Hrajeme.cz
Rady, nápady, tipy

Barvy, barvy, barvičky aneb co nového přinesl Games Workshop

Games Workshop na nás neustále něco chrlí. Povětšinou to zajímá jen nás wargamingové hráče a nás deskoherní nadšence to může nechávat chladnými. Nové figurky, battletomy, atp. Nicméně GW nejsou jen figurky a pravidla, ale také její dceřiná společnost Citadel v podobě širokého range barev. Ani ta nenechává hráče na pokoji a v poslední době se zdá, že do barvení se vrhá i čím dál tím víc deskovkářů.

Před několika týdny se začaly vynořovat zvěsti o nové řadě barev nazvané Contrast. Popravdě tydlíků s barvičkami už je od GW tolik – stoprocentně přes dvě stě – že mě nový sortiment příliš nevzrušoval. Až do dneška. Na Warhammer-Community vyšel pěkný článek The Science of Paint.

Samozřejmě nečekejte příliš hluboké a detailní informace. Jak je zvykem u velkých korporátů, informace kloužou po marketingovém povrchu tak, aby to unesl a nebyl zavalen ani i středně retardovaný čtenář. Ale zanechme sarkasmu! Článek přesto probudil můj zájem o novou sadu barev. Proč?

Z textů naplněných reklamními superlativy typu „great“ a „excited“ nebylo příliš zřejmé, co vlastně Contrast Paints mají přinést. Ve skutečnosti – a uvidíme jestli i v realitě – půjde o barvy, které mají spojit vlastnosti Layer či Glaze barev a Shade barev (terminologii přebírám z Citadel range, abych se vyhnul nikdy nekončící diskuzi, jestli to je Shade, Wash nebo něco jiného).

Pro ty, co neví, o co jde, Layer je barva, která v ideálním případě vytváří jednolitou souvislou vrstvu, která není zcela kryvá, a lehce skrze ní prosvítá spodní vrstva. Shade je barva, která kryje velmi málo a má tendenci zatékat a držet se v prohlubních. Využívá se k rychlému vystínování modelu podle hesla „za málo práce sakra hodně muziky“. Contrast barvy by měly model pokrýt souvislou barevnou vrstvou, ale s tím, že mají také tendenci se více držet v recesech a tedy model rovnou i vystínovat.

Spolu s tydlíky Contrast barev vychází i nové dva základové spreje, z nichž první by měl dávat figurkám teplejší nádech (Wraithbone) a druhý studenější (Grey Seer).

A na závěr ještě roztírací laky. Ardcoat je lesklý lak, který už existuje delší dobu, a matný lak nazvaný Stormshield. Mimochodem barvy přijdou ve větších nádobkách, než je standardní pro barvy od citadelu, ale menších, než jsou velké nádržky na Shade barvy.

No uvidíme, jak se nové kontrastní barvy osvědčí. Pokud by byly opravdu tak dobré, jak se nás snaží GW teď v době vydání přesvědčit, mohlo by jít o docela sympatickou cestu k nabarvení zejména pro hráče deskových her, kteří se přeci jen nechtějí trápit se složitými barvicími technikami, ale zároveň by rádi měli na stole slušný výsledek.

Odkaz: Článek na www.warhammer-community.com


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář