Carcassonne – základní hra

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
200

Originální název:
Carcassonne
Rok vydání:
2001
Počet hráčů:
2 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně dlouho trvající hra – asi 30 až 70 minut

Katalogové číslo: 11112. Kategorie: . Štítky: , .

Popis hry

Jihofrancouzské město Carcassonne je pověstné svým jedinečným opevněním, které se vyvíjelo od římských dob až po časy rytířů. Hráči se vydávají se svou družinou na cesty a louky, do měst a klášterů, aby hledali štěstí kolem Carcassonne. Vzhled krajiny je v jejich rukou a strategické rozmístění družiníků, ať už sedláků, lupičů, mnichů nebo rytířů, určuje cestu k úspěchu.

Hráči vykládají jeden po druhém karty s motivem krajiny. Vznikají cesty, města, louky a kláštery, na které mohou hráči umístit své figurky, aby sbírali body. Body se započítávají jak v průběhu hry, tak na jejím konci, a proto je vítěz znám až po konečném sčítání.

Tak jako je jihofrancouzské město Carcassonne pověstné svým jedinečným opevněním, tak se hra Carcassonne stává pověstnou svou úspěšností. Od jejího uvedení na trh v roce 2001 se prodalo již několik milionů kusů.

K dispozici je řada rozšíření, která hru obohacují o nové prvky.

 

Rozšíření hry:

 

Další informace

Počet hráčů

2 až 5

Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2001

Autoři

Klaus-Jürgen Wrede

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla hry:

Odkazy:

Videa:

Videopředstavení hry (MindOK, délka videa: 1:58 min.):

Videonávod k nové edici hry Carcassonne (délka videa: 14:50 min.):

381 hodnocení k Carcassonne – základní hra

 1. MMM
  5 z 5

  :

  Keď nemáte túto hru, máte menšie kreatívne deti a chcete ich na chvíľu odtrhnúť od PC, tak na čo ešte čakáte? Kupujte! Problém bude, keď zistia, že hra je už aj elektronicky v 3D…
  Za mňa je Carcassonne najlepšia séria hier v mojej zbierke aj mimo nej, ktorej môžem dať nálepku „detská“.
  Náročných hráčov určite neuspokojuje vplyv náhody – Môj TIP: nech víťaza určí sčítanie dosiahnutého skóre z viacerých (napr. 10 hier, čím viac tým lepšie) a potom je už väčšia šanca, že víťaz hru naozaj viac ovláda. NAJLEPŠIE TO FUNGUJE PRI 2 HRÁČOCH, pri viacerých už nastáva problém v tom, že prehrávajúci sa počas série začnú spolčovať proti lídrovi (mám s tým osobné skúsenosti :-)) aby ho dobehli, čo zase napomáha slabšiemu hráčovi počas priebehu a najkľúčovejšou sa stáva hra posledná, keď už nikto nechce spolupracovať a hrabe len sám za seba – proste ako v Tour de France.

  (Vysvetlenie: Je to preto, lebo pri stavbe mesta s vyrovnanou prevahou síl body dostávajú všetci vlastníci – skóre sa nedelí počtom vlastníkov. Prehrávajúci hráči sa dohodnú, že si tam dajú rovnako veľa figúrok a mesto dobudujú spoločne rovnakým počtom ťahov. Nemajú dôvod chcieť túto dohodu porušiť a získať mesto len pre seba, pretože takouto aktivitou by si pomohli len proti spoluvlastníkom, ale nie nezúčastnenému lídrovi, ktorému by ich spory len vyhovovali, pretože body by získal iba 1 hráč, s ktorým by navyše už nikto nechcel znovu spolupracovať. A prečo by nikto nechcel takúto dohodu s vyhrávajúcim? No, lídrovi by veľmi pomohlo keby s ním niekto ťahal za spoločný povraz, ale tohto zradcu prehrávajúcich by to stavalo na prinajlepšom druhé miesto za lídrom, ak by ich spolupráca bola účinnejšia ako spolupráca ostatných.)

 2. sirrka
  5 z 5

  :

  Rychlá hra, jednoduchá pravidla, hezké kulisy. Když přijde návštěva, která moderní deskovky nezná, tak tato hra je jasná volba, nic se nemusí dlouze vysvětlovat ani připravovat hromady karet a žetonů, hned se hraje a pravidla se vysvětlí v průběhu hry. S dětmi hrajeme jednodušší verzi bez sedláků.

