Manhattan

3.25 z 5
(Hodnocení: 12)

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
Neznámý

Originální název:
Manhattan
Rok vydání:
1994
Počet hráčů:
2 až 1454
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Není známo nebo nedokážeme zařadit.
Doporučení hráče:
Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Katalogové číslo: 11118. Kategorie: .

Popis hry

Vypukla stavební horečka! Nejen na Manhattanu, ale i v jiných velkoměstech světa rostou mrakodrapy jako houby po dešti. Můžete si je postavit v Sydney, na Manhattanu N.Y., ve Frankfurtu, Hongkongu, Sao Paolu nebo v Káhiře. Čím více, tím lépe.
Otázkou zůstává, zda chcete být samostatným architektem nebo postavit svou část mrakodrapu na základy položené spoluhráčem. Rozhodnutí je na vás. Ale kdo by rád přenechal své pracně postavené dílo soupeři…?

Hra se skládá z několika kol. V každém kole si hráči připraví své budovy, které poté postupně pomocí svých karet umísťují na hrací plán. Při umísťování si mohou zvolit, zda postaví na prázdném poli nebo převezmou nadvládu nad již existující budovou.

Převzetí kontroly znamená ztrátu pro původního vlastníka. Rozhodování je těžké – pustit se do konfliktu nebo stát stranou? A jaký postup asi zvolí ostatní stavitelé.

Po každém kole se počítají body za nejvyšší mrakodrap, většinu mrakodrapů v každém městě a celkový počet mrakodrapů. Hráč s nejvíce body na konci hry vyhrává.

Další informace

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Počet hráčů

2 až 4

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Hra není do češtiny lokalizována nebo se do ČR nedováží.

Rok vydání

1994

Míra interakce

2 – komunikace není součástí hry

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Doporučení hráče

Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Výrobci

HANS IM GLÜCK

Autoři

Andreas Seyfarth

– Funagain Gameweb

12 hodnocení k Manhattan

 1. jakub
  3 z 5

  :

 2. eklp fistronek
  4 z 5

  :

 3. -grizzly-
  3 z 5

  :

 4. Shako
  1 z 5

  :

 5. murphy
  4 z 5

  :

 6. dooly
  4 z 5

  :

 7. tučňák
  5 z 5

  :

 8. marcel
  3 z 5

  :

 9. pogo
  3 z 5

  :

 10. Martin Blatný
  3 z 5

  :

 11. Láďa Smejkal
  3 z 5

  :

 12. Matěj Baťha
  3 z 5

  :

  Hra Manhattan představuje jednoduchou stavěcí hru, ve které je cílem hráčů postavit co nejvíce mrakodrapů. Na hracím plánu je šest měst a v každém z nich se nachází devět stavebních parcel. Hráči pomocí stavebních karet (karta na které je vyznačená jedna z devíti parcel, na kterou hráč smí v kterémkoliv městě stavět) umisťují na tyto parcely své kameny, které představují jedno až čtyři patra mrakodrapu. Nejdůležitějším aspektem hry je to , že nebudují každý své mrakodrapy, ale že je staví společně, přičemž za vlastníka mrakodrapu je považován hráč, který umístil poslední kámen. Chce-li ovšem někdo pokračovat ve stavbě rozestavěného mrakodrapu, musí mít v součtu s přiloženým kamenem tolik pater mrakodrapu jako dosavadní vlastník. Hracích kamenů má hráč k dispozici 24 a z nich si vybere 6 na jedno kolo. Po jejich postupném umístění se hra vyhodnotí bodově, přičemž rozhodující je počet mrakodrapů, převahy v jednotlivých městech a nejvyšší mrakodrap. Vyhraje ten, kdo získá ve čtyřech kolech nejvíce bodů.

  Výhodou hry je jednoduchost pravidel, která se dají naučit a pochopit velmi rychle. Další plus pro tuto hru je její vcelku akční průběh, hra probíhá svižně a vlastnictví mrakodrapů stejně tak jako převahy ve městech se neustále mění.

  No ale nemůžeme pořád jenom chválit. Jak už to u těchto her bývá jde jednoduchost hry na úkor strategie. A to znamená trochu více náhody ve hře. Takže u této hry nečekejte komplikované strategické postupy, ale berte jí spíš jako takový strečing pro Váš mozeček (a netahejte do toho školní jídelnu:-)

  Takže si honem najměte partu dělňasů a můžete hned začít stavět:-)

Přidat hodnocení hry