Carcassonne – základní hra

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
168

Originální název:
Carcassonne
Rok vydání:
2001
Počet hráčů:
2 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně dlouho trvající hra – asi 30 až 70 minut

Katalogové číslo: 11112. Kategorie: . Štítky: , .

Popis hry

Jihofrancouzské město Carcassonne je pověstné svým jedinečným opevněním, které se vyvíjelo od římských dob až po časy rytířů. Hráči se vydávají se svou družinou na cesty a louky, do měst a klášterů, aby hledali štěstí kolem Carcassonne. Vzhled krajiny je v jejich rukou a strategické rozmístění družiníků, ať už sedláků, lupičů, mnichů nebo rytířů, určuje cestu k úspěchu.

Hráči vykládají jeden po druhém karty s motivem krajiny. Vznikají cesty, města, louky a kláštery, na které mohou hráči umístit své figurky, aby sbírali body. Body se započítávají jak v průběhu hry, tak na jejím konci, a proto je vítěz znám až po konečném sčítání.

Tak jako je jihofrancouzské město Carcassonne pověstné svým jedinečným opevněním, tak se hra Carcassonne stává pověstnou svou úspěšností. Od jejího uvedení na trh v roce 2001 se prodalo již několik milionů kusů.

K dispozici je řada rozšíření, která hru obohacují o nové prvky.

 

Rozšíření hry:

 

Další informace

Počet hráčů

2 až 5

Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2001

Autoři

Klaus-Jürgen Wrede

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla hry:

Odkazy:

Videa:

Videopředstavení hry (MindOK, délka videa: 1:58 min.):

Videonávod k nové edici hry Carcassonne (délka videa: 14:50 min.):

381 hodnocení k Carcassonne – základní hra

 1. bejka
  5 z 5

  :

  Konečně mi někdo ukázal, že hry nejsou pouze o kartách, nudném člověče nezlob se a úmorných dostizích a sázkách. Carcassonne mi ukázali známí, hráli jsme ve 4, a k tomu mě ještě museli přemlouvat, abych se vůbec k hraní svolila. Nelitovala jsem- po pochopení jednoduchých pravidel jsem začala i trochu taktizovat, druhá hra již stála za to. Teď, když už mám svou hru, sháním další a další rozšíření. A co jsem nejvíce ocenila, je to, že se dá hra hrát bezvadně i ve dvou 🙂 Pokud si pořídíte k základní sadě i více rozšíření, hru může hrát až 8 lidí.

 2. SarkaB
  4 z 5

  :

  Asi nejznámější budovatelská hra, kterou lze hrát jak ve dvou, tak i více lidech, s jednoduchými pravidly, které pochopí i menší děti. Problémem však je, že po nějakém čase omrzí, takže je třeba kupovat rozšíření, kterých je ale pěkné množství.
  Nejradši ji hraji v co největším počtu hráčů, protože pak dochází k častým šarvátkám o města, což alespoň v našem kolektivu vždy oživí hru a přidá trochu toho napětí 🙂

 3. rengo
  4 z 5

  :

  Kvalitní hra, která neurazí a dá se úplně naučit už při prvním hraní. U základní hry člověk nemusí nějak složitě taktizovat a přesto může vyhrát. S nabalujícími rozšířeními se pravidla ztěžují a možností přibývá. Podmínkou pro hraní pak určitě bývá velký stůl. Doufám, že brzy přibude nějaké rozšíření, ve kterém by se nacházely figurky pro další hráče – po všech rozšířeních je k tomu kartiček dost.

 4. Spud.Murphy
  5 z 5

  :

  Tak jako pro spoustu ostatních zdejších přispěvovatelů, byl Carcassonne má první moderní desková hra. Jen díky ní jsme se stali aktivními hráči deskovek. Hrál jsem to ve všech možných počtech hráčů a můžu říct, že zábavný je úplně stejně jak ve dvou, tak v pěti (v základní verzi) a v šesti (s 1. rozšířením). Při tom, jak jsou jednoduchá pravidla se v Carcassonne dá hodně taktizovat, ale hlavně škodit a krást hrady, cesty a louky, což je ta nejlepší zábava 🙂 Je k tomu spousta skvělých rozšíření, pokud by Vás omrzela základní hra.

 5. Peet
  5 z 5

  :

  Jedna z mojich prvních „moderních“ deskovek. Skvělá hratelnost, každá hra je jiná, navíc se dá postupně zpestřovat velkým množstvím rozšíření. Ideální volba.

 6. Durdas
  5 z 5

  :

  Carcassonne – jedna z mých oblíbených her. Poprvé jsem se k ní dostal u příbuzných a moc se mi zalíbila. Nakonec po pár letech jsem si pořídil vlastní.

