Carcassonne – základní hra

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
171

Originální název:
Carcassonne
Rok vydání:
2001
Počet hráčů:
2 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně dlouho trvající hra – asi 30 až 70 minut

Katalogové číslo: 11112. Kategorie: . Štítky: , .

Popis hry

Jihofrancouzské město Carcassonne je pověstné svým jedinečným opevněním, které se vyvíjelo od římských dob až po časy rytířů. Hráči se vydávají se svou družinou na cesty a louky, do měst a klášterů, aby hledali štěstí kolem Carcassonne. Vzhled krajiny je v jejich rukou a strategické rozmístění družiníků, ať už sedláků, lupičů, mnichů nebo rytířů, určuje cestu k úspěchu.

Hráči vykládají jeden po druhém karty s motivem krajiny. Vznikají cesty, města, louky a kláštery, na které mohou hráči umístit své figurky, aby sbírali body. Body se započítávají jak v průběhu hry, tak na jejím konci, a proto je vítěz znám až po konečném sčítání.

Tak jako je jihofrancouzské město Carcassonne pověstné svým jedinečným opevněním, tak se hra Carcassonne stává pověstnou svou úspěšností. Od jejího uvedení na trh v roce 2001 se prodalo již několik milionů kusů.

K dispozici je řada rozšíření, která hru obohacují o nové prvky.

 

Rozšíření hry:

 

Další informace

Počet hráčů

2 až 5

Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2001

Autoři

Klaus-Jürgen Wrede

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla hry:

Odkazy:

Videa:

Videopředstavení hry (MindOK, délka videa: 1:58 min.):

Videonávod k nové edici hry Carcassonne (délka videa: 14:50 min.):

381 hodnocení k Carcassonne – základní hra

 1. Ptacnik
  4 z 5

  :

 2. RTMyšák
  3 z 5

  :

 3. abekara
  3 z 5

  :

 4. lolook
  4 z 5

  :

 5. MikZap
  4 z 5

  :

 6. ekyticka
  5 z 5

  :

 7. hanav
  5 z 5

  :

 8. Dave
  5 z 5

  :

 9. blackfighter
  4 z 5

  :

 10. Davides9
  4 z 5

  :

 11. Mofik
  4 z 5

  :

 12. sheila9
  4 z 5

  :

 13. hypik
  4 z 5

  :

 14. tomeška
  4 z 5

  :

 15. RadimB
  5 z 5

  :

 16. Pimenta
  5 z 5

  :

 17. Kuba
  5 z 5

  :

 18. Sai
  4 z 5

  :

 19. Lirka
  5 z 5

  :

 20. mikeš
  5 z 5

  :

 21. Asindor
  4 z 5

  :

 22. palcice
  4 z 5

  :

  Dobrá hra, k absolutní špičce však nepatří
  Carcassonne je hra, která je ostatním hrám někdy trochu podobná systémem přikládání karet, tento způsob tvoření plánu však použili jako první (možná osadníci vznikli dřív, to nevím, ale u nich se herní plán vytvoří a pak se na něm hraje ale zde je hra přímo jeho tvoření). Ze začátku vám hra připadá jako možná přímo nejlepší, ale časem vám začne pouhé přikládání kartiček a panáčků nudit. Tento problém by možná mohli pomoci vyřešit rozšíření, ale žádné zatím nevlastním, tak nevím jaká jsou. Zajímavým prvkem hry jsou sedláci, kteří vlastní určitou louku a za každý hrad, který na ní leží dostanete tři body. Ale málokomu se líbí (hrajeme, dle mého bohužel bez nich), ikdyž je pravda, že nakonec jedna louka je výnosná (tak 6 hradů) a na ostatních je hrad jeden, ale mě to přijde jako zajímavé ozvláštnění a poznat, která louka je ta dobrá a bude růst již ze začátku je také těžké, dobré je také, když hráč staví malé hrady pouze kvůli tomu, aby měl víc bodů za sedláka. Dalším zajímavým prvkem je budování společného hradu, dva hráči se domluví a postaví dva hrady vedle sebe, které potom spojí a budují společně – ještě mě napadlo, že by bylo zajímavé, kdyby to při hře třeba pěti hráčů udělali tři, ale hrál jsem max. ve třech a jednou na výstavě ve čtyřech –. Podobným prvkem je „kradení hradu“, tzn. Když má protihráč velký hrad, tak postavíte jednu kartičku vedle něho a druhou je spojíte, tak hrad patří oběma. Je tu však pravidlo, že když je na jednom hradě víc panáčků jedné barvy, tak hrad patří pouze jim, proto se dá proti podobným trikům bránit, ale pozor, když budete neopatrní, může se stát naopak, že přijdete o celý hrad, nejen, že z něj bude mít protihráč body.

  Shrňme to jednoduše:

  +
  Každá hra je jiná právě díky tomu, že tvoření herního plánu z malých kartiček je hra sama o sobě
  Je zde také několik zajímavých taktických možností
  Možnost, že si dva hráči budou ve hře více hráčů vzájemně pomáhat v budování, aby byli silnější


  Tento mechanizmus přikládání kartiček je ve více hrách a tak už přestává být osobitý a to, že Carcassonne jej použilo jako první hra na tom bohužel nic nemění. Taktické varianty se rychle ohrají, přestože jsou zajímavé

  Mé celkové hodnocení hry je 4 z 5 a rozhodně si myslím, že je „jako šité na míru“

  Snad jsem vám svou recenzí pomohl při rozhodování a v případě, že již Carcassonne máte přeji spoustu zábavy, při jeho hraní.

