Hrajeme.cz
ČlánkyO hrách a hraníPřečtěte siPro náročné

Blood Bowl je zábavná hra s třicetiletou historií

Tentokrát pro vás máme tip na hru Blood Bowl, ve které se utkávají dva týmy při „sportovním“ klání. Zahrajete si ji ve dvou hráčích, ale nejvíce zábavy si užijete, když se více hráčů spojí a vytvoří ligu. Hraje je momentálně nedostupná, Games Workshop však oznámil nové vydání na příští rok. Do té doby si můžete vytvořit vlastní hřiště a použít figurky z jiných her a využít dostupná pravidla. Věříme, že vás následující uvedení do světa Blood Bowl od Davida Nedvídka navnadí.


Osobně mi deskové hry se sportovní tematikou moc neříkají. Jedna hra je však velikou výjimkou. Ač cesta k ní byla pro mě celkem trnitá, stala se jednou z mých nejoblíbenějších her s neuvěřitelnou atmosférou. Řeč není o ničem jiném než o legendární hře z dílny Games Workshopu – Blood Bowl!

Blood-Bowl-box-3ed
Třetí edice hry Blood Bowl z dílny Games Workshop.

Jak nejvýstižněji popsat tuhle pecku? Asi standardním označením „fantasy americký fotbal“. Odborníci přes americký fotbal by jistě namítali, že z tohoto sportu toho v Blood Bowlu hodně chybí, ale v zásadě by souhlasili. Dnes už můžete hrát zápas za jeden z více jak dvaceti týmů! A prakticky každý vyžaduje od hráčů, nebo lépe trenérů, specifický přístup a herní styl. Je logické, že obrnění trpaslíci budou hrát jinak než rychlonozí elfové. A když se jedná o Games Workshop, tak svět Warhammeru očekáváte naprosto správně.

Kde má Blood Bowl kořeny

Blood Bowl není žádná herní novinka. Prožívá teď sice jistou obnovu, ale světlo světa spatřil už téměř před třiceti lety! První edice vyšla v roce 1987. Ta byla ještě s papírovými figurkami. I když Citadel miniatures vytvořilo několik figurek, bylo jich žalostně málo.

Hned rok na to, se staly dvě zajímavé události. Jednak jsem se narodil a za druhé vyšla druhá edice. Ta už obsahovala plastové figurky orků a lidí. Navíc se pravidla začala měnit. Blood Bowl se tak postupně vzdaloval od válečné hry a přibližoval se ke hře sportovní. Hra se lidem líbila, ale stále byla poměrně složitá a dlouhá. Pak přišla třetí edice (1994), která se to snažila napravit. Pravidla byla zjednodušena a také se objevilo pravidla tzv. „Turnoveru“. Jednoduše se dá říci, že když se vám něco hodně nepovedlo, tak vám skončilo kolo.

Po roce 2000 přišla 4. edice, která byla specifická tím, že se objevila na stránkách Games Workshopu, kde jste si ji mohli jednoduše stáhnout. Původně byla označena jako experimentální, a proto byla založena komise (Blood Bowl rules Committee – BBRC), a ta jednou za rok tato živá pravidla zrevidovala. Schází se každý říjen a vydává a upravuje tzv. Living Rule Book (LRB). Od té doby se pravidla pilují a brousí k dokonalosti. Od roku 2013 se hraje podle pravidel LRB 6 známých jako Competition Rules (soubor s pravidly ke stažení).

Malým historickým okénkem jsem chtěl hlavně demonstrovat to, že Blood Bowl není žádná narychlo upečená hra, ale HRA, která má za sebou spoustu let testování. Prošla několika evolučními fázemi a i po 30 letech je stále perfektně hratelná, zábavná a hlavně živá. Takových her moc není, to mi věřte.

Jak se Blood Bowl hraje

Teď byste možná rádi věděli, jak se to vlastně hraje. Když si stáhnete pravidla, 80 stránek v angličtině vás asi vystraší. Věřte ale, že to nemusíte celé číst. Ideální je si zahrát s někým, kdo hru zná nebo zkusit počítačovou verzi (o té bude ještě řeč). Potom zjistíte, že základ tak složitý není. Když to shrnu, hraje se na dva poločasy a každý má osm kol. Buď útočíte a snažíte se sebrat hráčem balon a donést ho do soupeřovy end zóny, nebo bráníte v tomtéž soupeři. Vaše kolo znamená, že s každým hráčem můžete zahrát nějakou tu akci. Třeba se pohnout nebo se pokusit srazit soupeřova hráče. Až s každým zahrajete, předáte slovo soupeři. Pokud nikdo nepoloží kýžený TouchDown (dále jen TD), zahraje každý osmkrát. Pak se přejde do dalšího poločasu.

Blood-Bowl-ukazka-hriste
Ukázka hřiště z třetí edice hry.

Kouzelná na Blood Bowl je neuvěřitelná rozličnost týmů a hráčů. Když se podíváte na přehled dostupných týmů, najdete jich 24 oficiálních. Ty lze samozřejmě všelijak dělit do různých kategorií. Jsou mančafty, které spíše běhají, přihrávají si a uskakují od soupeřů. Ti jsou nebezpeční zejména tím, že dovedou položit rychlý TD. Jiné jsou pomalejší a soustředí se hlavně na mlácení svých soupeřů, aby měli volnější ruce na dobelhání k end zóně. O žádném z týmů nelze říci, že by byl slabší nebo silnější. Jen jsou týmy, za které je těžší hrát a které vyžadují nějakou tu zkušenost. Tyto týmy neodpouští chyby a potřebují také trochu toho kostkového štěstíčka.

Kostky jsou zde totiž zásadní. Rozhodně však nemůžeme označit Blood Bowl jako náhodnou hru. Hry od Games Workshopu mají často podobný přístup k hodu šestistěnnou kostkou. Jednoduše by se dalo říci, že jednička je vždycky neúspěch a šestka vždycky úspěch. Díky tomuto pravidlu se vám prakticky nestane, že byste házeli zbytečně kostkou. I zdánlivě jasný hod s minimální pravděpodobností na neúspěch se může změnit v noční můru. O pravděpodobnosti je tato hra především. Celý zápas zvažujete rizika a svými akcemi se snažíte snižovat pravděpodobnost neúspěchu a naopak znepříjemňovat situaci soupeři. Například pohyb hráčů je dost volný, dokud neprocházíte kolem soupeřů. Proto je potřeba, abyste měli hráče dobře rozmístěné po hřišti. Vlastně je to stejné jako v reálném fotbale.

Blood-Bowl-originalni-stridacka
Originální střídačka.

Blood Bowl je i na počítači

Když jsem psal o tipech, jak nejlépe s Blood Bowlem začít, zmínil jsem možnost zahrát si hru na počítači. Dnes máte hned tři takové možnosti. První dvě jsou velmi atraktivní na pohled. Jedná se o počítačové verze od firmy CyanideStudio. První PC BloodBowl představila už v roce 2007 a BloodBowl 2 můžeme hrát od loňského roku.

Výhoda obou těchto her je, že jsou zápasy velice rychlé. Pravidla neřešíte, ty za vás hlídá počítač. Poměrně rychle tak získáte zkušenosti a zjistíte, co je důležité a co rozhodně nesmíte dělat. Navíc nabízí hru proti umělé inteligenci, která sice není „kdo ví co“, ale aspoň si zahrajete, když nemáte soupeře.

Další možností je tzv. Fumbbl (on-line Blood Bowl liga). Kromě toho, že to je označení situace, když vám upadne míč, jmenuje se tak i stránka, kde se lze připojit ke hře s člověkem například z Austrálie v několika minutách. Tato verze už sice není tak pěkná, zato ji rozchodíte na jakémkoli stroji i s pomalým připojením. Fumbbl.com doporučuji i jako bezmezný zdroj informací o taktikách a strategiích.

Blood Bowl píše příběhy jako z velké ligy

Blood-Bowl-pomaly-silny-hracKrása Blood Bowlu tkví v jedné věci, kterou zbožňuje většina hráčů. A tou je vývoj postav. Ano i zde sbírají vaši svěřenci zkušenosti a postupně tak získávají další a další dovednosti. Zkušenosti si však připisujete až po zápase podle toho, jak se jim dařilo. Z toho je patrné, že Blood Bowl není typ hry, kterou si zahrajete jen občas. Chce to hrát organizovaně a v lize. Jeden náhodný zápas nemá zdaleka takovou šťávu.

Ve chvíli, kdy si svůj tým hýčkáte a pomalu sílí zápas od zápasu, získáte k němu velmi blízký vztah. Radujete se z každého postupu na vyšší úroveň nebo z koupě nové posily do týmu. Na druhou stranu býváte smutní, když se vaše hvězda zraní a má trvalé následky nebo pláčete při její smrti na hřišti. Ano, i to se může stát. Blood Bowl píše velké příběhy a z každého zápasu si berete ponaučení do příště.

Jak začít hrát

Možná vás tenhle krvavý sport lákal už dříve nebo vás nakopnul tento článek ke hraní právě teď. Jak tedy začít? Dejme tomu, že na počítači ani konzolích hrát nechcete. Tím pádem budete chtít hrát u stolu. Začnete se pídit po ligách a soutěžích, které v Česku fungují. Tím se dostáváme k odvrácené straně této hry. U nás se hraje málo. Existuje pár soutěží v Praze, ale tím to končí. A přitom je to škoda. Můžete se ale domluvit s kamarády a založit vlastní ligu. Plnohodnotná liga může mít klidně i jen 8 týmů. Ve svém okolí takový počet zájemců už můžete najít skoro kdekoli.

Blood-Bowl-rychly-agilni-hrácMomentálně si nemůžete koupit originální krabici Blood Bowlu. Mohlo by se to však brzy změnit, protože Games Workshop se rozhodl opět tuto hru začít podporovat. Do té doby si můžete hřiště vyrobit doma. V zásadě je to čtvercová síť 15 x 26 čtverečků. Jako figurky můžete použít ledacos, ale nezoufejte. Na internetu najdete spoustu firem, které se rozhodly, že budou dělat krásné figurky jednotlivých týmů. Pak už potřebujete jen dvě obyčejné kostky, jednu osmistěnnou a tři tzv. Blokovací kostky. Jsou to šestistěnné kostky s obrázky. Většinou si je lze objednat společně s týmem na internetu. A to je vše.

Blood Bowl je úžasná hra, která má svá specifika. Když si ji zahrajete jednou za čas, zdaleka nevyužijete její potenciál. Je třeba se připravit na to, že kostky mohou být proti vám. Proto je nutné se hrou bavit, i když se vám nedaří. Jelikož o Blood Bowlu by se dalo napsat celé knihy a stále by bylo o čem psát, můžete se těšit na další pokračování zde na Hrajeme.cz.

Blood-Bowl-kostky

Odkazy:

Blood Bowl v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

1 komentář

jarmuk 24.2.2016 at 21:00

Hezky sepsané, už se těším na pokračování, BB je nyní má top hra.

Připojte svůj komentář