Krabice
KrabiceRozehraná hraHerní materiálHerní materiálOtevřená krabiceOriginál a kopieKrabice - zadní strana

Carcassonne – základní hra

Originální název:
Carcassonne
Rok vydání:
2001
Počet hráčů:
2 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Katalogové číslo: 11112. Kategorie: . Štítky: , .

Popis hry

Jihofrancouzské město Carcassonne je pověstné svým jedinečným opevněním, které se vyvíjelo od římských dob až po časy rytířů. Hráči se vydávají se svou družinou na cesty a louky, do měst a klášterů, aby hledali štěstí kolem Carcassonne. Vzhled krajiny je v jejich rukou a strategické rozmístění družiníků, ať už sedláků, lupičů, mnichů nebo rytířů, určuje cestu k úspěchu.

Hráči vykládají jeden po druhém karty s motivem krajiny. Vznikají cesty, města, louky a kláštery, na které mohou hráči umístit své figurky, aby sbírali body. Body se započítávají jak v průběhu hry, tak na jejím konci, a proto je vítěz znám až po konečném sčítání.

Tak jako je jihofrancouzské město Carcassonne pověstné svým jedinečným opevněním, tak se hra Carcassonne stává pověstnou svou úspěšností. Od jejího uvedení na trh v roce 2001 se prodalo již několik milionů kusů.

Další informace

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Počet hráčů

2 až 5

Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2001

Autoři

Klaus-Jürgen Wrede

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla hry:

Odkazy:

350 hodnocení k Carcassonne – základní hra

 1. bejka
  5 z 5

  :

  Konečně mi někdo ukázal, že hry nejsou pouze o kartách, nudném člověče nezlob se a úmorných dostizích a sázkách. Carcassonne mi ukázali známí, hráli jsme ve 4, a k tomu mě ještě museli přemlouvat, abych se vůbec k hraní svolila. Nelitovala jsem- po pochopení jednoduchých pravidel jsem začala i trochu taktizovat, druhá hra již stála za to. Teď, když už mám svou hru, sháním další a další rozšíření. A co jsem nejvíce ocenila, je to, že se dá hra hrát bezvadně i ve dvou :) Pokud si pořídíte k základní sadě i více rozšíření, hru může hrát až 8 lidí.

 2. SarkaB
  4 z 5

  :

  Asi nejznámější budovatelská hra, kterou lze hrát jak ve dvou, tak i více lidech, s jednoduchými pravidly, které pochopí i menší děti. Problémem však je, že po nějakém čase omrzí, takže je třeba kupovat rozšíření, kterých je ale pěkné množství.
  Nejradši ji hraji v co největším počtu hráčů, protože pak dochází k častým šarvátkám o města, což alespoň v našem kolektivu vždy oživí hru a přidá trochu toho napětí :)

 3. rengo
  4 z 5

  :

  Kvalitní hra, která neurazí a dá se úplně naučit už při prvním hraní. U základní hry člověk nemusí nějak složitě taktizovat a přesto může vyhrát. S nabalujícími rozšířeními se pravidla ztěžují a možností přibývá. Podmínkou pro hraní pak určitě bývá velký stůl. Doufám, že brzy přibude nějaké rozšíření, ve kterém by se nacházely figurky pro další hráče – po všech rozšířeních je k tomu kartiček dost.

 4. Spud.Murphy
  5 z 5

  :

  Tak jako pro spoustu ostatních zdejších přispěvovatelů, byl Carcassonne má první moderní desková hra. Jen díky ní jsme se stali aktivními hráči deskovek. Hrál jsem to ve všech možných počtech hráčů a můžu říct, že zábavný je úplně stejně jak ve dvou, tak v pěti (v základní verzi) a v šesti (s 1. rozšířením). Při tom, jak jsou jednoduchá pravidla se v Carcassonne dá hodně taktizovat, ale hlavně škodit a krást hrady, cesty a louky, což je ta nejlepší zábava :-) Je k tomu spousta skvělých rozšíření, pokud by Vás omrzela základní hra.

 5. Peet
  5 z 5

  :

  Jedna z mojich prvních „moderních“ deskovek. Skvělá hratelnost, každá hra je jiná, navíc se dá postupně zpestřovat velkým množstvím rozšíření. Ideální volba.

 6. Durdas
  5 z 5

  :

  Carcassonne – jedna z mých oblíbených her. Poprvé jsem se k ní dostal u příbuzných a moc se mi zalíbila. Nakonec po pár letech jsem si pořídil vlastní.

  Nejčastěji hraji bohužel Carcassone jen ve dvou lidech, ale i tak je to zábava, protože není nic lepšího než se při vývoji hry hecovat či si vzájemně znepříjemňovat uzavírání měst či cest.
  Avšak s větším počtem hráčů roste i zábava a to je jenom dobře.

  Hra se mi moc líbí po estetické stránce (krásně namalovaná), po herní stránce a také po taktické stránce kdy je v některých velmi těžké rozhodnutí kam tu kartičku přiložit.

  Pro mě jasných 5*! :-D

 7. cornello
  5 z 5

  :

  Nic víc nemusím napsat než, že to je moje nejoblíbenější stolní hra :)

 8. Bejus
  5 z 5

  :

  V podstate moja prvá „moderná“ dosková hra, kvôli ktorej som sa stala veľkým fanúškom týchto hier :) Hra je jednoduchá, dá si to užiť aj vo dvoch aj vo väčšom počte hráčov. Je to dokonalý darček pre každého (nielen kvôli tomu, že na ďalších x-rokov máte problém vyriešené kvôli rozšíreniam :D). Obsahuje pekne ilustrované kartičky a je ich celkom dosť. Hra má podľa mňa ideálnu dĺžku.
  Je to určite kúsok, ktorý by nemal chýbať zo žiadnej zbierky.

 9. Liiiii
  5 z 5

  :

  Výborná hra. Velmi strategická. S přibývajícími rozšířeními, čím dál tím delší. Ale stačí i jen tato základní verze a zabaví na hodně dlouhou dobu. Doporučuji!!!

 10. Orel91
  3 z 5

  :

  Nepočítám-li Člověče nezlob se a Dostihy a sázky, bylo Carcassonne mou první stolní hrou, na kterou velice rád vzpomínám a kterou vytáhnu pokaždé, když do našeho kolektivu hráčů přibude nějaký nováček.
  V základním provedení je hra nenáročná, lehká na vysvětlení a poměrně rychlá, navíc vhodná i pro mladší hráče, takže ideální pro rodinné večery (spíše odpoledne) s dětmi.
  Bohužel, pro starší hráče se stane během krátké chvíle poměrně nezáživná a až příliš jednoduchá. Pro ozvláštnění je třeba ji proto rozšířit a to není zas tak levná záležitost. Nicméně, jako startovací hra (pro nováčky v oblasti stolních her) ideální a správný fanoušek deskovek by si měl Carcassonne minimálně jednou určitě vyzkoušet! :)

  + Nenáročná na pochopení
  + Poměrně rychlá
  + Vhodná pro mladší hráče a děti
  + Pěkné zpracování

  – Bez rozšíření se rychle ohraje

 11. Benule
  4 z 5

  :

  V jednoduchosti je krása – žádné složité pravidla na vysvětlování, hra krásně odsýpá a zažijete spoustu zábavy. Většinou hráváme ve dvou spolu s mým 12-letým bratrem (ale již několik let, takže vhodná i pro menší děti). Tím, že se hrací plocha skládá, vyjde pokaždé jinak a hra se tak neokouká. Máme doma základní sadu + rozšíření Princezna a drak, i když s tím jsme ještě moc nehráli. Letos na Vánoce plánuji rozšíření, tak musím ještě podumat které :-) Jak už tu zaznělo – pro vstup do kouzelného světa deskových her je Carcassonne ideální volbou.

 12. hromadalidi
  4 z 5

  :

  Deskovka pro celou rodinu. Tak bych tuto hru shrnul. Pravidla velmi jednoduchá. Pokud přizvete i malé cvčky jdou zjednodušit i více. Přikládání krajinek a stavba měst je lákavým tématem, jak pro malé tak i pro velké. Sice není tolik taktických možností, hlavně pouze se základem, ale i tak se s Carcassone dá prožít nejedno milé nedělní odpoledne u kterého si nemusíte nutně zavařit všechny mozkové závity.

 13. lenulefazole
  5 z 5

  :

  Zatím nejlepší hra, kterou jsem já a členové mé rodiny poznali. Máme ji a hrajeme ji už 15 let. Zpočátku jsem koupila jen základní verzi, ta se mi zdála příliš jednoduchá, dokoupila jsem hostince a katedrály a kupci a stavitelé a ještě jednu základní sadu – to vše smícháno (ponechala jsem jen sedm malých a jednu velkou figurku + stavitel, prasátko) je super hra – akorát dlouhá a akorát napínavá, nestačíme se nudit, není zdlouhavá… prostě SUPER. Je tak akorát, už jsem ani nechtěla kupovat další rozšíření… snad letos podlehnu a koupím draka a princeznu, ale už nic :-) . VŠEM DOPORUČUJI já i mé teď už 6leté a 7leté děti, které hrají od 4 let.

 14. XiQiX
  4 z 5

  :

  Zprvu jsem na tuto hru pohlížela dost skepticky, působila na mne jako nějaké divné pexeso pro děti. Musím ale říct, že po pár hrách jsem zjistila, že jde o povedenou hru založenou na velmi jednoduchém herním principu.
  Velmi se mi líbí možnost utváření vlastní krajiny.
  Pouze základní krabice je dle mého názoru na dobrou partii málo.
  Pro větší zábavu doporučuji dokoupit alespoň jedno rošíření, které hru obohatí o kartičky krajiny.
  Dále existuje celá řada různých rozšíření, které hře dodají ještě další herní mechanismy a tím tak hře dodají opravdu šťávu.
  Osobně jsem svou sadu doplnila o všechna Minirozšíření, která zatím vyšla. jsou opravdu velmi zábavná.
  Z velkých rozšíření mne dost zklamalo rozšíření s vodníma plochami. Hra je velmi těžkopádná a nekompatibilní se základní hrou.
  Rozšíření Lovci a sběrači je milou alternativou pro malé děti, ale taktéž nekompatibilní.
  Samotné Carcassonne je zábavná poměrně rychlá hra po celou rodinu při které se pobaví i dospěl.

 15. jiri.glucksmann
  3 z 5

  :

  Hru Carcassonne popravdě nemám moc v lásce. Je to tím, že v ní zásadně nevyhrávám. Po prvním rodinném zahrání základní verze jsem byl nadšen, po přidání několika rozšíření jsem byl učarován.. po přidání všech rozšíření jsem byl rozčarován. Ve hře je tolik možností jak získat body, až není reálné sledovat úplně všechny. Když už si myslím, že mám vyhráno, někdo mi zajme figurky a je konec. A tak je to pořád. Nicméně – pokud nějaká rozšíření nepoužijeme, jedná se o výjimečnou hru, i když je již slušně letitá a hodněkrát překonaná. Pro herní večer s přáteli se může jednat o hru, kdy se pořádně pobavíte, či rozkmotříte :) Základní herní princip je dobrý, dobře se v něm orientuje a učí se. Jediný opravdu velký problém, který spatřuji, je fakt, že naučit někoho celou hru s rozšířeními je takřka nemožné a místo zahrání super hry se večer promění v neustálé čekání na (stejně nakonec chybné) rozhodnutí.

 16. martins
  5 z 5

  :

  Toto bola pred rokmi naša prvá moderná spoločenská hra. Jej obrovskou výhodou je, že každá hra je úplne iná, hra ma prekrásne grafické spracovanie. Napriek tomu, že v hre je faktor náhody (výber kartičky z kôpky) dá sa celkom slušne taktizovania, bojovania o mestá a územia. Nakoľko víťaz je mnohokrát známy až úplne po započítaní poslednej figúrky, tak hra je napínavá až do konca. Základná verzia je hrateľná aj s malými deťmi – syn ju hráva 5. rokov.

 17. Naifa
  5 z 5

  :

  Hru máme doma moc rádi. Je vidět, jak člověk postupně přichází na tajemství hry. Hru hraji již dlouho, ale přítel objevil její krásy teprve při jejím zakoupení domu. Zpočátku bylo snadné porazit někoho, kdo to hrál poprvé, či poněkolikáté. Postupem času však i on přišel na kouzlo nenápadného připojení louky k mé již obsazené, nebo celkově na strategii celého hraní. Teď je hra o to zábavnější, že člověk musí přemýšlet.
  Máme ke hře i pár rozšíření, díky kterým je hra zajímavější a zábavnější.
  Všem, co mají rádi deskové hry, nebo s jejich hraním chtějí začít tuto hru velmi doporučuji. Je totiž vždy jiná a nestane se vám, že by vás omrzela. Pokaždé je svět jiný. Někdy je to více louk, jindy jedna větší. Vždy je rozestavění měst a cest jiné a to zabezpečuje variabilnost a rozmanitost celé hry.
  Samozřejmě čím více hráčů hraje, tím je hra lepší.

 18. Pedestrian
  4 z 5

  :

  Za to jaký význam měla/a možná stále má pro šíření deskových her si získala o hvězdičku navíc.

 19. matewr
  4 z 5

  :

  Pro začátek jedna z nejlepších voleb.

 20. Jakub Dobal
  4 z 5

  :

  Skvělá rodinná hra.

 21. carcassonne
  5 z 5

  :

 22. Roy
  4 z 5

  :

  Sestavování mapy

  Výborná hra, která na první pohled (při letmém prostudování pravidel) vypadá velmi složitě, ale která vzápětí, co přejde hráčům do krve, skýtá velké množství zábavy. Je to hra s mnoha zvraty, při níž není (sejdou-li se rovnocenní soupeři) téměř do konce jasné, kdo bude vítězem.

  Hra je velmi originální – skládáním jakési mapy pomocí kartiček s různými částmi krajiny (města, cesty, pole atd.) a vhodným umísťováním svých figurek (jejich počet vám v určitých fázích hry přijde určitě hodně omezený!) se hráči snaží posbírat co nejvíce bodů. Konečné zúčtování přichází až na konec hry, kdy se sčítají body. Těsně před koncem bývá hra velmi napínavá, kdy každý hráč čeká na tu správnou kartu, která ho může spasit a ovlivnit celý výsledek.

  Grafické zpracování kartiček i podoba figurek je na výborné úrovni, pravidla jsou díky manuálu s velkým množstvím názorných obrázků snadno pochopitelná.

  Tuto hru je možno hrát i v jednom hráči a to buď na celkový dosažený počet bodů nebo si jen tak zkusit postavit celou mapu  o 9 x 8  či 12 x 6 políčkách, nejlépe se všemi městy plně uzavřenými (jde to!).

  Samotné hře se nedá snad vůbec nic vytknout, připomínky bych měl jen k rozšiřovací sadě, u níž bych za tu cenu (:-() čekal něco více než jen další figurky a pár kartiček navíc.

 23. MonMicu
  5 z 5

  :

 24. Tommy
  5 z 5

  :

  Parádna hra!
  Myslím že Carcassonne je jedna z najkvalitnejších taktických spoločenských hier súčasnosti. Odporučujem ju aj menej skúseným hráčom, je to skvelá vstupná brána do sveta moderných spoločenských hier. Pravidlá sa vám možno po prečítaní budú zdať nezmyselné, tak ako sa to najskôr zdalo mne ale garantujem vám, že svoj názor zmeníte ihneď ako sa pustíte do hry. Ak vás to po nejakom čase začne nudiť, zakúpte si nejaké z mnohých rozšírení, ktoré existujú k tejto hre. Ja osobne odporučujem kupci a stavitelé, řeka, alebo princezna a drak. Ešte niečo nakoniec: Ak by sa náhodou našiel nejaký slovák, ktorý má na túto hru rovnaký názor ako ja, rád by som si s ním zahral nejakú tú partičku. Môžete ma kontaktovať na tommyxx@orangemail.sk

 25. greyhound
  5 z 5

  :

  Oddychová hra pro všechny
  Hru Carcassone vlastním asi půl roku a pořád se k ní s rodinou vracíme, i když hrajeme mezitím i jiné hry. Původně jsem váhal nad cenou, ale nakonec máme základní sadu i obě rozšíření. Hra je založena hodně na náhodě, což ale tolik nevadí, alespoň mají všichni vyrovnané šance vyhrát. Hra nás zpočátku natolik chytla, že jsem vytiskl i další rozšíření z internetových stránek carcassonne.de, takže hrajeme s cca 180 kartami. Pro taktiky bych sice doporučil jinou hru, třeba portoriko, ale pro rodinné večery ho doporučuji , protože je to skvělá oddychovka :-)

 26. Yar.
  4 z 5

  :

 27. nazy
  2 z 5

  :

 28. Tereza
  4 z 5

  :

 29. Kolík Aťsepicnu
  4 z 5

  :

  Carcassonne na cesty
  Hru jsem hrál jen párkrát a musím jí pochválit. A z předchozích recenzí je vidět, že nejsem sám.
  Výhoda jenž tu nebyla vzpomenuta je skladnost. Vhodné právě pro cesty. Pokud vynecháme počítací tabulku vejde se celá hra do velmi malé krabičky či pytlíku.

 30. Ptacnik
  4 z 5

  :

 31. Asindor
  5 z 5

  :

  Super hra
  Nedávno jsem se dostal do mánie stolních her. Carcassonne mě úplně okouzlilo a teď se chystám dokoupit pomalenc všechny rozšíření a pokračovat Osadníkama z Katanu. Je to výborná hra nejen pro začátečníky, ale dostane opravdu každého, mý kamarádi jsou příkladem. Během týdne si Carcassonne získalo minimálně 8 mých kamarádů:-)))

 32. Johanka
  4 z 5

  :

  Zajímavá, ale ne moc dlouha hra
  Tutu hru jsme koupili před nedávnem. Hrajeme jí skoro každý večer a já osobně jsem s ní moc spokojena. Byla bych ráda za dororučení nějaké podobné.

 33. RTMyšák
  3 z 5

  :

 34. Zuzka
  4 z 5

  :

  Nejsou spoluhráči
  Tuto hru jsem si moc přála na Vánoce, i když jsem znala jen Carcassonne – Lovci a sběrači, a tak mi ji babička koupila. Byla jsem nadšená. Po první hře jsem byla naprosto spokojená. Potíž je, že jsme doma sice čtyři, ale nikdo ji se mnou nechce hrát. Taky není moc času, ale občas přijde řada na stolní hry, takže první v pořadí je samozřejmě Carcassonne.
  Takže pokud ji někdo právě teď hrajete nebo se na to chystáte, přeji Vám hodně štěstí!

 35. Myška Krupička
  5 z 5

  :

  Je to skvělá hra
  Já tu hru vyhrála na veletrhu hraček a rozhodně jsem ráda! Po nekonečně únavných Monopolech je tu konečně hra, která mě fakt baví!!! :) A nejsem sama, kdo jí tak hodnotí, u nás doma se teď neni proč nudit!
  Každopádně ta hra nutí člověka přemýšlet a je fakt super, jak se v ní dá si navzájem pomáhat nebo neskutečně škodit!
  Ode mě je tahle pochvala něco fakt extra, protože mě většina her nebaví, ale tahle je FAKT dobrá!

 36. abekara
  3 z 5

  :

 37. lolook
  4 z 5

  :

 38. Daniel
  5 z 5

  :

  Dobrá hra
  Hra je velmi dobře provedena ve srovnání s jinými hrami českých firem, a co se týká zábavy, dává možnost lidské fantazii v budování svých měst, polí a klášterů. Na hře se mi líbí to, že je variabilní a ne stereotypní.

 39. MikZap
  4 z 5

  :

 40. ekyticka
  5 z 5

  :

 41. hanav
  5 z 5

  :

 42. Láďa Smejkal
  4 z 5

  :

  Jak to, že to někoho nenapadlo dříve?

  Když už je tady těch recenzí tolik, nedá mi to, abych nepřišel také se svojí troškou do mlýna. Když jsem si předloni poprvé prohlížel obrázky nové hry na internetu, byl jsem dost zvědavý. Vypadalo to na hru zcela odlišnou od těch, které jsem dosud znal. Skutečnost mne nezklamala. Po Osadnících z Katanu asi nejvýznamnější mezník herní historie posledních let přímo vybízí k otázce v nadpisu recenze!

  Hrací plán se tvoří postupně přikládáním čtvercových kartiček. Hráči postupně vytváří krajinu s hrady, cestami, kláštery a loukami. Figurku lze umístit pouze na právě přiložené políčko a to pouze na jeden druh terénu (cestu, hrad, klášter, louku). Při ukončení hradu, cesty nebo obestavění klášteru získává hráč body a také figurku zpět, což je velmi důležité, protože jich má k dispozici omezený počet. Hru je možno hrát v různém počtu hráčů, ale nejzajímavější je asi ve třech. Mimochodem víte, že si můžete hrát i sami (viz konec recenze).

  Carcassone lze uplatnit různou strategii. Hráč může vytvářet vlastní cesty nebo hrady či bojovat o připojení se k většímu soupeřovu hradu, cestě nebo i louce. V arzenálu silných hráčů nechybí ani tahy znemožňující nebo alespoň znesnadňující soupeřových plány (nejčastěji uzavření hradu).