 23. little
  4 z 5

  :

 24. karelik
  5 z 5

  :

 25. bacil
  2 z 5

  :

 26. Frutis
  4 z 5

  :

 27. Missak
  3 z 5

  :

 28. Tosha
  4 z 5

  :

 29. Piestany
  4 z 5

  :

 30. Davides
  5 z 5

  :

  Výborná hra
  Spoločenské hry ma bavili a preto som začal s Carcassonne. Dostal som ho na narodeniny. S očakávaním som ho rozbalil. Z krabice vypadlo 72 kartičiek, 40 figúrok v piatich farbách, bodovacia tabulka s 50 políčkami a české a slovenské pravidlá. Pravidlá som na prvý krát vôbec nepochopil, preto Carcassonne hrám doteraz trochu inak. V skutočných pravidlách je to asi nejako takto: Na začiatku hry sa do stredu hracej plochy položí začiatočná kartička s tmavou zadnou stranou. Bodovacia tabulka sa umiestni na kraj hracej plochy. Hráči si vyberú osem figúrok z jednej farby a jednu z nich položia na bodovaciu tabulku. Ostatné majú k dispozícií. Hra sa začne ťahom prvej kartičky, na ktorú si hráč môže umiestniť jednu svoju figurku. Môže ju umiestniť na mesto – rytier, lúku – sedliak, cestu – lupič a na kláštor – mních. Nesmie figúrku umiestniť na miesto, kde je už iná figurka, vrátane svojej vlastnej. Keď sa na jednej oblasti ocitnú dve a viac figuriek, body dostane hráč s vyšším počtom figuriek. Ak je figuriek rovnako, body dostanú obaja hráči. Body sa hodnotia takto: -keď je mesto uzavreté, za jednu jeho časť, kartičku sa dostane po dvoch bodoch. Za erb +2 body. -cesta je uzavretá vtedy, keď sa na oboch koncoch končí križovatkou, kláštorom alebo končí v meste. Za cestu sa dostane po jednom bode za kartičku, z ktorej sa skladá. –kláštor je uzavretý vtedy, ak ho obkolesuje osem kartičiek. Za kláštor sa dostane po deväť bodov. –lúky slúžia počas hry na umiestnenie sedliakov. Body sa počítajú až na konci hry. Hráč, ktorý má na lúke početnú prevahu figuriek dostane po troch bodoch za každé uzavreté mesto, ktoré susedí s jeho lúkou bez ohľadu na veľkosť. Na konci hry sa započítajú body aj za neuzavreté oblasti. Za cestu po jednom bode za kartičku, za mesto po jednom bode za kartičku (aj erb má hodnotu jedného bodu), za kláštor po jednom bode za kartičku, ktorá ho obkolesuje vrátane samotného kláštora. Je to skvelá a zábavná hra, odporúčam!

 31. Zdenek_
  5 z 5

  :

 32. dubis
  5 z 5

  :

 33. Kelt
  4 z 5

  :

 34. colonel
  3 z 5

  :

 35. Sudan
  4 z 5

  :

 36. Teferi
  4 z 5

  :

 37. ZdenT27
  4 z 5

  :

 38. zde5
  4 z 5

  :

 39. Marwin
  5 z 5

  :

  louka, cesta, hrad
  Společenské hry mám velice rád. Začal jsem tedy hrou Cascassonne. Měla to být jednoduchá hra, tak proč nehrát ji? Pravidla hry byla jasná. Je to hra i pro úplně začátečníky. Je přehledná, srozumitelná, ale pokud hráči chtějí, může být i velmi zábavná a trvat i delší dobu. Hru můžete hrát dvěma způsoby: buď si ji jen tak odehrajete, spočítáte body a konec, nebo si ji můžete různými způsoby a rozšířeními okořenit. Moje přítelkyně vymyslela, jak krást hrady a tak získávat spoustu bodů navíc. Takže já se můžu snažit si postavit velký hrad, když ona mi ho pak zebere, a v tu chvíli začínáte u hry i přemýšlet. Strategizovat. Kam nejlépe umístit svoji figurku, který hrad má větší cenu, jak nejlépe zvítězit. Pak je hra velmi zábavná a pro mě je prostě ta nej. Je sice v základu velmi jednoduchá, ale má své kouzlo. Mám doma i nějaké rozšíření a pokud můžu, tak jenom doporučiji. Sama základní hra nenabízí tolik možností jako spolu a rozšířeními. A má to velkou výhodu, pokud nechcete, tak s rozšířením hrát vůbec nemusíte. Tato hra je pouze ve vaší režii. Pokud by jste měli nějaký problém s pravidly nebo s čímkoliv ohledně této hry, tak pokud budu vědět rád poradím.

 40. pastelka
  4 z 5

  :

 41. tootsie
  3 z 5

  :

 42. Minerva
  4 z 5

  :

 43. rokl
  4 z 5

  :

 44. Wohma
  4 z 5

  :

 45. Payavon
  3 z 5

  :

 46. Archos
  2 z 5

  :

 47. Martin
  3 z 5

  :

 48. EvilGrace
  5 z 5

  :

 49. Milas
  5 z 5

  :

  Carcassonne
  Hru vlastním od Vánoc a nemůžu se ji nabažit. Hra je svižná, zábavná a pochopí ji opravdu každý. Nemusíte se bát těžkých a zdlouhavých pravidel. Základní verze je dobře hratelná ve dvou i v pěti. Kdo chce může si zkusit promýšlet strategii a plánovat dopředu a ten kdo se na toto necítí zvládnu hru taktéž dost obstojně i bez toho. Doporučuji určitě vyzkoušet.

 50. ikri
  3 z 5

  :

Přidat hodnocení hry