 3. Frankie
  5 z 5

  :

  Je to jednoduche, je to krasne vypadajici po spojeni vsech karticek, je to o taktizovani, je to zabavne, co je to? Klasika

 4. GADICEK
  3 z 5

  :

  Hra není úplně špatná. Ale není to můj oblíbený styl a to věčné kontrolování luk 😀

 5. Cermakov1
  5 z 5

  :

  Základ, bez kterého by to nešlo. Nikdy neomrzí, baví děti i nás dospělé. U nás doma stále v kurzu i po těch letech…

 6. pavel t
  4 z 5

  :

  Carcassone je přece jenom už klasika a je to tak správně – málo pravidel za hodně zábavy. Osobně ho nevlastním a hrát ani nepotřebuju, ale chápu, že spoustu lidí baví. Navíc je často vstupenkou pro nehráče do světa eurovek, a tím si ode mě získává 4 hvězdičky (jinak bych mu dal 3,5, ale to tu nejde)

 7. VinceCZ
  4 z 5

  :

  O této hře jsem dlouho jen slyšel, byla výhrou v mnoha soutěžních pořadech. A vskutku jde o výhru hodnotnou. Hra je velmi zábavná od začátku do konce, i při tahu ostatních hráčů musíte stále přemýšlet nad taktikou a zda vám právě protihráč zcela nezhatil plány.

  Hrál jsem s dalšími 3 kamarády, což mi připadá tak akorát.

 8. Jiří Aberle
  5 z 5

  :

  Když jsme kdysi koupili základní hru Carcassonne, netušili jsme, co tím způsobíme. I v základní podobě nás zaujala tak, že jsme koupili všechny možné rozšíření a i sólo varianty hry a dodnes ji hrajeme.
  Záleží jen na množství času, který máme, protože se všemi rozšířeními je to tak na 3 hodiny hry. Základní varianta je odehrána během cca 45 minut. Skvěle funguje i jen ve dvou hráčích.

 9. ladysi
  4 z 5

  :

  Pořídili jsme si asi pět rozšíření, kvůli dostatku kartiček a hrajeme mnoho obdob, pro menší děti jen s kartičkami, postupně přidáváme panáčky, s partnerm někdy hrajeme zákeřnější verzi, zkrátka podle nálady, jde hrát s málo i více hráči, prostě hodně verzí, je krásně zpracovaná, není složitá na pochopení, klasika, srdcová záležitost.

 10. omhr
  5 z 5

  :

  Super znovuhratelnost

 11. vasek
  5 z 5

  :

  Je to skvělá hra, která patří každému do základu jeho souboru her. Lze vřele doporučit pro začátečníky, kteří si chtějí koupit nějakou hru. Až ji trochu ohrajete, tak můžete zvolit z mnoha rozšíření, která hru oživí.

 12. pan Karafiát
  4 z 5

  :

  Na této hře mě zaujalo to, že se dá hrát jak s rodinou, která už pravidla zná, tak s přáteli, kteří ji vidí poprvé. Pravidla jsou celkem jednoduchá a snadno pochopitelná. Nejvíce se mi líbí, že hra se pokaždé vyvýjí jinak a nedá se hrát podle jedné osvědčené strategie. Člověk se musí neustále rozhodovat podle aktuální situace a podle toho jak hrají ostatní hráči. Díky tomu a take dalším rozšířením, které lze dokoupit, se Carcassonne dá hrát v podstatě do nekonečna a vždy se budete bavit.

 13. spartik
  4 z 5

  :

  Základ je základ. Osobně bych už dnes sáhl po zlaté horečce.

 14. Meeshab
  4 z 5

  :

  Je to klasika, kterou by měl mít každý fanda deskovek ve své sbírce. Je hratelná i bez rozšíření, nicméně ta dodávají celé hře jakési kouzlo. Je pravda, že s postupem času a množstvím jiných her už se na stůl nedostane moc často, protože přeci jen se u ní člověk nepobaví tak, jako u jiných, ale pořád platí to, že u ní člověk zahřeje mozkové závity, zvláště pokud nechce jen tupě bodovat za stavbu měst, ale bere v úvahu i louky a podobně – na to jsou právě super rozšíření, díky kterým můžete mnohem lépe taktizovat.

 15. Slado42
  4 z 5

  :

  Tohle je jedna z nestárnoucích klasik a tak by se měla i brát. Není to nejlepší hra na světě, mechanikami také nijak nevyčnívá a vlastně pořádný zážitek přináší až s pár rozšířeními, ale svého času šlo o bombu, kterou zná každý a pro nováčky je to velmi atraktivní hra. Nebudu ji proto hanit slovně ani bodově, i když si ji zahraji sám spíše již sporadicky. Nic to ale nemění na tom, že nadále bude v mé sbírce.

 16. cinan
  4 z 5

  :

  Herní klasika

 17. valchy
  4 z 5

  :

  Carcassonne je herní klasika o stavění města a jeho okolí. Hra Carcassonne má neuvěřitelnou spoustu rozšíření takže je jasné že minimálně jedno si každý k základní hře koupí. Hra Carcassonne je nenáročná a naučí se jí i děti takže je i ideální rodinná hra.

 18. JakSeRodi
  5 z 5

  :

  Kouzlo Carcassonne spočívá v prvku utváření krajiny (hracího plánu) samotnými hráči. Jde o strategii pro masy. Díky svým jednoduchým pravidlům může zkusit Carcassonne opravdu každý. Ve změti rozšíření by se člověk mohl ztratit, ale nebojte se, k tomu krásnému zážitku bohatě stačí základní hra.

  Pozor jde o návykovou záležitost.

 19. jerrrycek
  5 z 5

  :

  Kdo by neznal Carcassonne? Z nehráčů se při něm stávají hráči a z hráčů závisláci. S manželkou je to naše asi nejoblíbenější hra, i když jsme si časem už „museli“ dokoupit další a další rozšíření, protože Carcassonne není nikdy dost. Princip kladení dílků krajiny vedle sebe je hodně přirozený a po dohrání hry si budete chtít váš výtvor vyfotit a možná i zarámovat. Hra je hezká a můžete ji hrát vlastně dvěma způsoby – buď si stavíte svoje města, kláštery, silnice, zvětšujete louky a na konci se prostě podíváte, kolik že to vlastně máte bodů a jestli jste vyhráli, nebo zvolíte agresivnější variantu a pokusíte se nějaké to městečko ukradnout soupeři.
  Řekl bych, že na počtu hráčů při hraní nezáleží. Carcassonne se hraje stejně dobře jak ve dvou, tak v osmi (s rozšířením, které se nám podařilo sehnat), nikde nepřekáží žádná kostka a jediné, co ke hraní potřebujete je stůl, který by se dal nekonečně zvětšovat – asi jsme ještě nehráli hru, při které nám dílky téměř nepadaly na zem :).

 20. cSf.Loser
  4 z 5

  :

  Absolutní klasika. Byla to naše první moderní desková hra a nahráli jsme ji stovky partií. Jednoduchý variabilní systém. Pěkná grafika a po nějaké době se dá odehrát za cca 15 – 20 minut. Ve více hráčích bohužel ztrácí dech a hra se začne táhnout a trvá dlouho, než se dostanete na tah.

 21. Kentaur
  4 z 5

  :

  Tato hra byla jednou z prvních, kterou jsem obnovil hraní her v dospělosti. Má tu slovo i náhoda při dolíznutí karet, ale to se dá omezit taktikou. Původně jsem zakoupil hru pro dcerku desetiletou, abychom si i se ženou mohli zahrát ve třech, ale dopadlo to tak, že malá jde spát a pokračujeme ve dvou dále 😀
  Mohu jen doporučit. Časem sice v základu ztratí glanc, ale hrajeme i další hry a rádi se k této vždy vrátíme 🙂

 22. JamesCross
  5 z 5

  :

  Vstupní brána do světa deskových her i tak se dá označit Carcassonne. Tuto hru si užijí úplní začátečníci i zkušenější pardálové. Carcassonne jsem měl možnost hrát v kterémkoliv počtu hráčů a pokaždé to bylo skvělé hraní, nemusí se u toho nijak drasticky přemýšlet, odehráno do hodinky a graficky moc pěkné. Za mě 5 hvězd, které si tato hra jistě zaslouží.

 23. pAndulka
  5 z 5

  :

  Výborná jednoduchá hra, kterou snadno pochopí i děti. Najdeme v ní strategii i náhodu. Je na každém, jestli raději buduje nebo se snaží něco uloupit ostatním. Kdo má zájem o více prvků a složitější pravidla nebo jen více kartiček, může si vybrat ze široké nabídky rozšíření.