  Nejčastěji hraji bohužel Carcassone jen ve dvou lidech, ale i tak je to zábava, protože není nic lepšího než se při vývoji hry hecovat či si vzájemně znepříjemňovat uzavírání měst či cest.
  Avšak s větším počtem hráčů roste i zábava a to je jenom dobře.

  Hra se mi moc líbí po estetické stránce (krásně namalovaná), po herní stránce a také po taktické stránce kdy je v některých velmi těžké rozhodnutí kam tu kartičku přiložit.

  Pro mě jasných 5*! 😀

 7. cornello
  5 z 5

  :

  Nic víc nemusím napsat než, že to je moje nejoblíbenější stolní hra 🙂

 8. Bejus
  5 z 5

  :

  V podstate moja prvá „moderná“ dosková hra, kvôli ktorej som sa stala veľkým fanúškom týchto hier 🙂 Hra je jednoduchá, dá si to užiť aj vo dvoch aj vo väčšom počte hráčov. Je to dokonalý darček pre každého (nielen kvôli tomu, že na ďalších x-rokov máte problém vyriešené kvôli rozšíreniam :D). Obsahuje pekne ilustrované kartičky a je ich celkom dosť. Hra má podľa mňa ideálnu dĺžku.
  Je to určite kúsok, ktorý by nemal chýbať zo žiadnej zbierky.

 9. Liiiii
  5 z 5

  :

  Výborná hra. Velmi strategická. S přibývajícími rozšířeními, čím dál tím delší. Ale stačí i jen tato základní verze a zabaví na hodně dlouhou dobu. Doporučuji!!!

 10. Orel91
  3 z 5

  :

  Nepočítám-li Člověče nezlob se a Dostihy a sázky, bylo Carcassonne mou první stolní hrou, na kterou velice rád vzpomínám a kterou vytáhnu pokaždé, když do našeho kolektivu hráčů přibude nějaký nováček.
  V základním provedení je hra nenáročná, lehká na vysvětlení a poměrně rychlá, navíc vhodná i pro mladší hráče, takže ideální pro rodinné večery (spíše odpoledne) s dětmi.
  Bohužel, pro starší hráče se stane během krátké chvíle poměrně nezáživná a až příliš jednoduchá. Pro ozvláštnění je třeba ji proto rozšířit a to není zas tak levná záležitost. Nicméně, jako startovací hra (pro nováčky v oblasti stolních her) ideální a správný fanoušek deskovek by si měl Carcassonne minimálně jednou určitě vyzkoušet! 🙂

  + Nenáročná na pochopení
  + Poměrně rychlá
  + Vhodná pro mladší hráče a děti
  + Pěkné zpracování

  – Bez rozšíření se rychle ohraje

 11. Benule
  4 z 5

  :

  V jednoduchosti je krása – žádné složité pravidla na vysvětlování, hra krásně odsýpá a zažijete spoustu zábavy. Většinou hráváme ve dvou spolu s mým 12-letým bratrem (ale již několik let, takže vhodná i pro menší děti). Tím, že se hrací plocha skládá, vyjde pokaždé jinak a hra se tak neokouká. Máme doma základní sadu + rozšíření Princezna a drak, i když s tím jsme ještě moc nehráli. Letos na Vánoce plánuji rozšíření, tak musím ještě podumat které 🙂 Jak už tu zaznělo – pro vstup do kouzelného světa deskových her je Carcassonne ideální volbou.

 12. hromadalidi
  4 z 5

  :

  Deskovka pro celou rodinu. Tak bych tuto hru shrnul. Pravidla velmi jednoduchá. Pokud přizvete i malé cvčky jdou zjednodušit i více. Přikládání krajinek a stavba měst je lákavým tématem, jak pro malé tak i pro velké. Sice není tolik taktických možností, hlavně pouze se základem, ale i tak se s Carcassone dá prožít nejedno milé nedělní odpoledne u kterého si nemusíte nutně zavařit všechny mozkové závity.

 13. lenulefazole
  5 z 5

  :

  Zatím nejlepší hra, kterou jsem já a členové mé rodiny poznali. Máme ji a hrajeme ji už 15 let. Zpočátku jsem koupila jen základní verzi, ta se mi zdála příliš jednoduchá, dokoupila jsem hostince a katedrály a kupci a stavitelé a ještě jednu základní sadu – to vše smícháno (ponechala jsem jen sedm malých a jednu velkou figurku + stavitel, prasátko) je super hra – akorát dlouhá a akorát napínavá, nestačíme se nudit, není zdlouhavá… prostě SUPER. Je tak akorát, už jsem ani nechtěla kupovat další rozšíření… snad letos podlehnu a koupím draka a princeznu, ale už nic 🙂 . VŠEM DOPORUČUJI já i mé teď už 6leté a 7leté děti, které hrají od 4 let.