  Bohužel jednu nevýhodu hra bezesporu má. Pokud si budu tahat pouze políčka s cestou, těžko v partii uspěji. Tuto vadu částečně odstraňuje varianta, kdy jsou vždy tři políčka otočená lícem nahoru a hráč, který je na tahu, si vybere jedno z nich nebo si vylosuje z ostatních. Po tahu se vždy doplní počet odkrytých políček na tři.

  Ke Carcassonne existují dvě oficiální rozšíření:

  První z nich „“Die Fluss““ (Řeka) lze nyní získat pouze spolu s počítačovou verzí hry nebo si je můžete stáhnout přímo ze stránek věnovaných hře http://www.hans-im-glueck.de/carcassonne/downloads.htm (Der Fluss). Mě osobně se líbí a mimo jiné je vytvořená krajina s řekou daleko hezčí :-).

  Druhé „“Die Erweiterung““ (Rozšíření), které je volně v prodeji i u nás, jsem ještě nezkoušel (nemohu tedy mluvit z vlastní zkušenosti), ale díky políčkům jako katedrála zvyšuje prvek náhody ve hře.

  Chtěl bych ještě upozornit na novinku z loňského podzimu „“Carcassonne – Jager und Sammler““ (Lovec a sběrač). Jedná se o zcela samostatnou hru od stejného autora, která je samozřejmě původní verzi hodně podobná. Shodl jsem se ale s dalšími hráči na tom, že vypadá jednoznačně lépe a trochu odlišný herní mechanizmus (bonusová pole, zvířata na loukách, ryby ve vodě) přináší ještě více zábavy.

  Okolo této hry vzniká (stejně jako kdysi kolem Osadníků) celý nový svět. Víte například o tom, že lze získat originální sáček nebo zásobník (věž) na kartičky? Spoustu informací najdete na stránkách http://www.hans-im-glueck.de/carcassonne. Mimo jiné bodovací tabulky k oběma Carcassonne, přehled kartiček, další varianty pravidel a každý měsíc také soutěž. Ta je možná vůbec nejzajímavější (jde o určitou obdobu solitéru), máte k dispozici 16 kartiček a omezený počet figurek (většinou 4-5). Cílem je postupným umisťováním políček získat co nejvíce bodů!

 43. Dave
  5 z 5

  :

 44. blackfighter
  4 z 5

  :

 45. Matěj Baťha
  4 z 5

  :

  Jednoduchá hra pro všechny

  No co ktomu ještě dodat, vždyť už jste určitě četli všechny výše uvedené chvalozpěvy. Tak já to jen v kostce shrnu.

  Největší přednosti:

  • Hra, kterou mohou díky jednoduchosti pravidel hrát i malé děti (nenechte se mást tou osmičkou na krabici:-)
   Díky veliké variabilitě zejména hracího plánu, ale i možných taktických postupů ve hře použitelných, si tuto hru oblíbí i ti již odrostlejší hráči.
  •  Hru si stejně dobře zahrajete ve dvou jako v pěti. Dokonce i v případě, že neseženete žádného spoluhráče, můžete si Carcassonne zahrát jako solitér.

   Drobné nedostatky:

  •  Náhoda ve hře je umocněna nepoměrem bodových zisků z měst oproti bodovým ziskům z cest (2:1). Takže stane-li se při hře, že jednomu hráči chodí samé cesty, jsou jeho šance na vítězství výrazně nižší.

  No a z toho vyplývá pár doporučení hlavně těm, kteří se chystají hru Carcassone pořídit a nevědí pro kterou variantu se mají rozhodnout (klasickou, nebo novější „Lovce a sběrače“): Jestliže budete hrát s menšími dětmi tak doporučuji tuto, tedy klasickou hru.
  Dáváte-li přednost menšímu podílu náhody pak doporučuji „Lovce a sběrače“. No a jestliže si prostě chcete zahrát dobrou hru s přáteli a jestli při ní rozhoduje náhoda o trochu víc nebo snad o trochu míň tak na tom vám tolik nezáleží, no tak si vyberte tu která se vám bude víc líbit:-)

 46. Davides9
  4 z 5

  :

