Osadníci z Katanu: Karetní hra

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
897

Originální název:
Osadníci z Katanu: Karetní hra
Rok vydání:
1996
Počet hráčů:
2 až 2
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Kategorie: . Štítek: .

Popis hry

Osadníci se přestěhovali do karetní podoby! Základní principy jsou stejné – hráči staví vesnice, silnice a města za suroviny, které získávají z jednotlivých surovinových polí. Mohou spolu také obchodovat. Velký význam mají akční karty, které umožňují hráči posilovat svůj vojenský nebo obchodní potenciál. Ale cest k vítězství je vždy několik…

Další informace

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Počet hráčů

2

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Delší hra – 60 až 120 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

1996

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

4 – náročná

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Asi nebudete zklamáni.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

ALBI, KOSMOS

Autoři

Klaus Teuber

– Informace o hře na internetovém obchodu Ostrov pokladů
– Funagain Gameweb
– BoardGameGeek
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.
– Pravidla hry

292 hodnocení k Osadníci z Katanu: Karetní hra

 1. PavelK
  4 z 5

  :


  Mám všechna rozšíření k základním osadníkům a bylo jen otázkou času, kdy si koupím i tuhle verzi pro 2.
  Bál jsem se pravidel, ale je to skvělý…
  Mám výhradu jedině k tomu, že hra vyžaduje docela velký stůl nebo hrajte na posteli.
  Líbí se mi ta komunikativnost této hry a to, že je pokaždé trochu jiná a po každém hodu musíte měnit své plány.
  Pokud hledáte zábavu pro dva… tohle je správná volba.

 2. netop
  2 z 5

  :

 3. Miguel Czert
  4 z 5

  :

 4. enia
  5 z 5

  :

 5. Lucka
  4 z 5

  :

 6. Emily
  4 z 5

  :

 7. Adam
  4 z 5

  :


  Osadníci z Katanu – karetní hra je skvělá zábava pro dva. To je jeden z největších kladů celé hry, stačí jeden spoluhráč a jde se na hru. Všechny klady už byly trefně vystiženy předchozími recenzenty, jenom zrekapituluju: skvělá hratelnost, moc pěkné grafické provedení, propracovanost, více strategií vedoucích k úspěchu, schopnost „“vtáhnout do hry““.

  Asi jediná nevýhoda je PROKLATÁ náhodovost. Většina her je vyrovnaných, ale zhruba jednou za čtyři hry se stane, že jeden hráč druhého naprosto převálcuje, např 12:5 a smůla je v tom, že to prostě není vinou toho prohrávajícího, nebo geniálností toho vyhrávajícího. Ale – kostkou. Když jednomu pořád chodí ruda, cihly atd., případně hned násobené hutí a cihelnou, dá se proti tomu těžko co dělat…jednu hru se mi právě toto stalo – protihráči chodily potřebné suroviny jako na zavolanou a já jsem z mých sviňských ovcí, jak už jsem jich měl celé tucty, už dostával amok – nejradši bych je všechny poslal na jatka. Nechci ale aby to vypadalo nějak pesimisticky. Osadníci jsou SKVĚLÁ hra, o dramatické zvraty ve vývoji v ní není nouze a o výsledku často rozhoduje infarktový závěr. Několikrát se stane, že otázka celkového vítězství či porážky je dílem jednoho jediného tahu. Po 2 hodinách usilovného snažení pak člověk bojuje jako by šlo o život a tepová frekvence, přitom vystřelí hodně nahoru.

  Ve hře je taky vhodně zastupený prvek blafování a odhadování síly soupeře – mám vyslat žháře, nemá soupeř náhodou biskupa, který ho otočí proti mně? Mám vyslat černého rytíře…Skvělá karta je špión, který mnohdy zvrátí vývoj hry. Po větě, kterou rád uvádím špióna do hry „“Vysílám svého nejlepšího zvěda na zasedání tvé městské rady, aby vyslechl tvé plány““, ukazuji obrázek špeha, poslouchajícího za rohem a soupeři se protáhne obličej zklamáním. A já vím, že špión narazí na něco VELKÉHO. Taky mám moc rád v ruce Biskupa, nejenom pro to abych mohl zastavit blížícího se žháře se slovy: „“Stůj, hříšníku. Copak nevíš že žhářství je zločinem z nejhorších? Bůh takový zločin potrestá, a proto otoč své kroky, vrať se zpátky k tomu, kdo tě navedl napadnout tuto mírumilovnou osadu a spal MU (radnici, huť, knihovnu, mincovnu, sklad…dle libosti) ať pozná jaké to je protivit se zákonům božím.““ Žhář to pak nevydrží a většinou (pravděpodobnost 66 procent:) to opravdu otočí:-)) Verdikt: určitě doporučuju, Katani karetní hra jsou skvělá zábava a vydrží dlouho aniž by se ohráli. Berte všemi deseti!!!

 8. stepan
  3 z 5

  :

 9. Lemon Dog
  3 z 5

  :

 10. Fanda
  5 z 5

  :

 11. Lucinka21CL
  3 z 5

  :

 12. murphy
  4 z 5

  :

 13. Charvi
  5 z 5

  :

 14. Tarenor
  3 z 5

  :

 15. D@no
  4 z 5

  :

 16. Pigin
  4 z 5

  :

 17. Radek P
  4 z 5

  :

 18. Karlovka
  5 z 5

  :

 19. Ondra
  4 z 5

  :

 20. Mr Krtek
  5 z 5

  :


  Hraním těchto her jsem přímo posedlý. Každý by si mohl říci „“ty kartičky se časem roztrhají a nebo zohybají““ ale tak tomu není. Kartičky jsou pevné, hra je graficky úplně super. Pravidla Jsou také domyšlená, nemůže nastat situace, kdy nevíte: smím nebo nesmím. Možná jedinou nevýhodou této hry je to, že se při ní dá snadno podvádět, musíte si zkrátka dávat pozor. Na hře je napsáno, že je od 10 let, mé malé sestře je 6 let a hrajeme spolu bez problémů. To, co je na kartičkách napsáno, si totiž po pár měsících hraní zapamatuje snad každý, což hru velice zrychlí.

 21. thomas
  4 z 5

  :

 22. BFM
  5 z 5

  :

 23. Shark
  2 z 5

  :


  Karetní verzi Osadníků z Katanu jsem si koupil již před několika lety v domnění, že pro hru ve dvou naleznu snáze spoluhráče. Nestalo se tak, a proto jsem se k jejich prověření dostal až před krátkým časem.
  Hra má výborné grafické provedení, obrázky jsou poutavé a snadno do hry vtáhnou. Hodilo by se ještě nějaké počítadlo vítězných bodů, ale s tímto zádrhelem se dá vypořádat relativně lehko.
  Princip je velmi podobný jako u deskových Osadníků, tedy jde o získávání surovin a jejich následné investování do stavby měst, vesnic a jednotlivých budov. Zde však nastává první nepříjemnost. Na rozdíl od deskové verze zde neházíte dvěma kostkami a výsledky nesčítáte, nýbrž pouze jednou kostkou. Zatímco u deskové varianty se dá působení náhody částečně zredukovat například taháním předem připravených čísel (viz návrhy u Osadníků z Katanu – deskové hry na těchto stránkách), zde jste opravdu hříčkou v „rukou“ kostky. Jestliže vám nepadá, jste de facto vyřízení. Vás soupeř totiž zpravidla nebude mít motivaci s vámi obchodovat (bývá výhodnější držet protivníka pod tlakem) a s výměnou jsou také potíže, jelikož můžete mít na každém surovinovém poli pouze tři suroviny – takže když nemáte štěstí na hody… Zde je nejvíce vidět zhoubná absence dalších hráčů, s jejichž (byť dočasnou) pomocí lze dominanci jednoho hráče zmenšit.
  Oproti deskovým Osadníkům také nemá každý hráč k dispozici vlastní města a vesnice, ale bere si je ze společného banku. A opět platí – v případě smůly na kostce vám soupeř může většinu měst vybrat, a jelikož pouze ve městech můžete stavět budovy, které vám samy o sobě přinášejí vítězné body, cílových 12 bodů se pro vás stane nedosažitelným snem.
  Podtrženo sečteno: Deskovým Osadníkům jsem se dlouho bránil, ale když jsme zavedli ono tahání čísel místo házení kostkou, rád si je při vhodné příležitosti zahraji. U karetních Osadníků to bylo přesně naopak – hodně jsem se na ně těšil, ale výsledek mě zklamal. Především díky značné roli náhody se podle všeho zařadí mezi hry, po nichž už asi více nesáhnu. Dvě hvězdičky dávám za grafickou úpravu a předchozí očekávání.