 14. XiQiX
  4 z 5

  :

  Zprvu jsem na tuto hru pohlížela dost skepticky, působila na mne jako nějaké divné pexeso pro děti. Musím ale říct, že po pár hrách jsem zjistila, že jde o povedenou hru založenou na velmi jednoduchém herním principu.
  Velmi se mi líbí možnost utváření vlastní krajiny.
  Pouze základní krabice je dle mého názoru na dobrou partii málo.
  Pro větší zábavu doporučuji dokoupit alespoň jedno rošíření, které hru obohatí o kartičky krajiny.
  Dále existuje celá řada různých rozšíření, které hře dodají ještě další herní mechanismy a tím tak hře dodají opravdu šťávu.
  Osobně jsem svou sadu doplnila o všechna Minirozšíření, která zatím vyšla. jsou opravdu velmi zábavná.
  Z velkých rozšíření mne dost zklamalo rozšíření s vodníma plochami. Hra je velmi těžkopádná a nekompatibilní se základní hrou.
  Rozšíření Lovci a sběrači je milou alternativou pro malé děti, ale taktéž nekompatibilní.
  Samotné Carcassonne je zábavná poměrně rychlá hra po celou rodinu při které se pobaví i dospěl.

 15. jiri.glucksmann
  3 z 5

  :

  Hru Carcassonne popravdě nemám moc v lásce. Je to tím, že v ní zásadně nevyhrávám. Po prvním rodinném zahrání základní verze jsem byl nadšen, po přidání několika rozšíření jsem byl učarován.. po přidání všech rozšíření jsem byl rozčarován. Ve hře je tolik možností jak získat body, až není reálné sledovat úplně všechny. Když už si myslím, že mám vyhráno, někdo mi zajme figurky a je konec. A tak je to pořád. Nicméně – pokud nějaká rozšíření nepoužijeme, jedná se o výjimečnou hru, i když je již slušně letitá a hodněkrát překonaná. Pro herní večer s přáteli se může jednat o hru, kdy se pořádně pobavíte, či rozkmotříte 🙂 Základní herní princip je dobrý, dobře se v něm orientuje a učí se. Jediný opravdu velký problém, který spatřuji, je fakt, že naučit někoho celou hru s rozšířeními je takřka nemožné a místo zahrání super hry se večer promění v neustálé čekání na (stejně nakonec chybné) rozhodnutí.

 16. martins
  5 z 5

  :

  Toto bola pred rokmi naša prvá moderná spoločenská hra. Jej obrovskou výhodou je, že každá hra je úplne iná, hra ma prekrásne grafické spracovanie. Napriek tomu, že v hre je faktor náhody (výber kartičky z kôpky) dá sa celkom slušne taktizovania, bojovania o mestá a územia. Nakoľko víťaz je mnohokrát známy až úplne po započítaní poslednej figúrky, tak hra je napínavá až do konca. Základná verzia je hrateľná aj s malými deťmi – syn ju hráva 5. rokov.

 17. Naifa
  5 z 5

  :

  Hru máme doma moc rádi. Je vidět, jak člověk postupně přichází na tajemství hry. Hru hraji již dlouho, ale přítel objevil její krásy teprve při jejím zakoupení domu. Zpočátku bylo snadné porazit někoho, kdo to hrál poprvé, či poněkolikáté. Postupem času však i on přišel na kouzlo nenápadného připojení louky k mé již obsazené, nebo celkově na strategii celého hraní. Teď je hra o to zábavnější, že člověk musí přemýšlet.
  Máme ke hře i pár rozšíření, díky kterým je hra zajímavější a zábavnější.
  Všem, co mají rádi deskové hry, nebo s jejich hraním chtějí začít tuto hru velmi doporučuji. Je totiž vždy jiná a nestane se vám, že by vás omrzela. Pokaždé je svět jiný. Někdy je to více louk, jindy jedna větší. Vždy je rozestavění měst a cest jiné a to zabezpečuje variabilnost a rozmanitost celé hry.
  Samozřejmě čím více hráčů hraje, tím je hra lepší.

 18. Pedestrian
  4 z 5

  :

  Za to jaký význam měla/a možná stále má pro šíření deskových her si získala o hvězdičku navíc.

 19. matewr
  4 z 5

  :

  Pro začátek jedna z nejlepších voleb.

 20. Jakub Dobal
  4 z 5

  :

  Skvělá rodinná hra.

 21. Spud.Murphy
  4 z 5

  :

 22. SASAN_KING
  5 z 5

  :

 23. Šárka
  5 z 5

  :

 24. Cesarea
  5 z 5

  :

 25. nelus
  4 z 5

  :

 26. Katy
  5 z 5

  :

 27. placa80
  5 z 5

  :

 28. Zeppe
  3 z 5

  :

 29. Trauma_Zero
  4 z 5

  :

 30. Kubusz
  2 z 5

  :

 31. Lucienka
  5 z 5

  :

 32. MK2
  4 z 5

  :

 33. Agrael
  4 z 5

  :

 34. Lukas
  4 z 5

  :

 35. ladcu
  4 z 5

  :

 36. Baliend
  4 z 5

  :

 37. HV
  3 z 5

  :

 38. Psychela
  4 z 5

  :

 39. Lachvos
  4 z 5

  :

 40. Evasc
  4 z 5

  :

 41. klasternice
  4 z 5

  :

  Vřele doporučuji pro rodinnou hru
  Velice zajímavá rodinná hra. Doporučuji jak pro menší ale i větší rodinné příslušníky. Cílem hry je stavět hrady, obsazovat louky a cesty. Hra je dosti kreativní, pokaždé má jiný tvar a pokaždé postavíte jinak velké hrady, louky a cesty. Je taky důležité s kým hru hrajete – pokud máte zákeřného protihráče, který se vám snaží stavění hradu překazit a snažit se k vašemu hradu přistavět či ho úplně přebrat, musíte mít promyšlenou taktiku, jak se daného hráče zbavit ze svého hradu. Hra není náročná na pochopení, pravidla se dají nastudovat za pár minut. Doporučuji zakoupit rozšíření, které hru nejen okoření, ale také udělá složitější a záživnější. A také vás může hrát více – v základní hře mohou hrát 4 hráči, v rozšíření jsou potom materiály i pro pátého hráče. Jinak herní kartičky jsou z kvalitního pevného materiálu, panáčci ze dřeva, nehrozí rozšlápnutí ani jiné poškození hry. Mohu vřele doporučit pro hru ve dvou i více hráčích.

 42. majlo
  5 z 5

  :

 43. Radimur
  4 z 5

  :

 44. EvaK
  5 z 5

  :

  Skvělá hra
  Tuto hru jsme dostali na Vánoce a hrajeme ji snad každý den. Velmi rád hraje i náš syn, který okamžitě pochopil pravidla, časem obkoukal a pochopil i strategie – např. jak získat soupeřův hrad nebo jak překazit soupeřovi stavbu 🙂 Dokoupili jsme si i první 2 rozšíření a hra je teď mnohem zajímavější. Chválím i MindOK, okamžitě nám zaslali panáčka, kterého jsme měli v nově koupené hře poškozeného. Carcassonne opravdu doporučuji. Máme v plánu si pořídit i další hry, tak doufám, že budeme také spokojeni.

 45. MammuT
  4 z 5

  :

 46. marciska
  3 z 5

  :

 47. Veronika
  5 z 5

  :

 48. janapo
  4 z 5

  :

 49. amek
  5 z 5

  :

  Carcassonne
  Hra je vystavena na principu prikladani jednotlivych karticek s motivy krajiny k zakladni karte hry a tim zvetsovani herni plochy stavbou mest, cest, kostelu a luk za ktere hraci ziskavaji body. Cilem hry je mit nejvice bodu na konci hry, tzn kdyz dojdou karticky. V teto hre pro dva az pet hracu je hlavnim stavebnim kamenem souperivost o vytvarene stavby. Neprimo se lze pripojovat do staveb souperu a tim s nimi sdilet, nebo jim dokonce sebrat, body za dostaveni. Prestoze hra se da hrat „“nenasilne““ (zadna intervence mezi souperi, kazdy si stavi svoje), nejvetsi zabavu a strategii spatruji prave v soupereni o jednotlive stavby.
  Nahoda se v teto hre vyskytuje v prvku lizani jednotlivych karet, nicmene nehraje zas tak podstatnou roli, nebot vetsina karet je ve hre vicekrat. Vyhodu ziskava hrac, ktery si pamatuje pocet a podobu jednotlivych karet a dokaze toho vyuzit pri hre at uz ku prospechu pri stavbe vlastnich staveb, nebo k poskozeni souperu.
  Pro hru vyslo mnoho rozsireni, ktere ji obohacuji, ale zaroven take zcela meni strategie zname ze zakladni sady. Hra je pro svou obrovskou variabilitu zarukou zabavy na opravdu dlouhou dobu a v pripade, ze vas omrzi, doporucuji sahnout po nekterem z rozsireni. Ja mam zkusenosti s prvnimi dvemi (Hostince a Katedraly, Kupci a Stavitele) a musim rici, ze obe hre pridavaji na dramaticnosti a zabavnosti. Cas na dohrani jedne partie hry Carcassonne s dvemi rozsirenimi je zhruba 30 – 45 minut.

  Narocnost pravidel: nizka (2/5)
  Zabavnost: vysoka (5/5)
  Variabilita: vysoka (5/5)
  Faktor nahody: nizky (2/5)

  Ohodnoceni: 5/5

 50. JoiceD-C
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry