  3 z 5

  :

 48. Anonym
  5 z 5

  :

 49. Draken
  4 z 5

  :

 50. messner
  3 z 5

  :


  Když jsem dostal Osadníky z Katanu,tak jsem měl obrovskou radost. Grafické zpracování kartiček je nádherné. Jenom by mohly být ze silnějšího materiálu. Jediné, co nám někdy kazí chuť ze hry, je opravdu vysoká NÁHODA. Když vám budou padat na kostce ta správná čísla surovin, nemá váš soupeř moc šancí ke zvratu hry. Hra se stane záležitostí jednoho hráče, což zaručeně druhého hrače znechutí. Když vidí,jak obratem ruky v jednom kole vyložíte dvě nebo tři kartičky a on ve svém tahu s bídou jednu za těžce uškudlené suroviny, protože mu nepřeje kostka! Hra se mi líbí, jen podíl NÁHODY by mohl být opravdu menší.

Přidat hodnocení hry