Novinky, recenze, soutěže, vše o moderních společenských hrách.
Novinky 2021

Fantasy Flight Games již nebude vydávat hry v licenci od Games Workshop


I když drby & pověry už putovali nějaký ten týden, tak je tomu týden, co Fantasy Flight Games oficiálně oznámili ukončení spolupráce s Games Workshopem. Kompletní znění oficiálního vyjádření FFG si můžete přečíst na jejich stránkách.

FFG mělo poměrně široký záběr her založených na licenci od Games Workshop, takže to pro mnohé hráče může být vcelku nemilá informace. I mě překvapilo, že součástí licence je například »Talisman«. Hry se samozřejmě ještě budou prodávat, ale už nelze – přinejmenším pro zatím – počítat s dotiskem či novými expanzemi (naštěstí zrovna Talisman jich má dostatek).

fantasy-flight-games-and-games-workshop

Informaci o ukončení spolupráce samozřejmě přinesl i Blackfire, který americké hry distribuuje a lokalizuje. Hry se budou doprodávat, v češtině ještě vyjde rozšíření »Talisman: Smrtonoš«, a tím to zvadne. Prozatím. Proč? Zajímavý komentář k rozchodu GW & FFG je možné najít například na Polyherdon Collider.

Oblíbené či dobré hry se s největší pravděpodobností objeví znovu, tak jako reskin »Starcraftu« v podobě »Forbidden Stars«. Navíc může probíhat nové jednání o získání licence s novými podmínkami. I když kuloární drby tomu moc nenasvědčují. Každopádně u FFG nejde o novou firemní politiku. Před spoluprací s Games Workshopem vyprodukoval americký vydavatel pěknou várku her založených na licenci od Blizzardu. Licence i hry skončily, přestože zájem o Warcraft evidentně neutuchá.

Jedním z důvodů, proč nemuselo dojít k obnovení licence pro FFG, může být i nová politika britského wargamingového kolosu, který přímo do svého portfolia začal zařazovat vlastní deskoherní počiny. Z poslední doby RPG »Warhammer Quest: Silver Tower« ze světa Warhammer: Age of Sigmar nebo třeba »Warhammer 40,000: Death Masque«.

Jedná se však pouze o spekulace a je otázka, do jaké míry nás to jako deskovkáře má trápit. Pokud zvažujete nákup některé deskové hry ať v originále, nebo lokalizované verzi, asi není rozumné příliš otálet. Do této kategorie spadají i nedávno vydané »Běsnění Drákuly«, »Warhammer Quest: Dobrodružná karetní hra«. FFG ale určitě uzme další zajímavou licenci, aby nevyschl pramen epických stolních her.

Co se týče českých lokalizací, hry se budou doprodávat ze skladových zásob bez dalšího dotisku. Konkrétně jde o následující hry:

2 Komentáře

Napsat komentář