 24. Zweter
  5 z 5

  :

  Naprostá klasika, která neomrzí ani po sté. S rozšíření i bez nich poskytuje spoustu zábavy, především díky jedinečnému způsobu neomezeného rozšiřování mapy. Hrajeme velmi často a na rozdíl od různých rozšíření k ní nemám žádných výtek ani poznámek – je to prostě základ. Nechápu jaktože chybí v místním žebříčku Top 10.

 25. Behe
  4 z 5

  :

  Pohodová hra, kterou si zahrajete s kýmkoli. Pravidla vysvětlíte do pár minut komukoli. Po čase trošku stereotypní, což částečně řeší rozšíření. Nicméně nedoporučuji na častější hraní – pak omrzí poměrně rychle.

 26. Betty
  5 z 5

  :

  Skvělý nápad, základní hra nám teda nestačila, z dalších rozšíření se mi nejvíc líbí Kupci a stavitelé.

 27. Atrejd
  5 z 5

  :

  Mě se hra velice libila

 28. Uranman
  5 z 5

  :

  Vyborna hra, ktora neomrzi ani po stovkach hier.
  Ma jednoduche pravidla, je vysoko strategicka a so spravne nakombinovanymi rozsireniami sa stava skvelou zabavou nie len pre rodiny s detmi ale aj pre dlhe zimne vececry s kamaratmi.
  Co by som vytkol je obcas dlhe cakanie na ukoncenie tahu protihraca (ale nie je to nic co by sa nedalo upravit, my osobne pouzivame presypacie hodiny z hry Activity a preto ma kazdy hrac jednu minutu na polozenie karticky) Rovnako, bez rozsireni, je pri hre viac ako 4 hracov nedostatok karticiek, ale to je iba moj subjektivny nazor.
  Kazdopadne je to jedna z prvych deskovych hier, ktore som vlastnil a stale je v mojom osobnom rebricku velmi vysoko a stale si ju rad zahram.

 29. Xaws
  5 z 5

  :

  Fantastická hra, která mě po letech pořád baví. S rozšířeními opatrně, některé hry spíše kazí.

 30. tds
  5 z 5

  :

  Carcassonne byla jedna z prvních „moderních“ deskovek (ne-li úplně první) kterou jsem zakoupil a hrál. Hrajeme ji stále (samozřejmě již podstatně rozšířenou). V každém případě ji musím doporučit dál – jednoduchá pravidla v základní verzi, velmi pěkné provedení (kresba kartiček, dřevěné figurky), hra je zajímavá i ve dvou hráčích, což nebývá pravidlem. V neposlední řadě bych jako plus přidal i to, že základy hry s námi hraje i malá dcera (necelých 5 let) a rychle pochopila základy jak co k čemu skládat apod., takže si zahrajeme i při její přítomnosti, což by u složitějších deskovek moc nešlo.
  Pokud jde o zápory, tak asi jen to, že základní verze brzy přestane stačit a je potřeba koupit další rozšíření, už kvůli kartičkám krajiny. Čili bych doporučil koupit rovnou alespoň rozšíření 1 a/nebo 2, hra se podstatně rozšíří a je zábavná na mnohem delší dobu než jen základní sada.

 31. karelik
  5 z 5

  :

  Carcassonne je populární hra, kterou by měl znát každý. Proč si ji zahrát? Jednoduchá pravidla, skvělá strategie, kterou si užijí jak začátečníci, tak pokročilí. Začátečníci prostě přímočaře bodují z cest, měst a chrámů, zkušení taktizují a počítají, které kostičky přijít mohou, které ne, kradou města, bojují o louky, prostě super. Přitom v základní hře není žádný likvidační škodící efekt. Hra je zajímavá v jakémkoli počtu hráčů, je celkem skladná, není na nijak dlouhou dobu, je podle mě zkrátka ideální euro hrou, u které si potrápíte mozkové závity, proto je tak populární. Vždyť figurka Carcassonne se stala symbolem deskových her hned za kostkou a figurkou z Člověče, nezlob se. Skvělá hra, kterou si rád zahraji a nepotřebuji žádné rozšíření. I když některá jsou celkem dobrá.

Přidat hodnocení hry