 24. Jitka
  5 z 5

  :

 25. lotr
  5 z 5

  :

 26. buralien
  4 z 5

  :

 27. Lee
  5 z 5

  :


  Je to už déle, co jsem si koupil základní verzi Osadníků s námořníky. Ale musim říct, že když se hraje s moc přemýšlivými typy hráčů, je tato hra příliš zdlouhavá. Což u karetních odpadá. Je to ideální hra pro dva hráče a dle mého subjektivního názoru asi to nejlepší co momentálně je u nás v prodeji. Jedinou nevýhodu bych našel v malém nedosatku karet. V Německu existuje ještě dalších PĚT rozšíření. U nás zatím nic. Ale první balíček by měl přijít do prodeje někdy v létě, tak se máme na co těšit.

 28. tučňák
  4 z 5

  :

 29. Merlin
  5 z 5

  :

 30. Marsha
  4 z 5

  :

 31. Jendouch
  4 z 5

  :

 32. ondro
  4 z 5

  :

 33. Méďa
  4 z 5

  :

 34. Droll
  4 z 5

  :

 35. zajíček
  4 z 5

  :

 36. IKA
  4 z 5

  :

 37. Robert
  4 z 5

  :

 38. Bluďa
  4 z 5

  :

 39. Lumirius
  4 z 5

  :

 40. gror
  4 z 5

  :

 41. Petr
  4 z 5

  :

 42. Anna
  4 z 5

  :


  Pochvalných recenzí je tu už hodně, ale nedá mi to a musím se přidat.Po zkušenostech s „“klasickými““ Osadníky jsme si pořídili i karetní verzi. Trochu jsme se toho báli, ale po pochopení pravidel se ukázalo, že je to opravdu skvělá hra. Her pro dva máme doma několik, ale od té doby, co máme Osadníky, tak hrajeme jenom je. Je v nich totiž tak akorát zábavy, náhody a komunikativnosti, pravidla jsou po prvních obtížích snadno pochopitelná a naprosto jasná a nikdy nejsou dvě hry stejné, pořád je co objevovat, pořád je možné měnit taktiku hry. Karetní Osadníky tedy vřele doporučuji nejen těm, kteří mají rádi klasickou verzi a ve dvou je nebaví hrát ji s pozměněnými pravidly. Tato investice se vám určitě vrátí ve formě příjemně herně strávených večerů. 4,5 bodu dávám jen proto, abych měla rezervu pro nějaké nové hry, ale moc nevěřím tomu, že bude něco lepšího.

 43. Maximus
  4 z 5

  :

 44. REM
  4 z 5

  :

 45. monika
  4 z 5

  :

 46. Bluefish
  4 z 5

  :

 47. xdavid
  5 z 5

  :

 48. postuli
  5 z 5

  :

 49. Gandalf
  5 z 5

  :

 50. kvetinka
  5 z 5

  :

Přidat hodnocení hry