 47. andylo
  5 z 5

  :

  doporučuji
  Tato hra zaujala mne i celou mou rodinu okamžitě po té, co jsme ji zkusili u známých. Ihned jsme si ji půjčili a dnes je to třetí týden, co ji bez přerušení hrajeme každý den,nejméně třikrát. Nejmladšímu synovi je 10 let, druhému 14 let, mně je 3O a tátovi 38 let.Na Vánoce děcka jeli k babičkám a tak teď bojujeme s tátou sami. Nejvíc nás baví dostat se tomu druhému do zdánlivě obsazených prostor, prostě se nenápadně infiltrovat.. :-)

 48. Mofik
  4 z 5

  :

 49. Ariadna
  4 z 5

  :

  už je doma
  Po Carcassonne jsem toužila už měsíce. Nakonec jsem přemluvila manžela, abychom si je zajeli koupit. Tedy hlavně jsme chtěli hru pro dva a tak jsme se rozhodovali mezi Osadníky – kartami a Carcassonne. Hra Carcassonne vyhrála hlavně proto, že je pro dva i více lidí (a tak můžeme zapojit i návštevy). Po příjezdu domu jsme si ji okamžitě zahráli a po dvou hrách jsem byla docela zklamaná – stejně jako psal oplprorok. Zatím nemám zasebou ani 5 her, a tak doufám že se kvalita hry zlepší.
  Jinak ji hodnotím jako lehčí zabavu pro odpočingové večery.

 50. Jaromír Kovařík
  5 z 5

  :

  Carcassonne pro hráče i nehráče

  Klaus Jürgen Wrede  nepatří mezí zkušené a známé  autory her – tedy do roku 2000 nepatřil. V tuto dobu se mu totiž podařilo vytvořit dílko nevídané kvality, a to dílko se jmenuje Carcassonne. 

  Po rozbalení krabice na Vás vykouknou plata plná půvabných kartiček, jedna počítací deska a hromádka dřevěných figurek pro 5 hráčů – vše prvotřídní kvality. Návod i celé balení je kompletně české, navíc návod obsahuje velké množství obrázkových příkladů, které pomohou k rychlému osvojení pravidel.

  Vlastní hra se hraje velmi jednoduše. Každý hráč má jednu barvu figurek. Kartičky jsou společné – ty se otočí lícem dolů. Hráč na tahu vždy jednu kartičku otočí a přiloží ji k již vyloženým tak, aby na všech stranách „“pasovala““. Je to vlastně jako puzzle. Hráči se střídají ve vykládání tak dlouho, dokud nevyloží všechny kartičky. Poté hra končí. Při svém tahu mohou (a nemusí) na právě umístěnou kartičku umístit svoji figurku. Musí se rozhodnout, zda ji umístí na cestu (lupič), do města (rytíř), do kláštera (mnich) nebo na louku (sedlák). Každá z těchto postav mu může přinést body, o které právě ve hře jde.

  Hra je kouzelná a výjimečná hned v několika směrech:

  • je tvořivá (hráči společně vytvářejí krajinu)
  • může být kooperativní (2 nebo více hráčů se snaží dostavět město s cílem získat výhodu)
  • je velmi zajímavá ve dvou, třech, čtyřech i pěti hráčích (což je unikátní vlastnost, protože hry vhodné pro dva většinou nejsou vhodné pro víc a naopak)
  • je svižná (jedna partie se dá odehrát i za 15 minut, pokud si hráči berou kartičky dopředu a přemýšlejí během tahů spoluhráčů)
  • je přitažlivá jak pro začínající hráče, tak pro zkušené hráče – oběma skupinám nabízí svými možnostmi široký prostor
  • ke hře existuje velké množství variant a rozšíření pro šestého hráče s novými kartičkami
  • hru můžete postupně dovybavovat dalšími rozšiřujícími sadami: rozšíření číslo 1, rozšíření číslo 2, samostatná varianta hry Hrad obsahující rozšíření Řeka a Král, samostatná varianta hry Carcassonne Lovci a sběrači.
  • lze ji hrát také jako soliter (sám se sebou) – na co nejvyšší počet získaných bodů

  Právem Carcassonne posbíral dvě nejprestižnější evropská ocenění  roku 2001 a jeho prodej přesáhl podle dostupných informací milion prodaných kusů.

  Chcete-li vstoupit do kouzelného světa moderních společenských her, Carcassonne je to pravé.

Přidat hodnocení hry